Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

SPADA LICZBA OFERT PRACY I POPYT NA PRACĘ (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI BIZNES24: Na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się w sierpniu, ponad 292 000 nowych ofert pracy, to jest 7 procent mniej rok do roku- podano w raporcie Grant Thornton i firmy Element. Wobec lipca to jest wzrost o 2 procent. Z nami jest Monika Łosiewicz, ekspertka rynku pracy z Grant Thornton, współautorka tego badania. Dzień dobry.

MONIKA ŁOSIEWICZ, GRANT THORNTON: Dzień dobry. Bardzo miło.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Spadek liczby ofert w sierpniu to jest kontynuacja trendu, To jest odreagowanie, czy nagła zmiana tendencji?

MŁ: To nie jest nagła zmiana tendencji. Patrząc na dynamikę czterech ostatnich lat, powiedziałabym, że ta sytuacja jest dość stabilna. Ponieważ nawet, jeżeli odnotowujemy spadki w liczbie ofert pracy, pamiętajmy, że są to spadki z bardzo wysokiego poziomu, a co za tym idzie nikt nie alarmowałabym tutaj, że jakoś dzieje się bardzo źle na rynku, że ta liczba ofert dramatycznie spada i pracodawcy zaczynają zwalniać.

Na pewno nie szłabym w tym kierunku. Są to nieznaczne spadki- rok do roku 7% różnicy. Powiedziałabym, na pewno nie jest to bardzo niepokojący wynik i myślę, że po tych ostatnich, latach takich burzliwych na rynku, teraz rok 2023 do tej pory jest taki dość spokojny i stabilny. Myślę, że być może nawet tego przedsiębiorcy i pracodawcy potrzebowali- takiej właśnie stabilizacji i na ten moment żadnych drastycznych zmian nie obserwujemy.

MD: Jaka jest Pani prognoza, jeżeli chodzi o rynek pracy w najbliższych miesiącach? Czy te ostatnie badania, te nie tylko z sierpnia, ale również lipca, także te z końca wiosny- co one mówią nam o rynku pracy na jesieni, być może zimą?

MŁ: Na razie tak jak powiedziałam, jest dość stabilnie i trudno powiedzieć jak będą wyglądały kolejne miesiące. Obserwujemy to. Patrząc na dynamikę czterech ostatnich lat, odpowiedziałabym: stabilizacja- to jest to, co się dzieje i czego potrzebujemy. Natomiast są branże, w których te spadki są odnotowywane dużo wyższe, jak na przykład branża HR, gdzie liczba ofert pracy spadła aż o 35%.

Natomiast to też jest uzasadnione poprzednimi latami, kiedy to najpierw podczas pandemii nastąpiły spadki niemalże we wszystkich branżach. Później z kolei przedsiębiorstwa podnosiły się z tego kryzysu i bardzo potrzebowały wsparcia między innymi pracowników branży HR z uwagi chociażby na zamieszanie związane z Polskim Ładem, na różnego rodzaju zmiany, które się pojawiały i też przechodzenie przedsiębiorców na pracę zdalną.

Wtedy pracownicy z branży HR byli bardzo mocno potrzebni w firmach, a teraz znowu odnotowaliśmy spadki w tej branży, bo sytuacja się ustabilizowała. Natomiast to, co jest nowego, niezależnie od branży to jest to, że pracodawcy powiedziałabym, że śmielej zwalniają, ale chodzi tutaj o takie poszukiwania innych pracowników w zamian za tych słabszych.

Czyli jest taki moment, kiedy pracodawca mówi: poszukajmy, jak znajdziemy dobrego pracownika, to wtedy będę mógł rozstać się z Kowalskim, co, do którego miałem plany, ale utrzymywałem go, bo nie było nikogo na to miejsce.

Więc pracodawcy często poszukują albo pracowników obecnie tak rozwojowo pod kątem nowych klientów, albo właśnie na zastępstwo, spokojnie prowadząc sobie rekrutacje, szukając lepszego pod różnymi względami pracownika, bardziej odpowiadającego, jeśli chodzi o kompetencje, tak żeby móc rozstać się z pracownikiem, który tych oczekiwań nie spełnia.

MD: No właśnie, jakie jest atrakcyjność tych ofert pracy? To znaczy, co oprócz stanowiska oferują pracodawcy?

MŁ: Benefity wciąż są w modzie różnego rodzaju, ale na szczycie są cały czas szkolenia. Pojawiają się ciekawe pomysły wielu pracodawców takich, jak prywatna opieka medyczna już nie tylko dla pracowników i dla ich rodzin, ale także dla pupili, dla czworonogów. Pojawiają się takie atrakcje jak na przykład AskHenry, czyli taka aplikacja związana z tym, że pracownicy mają pomoc w załatwianiu różnych spraw. Pojawił się nawet ostatnio benefit, o którym słyszałam, czyli sprzątanie domu pracownika.

Czyli Ty pracowniku pracuj, a ekipa posprząta za Ciebie Twój dom w dogodnym terminie. To było ostatnio na etapie testowania w Polsce. Nie wiem czy zostanie przyjęte i jak to się sprawdzi. Ale z takich klasycznych benefitów to zdecydowanie szkolenia, opieka medyczna wciąż na topie jest ta dla pracowników i dla ich rodzin, dla pupili mniej popularna, ale również się pojawia. No i ubezpieczenia na życie- to jest to, czego też pracownicy potrzebują, czyli takiej stabilizacji, pewności. Ubezpieczenia na życie też w rozbudowanej formie cieszą się zainteresowaniem i pracownicy-kandydaci o to pytają.

MD: A co z publikacją widełek płacowych przy ogłoszeniach? Czy to jest taki trend, który pojawił się, to zjawisko, które pojawiło się już kilka lat temu? Czy spotyka się, że pojawia się częściej, czy widzi Pani, że jakby częściej występowało w ofertach?

MŁ: W branży IT owszem. I tam wydaje się, że ogłoszenia, które nie zawierają informacji o wynagrodzeniu, są bardzo mało popularne i mają małą szansę też na znalezienie dobrych kandydatów. Natomiast w pozostałych branżach niestety w Polsce jeszcze się to nie przyjęło.

Mówię niestety, ponieważ sądzę, że byłoby to rozwiązanie dużo ułatwiające i pracodawcy, i kandydatom, gdyby taka informacja się pojawiała, ale nie przyjęło się to jeszcze w Polsce i zastanawiam się, kiedy to nastąpi. Myślę, że nie szybko, nieprędko, no chyba, że takie będzie zobowiązanie. Natomiast wciąż, nawet, jeżeli będzie taki wymóg, aby to ta informacja pojawiała się w ogłoszeniach, to wciąż pracodawca ma prawo podać widełki. I czasami te widełki są naprawdę bardzo szerokie i wciąż niewiele mówią kandydatowi.

MD: Bardzo Pani dziękuję. Monika Łosiewicz była naszym gościem z Grant Thornton, współautorka raportu o nowych ofertach pracy na polskim rynku w sierpniu. Bardzo dziękuję za informację.

MŁ: Dziękuję.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

SPADA LICZBA OFERT PRACY I POPYT NA PRACĘ (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV