Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

SPADA INFLACJA W CHINACH

Inflacja w Chinach z kolejnym spadkiem.

APETYT NA ZŁOTO
źródło: pixabay.com

Listopad był kolejnym miesiącem spadku inflacji w Chinach. Zakłócenia związane z COVID utrudniły działalność gospodarczą i spowodowały, że zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa ograniczyły wydatki.

INFLACJA W CHINACH
Inflacja w Chinach – inflacja cen konsumenckich.

Chiński indeks cen konsumpcyjnych spadł w listopadzie do 1,6% w ujęciu rocznym z 2,1% w poprzednim miesiącu. Odczyt był zgodny z szacunkami rynkowymi.

W ujęciu miesięcznym wskaźnik CPI spadł w listopadzie o 0,2% po wzroście o 0,1% w poprzednim miesiącu.

Inflacja w Chinach – inflacja cen producenckich

INFLACJA W CHINACH
Inflacja w Chinach – inflacja cen producenckich.

Natomiast indeks cen producentów, który mierzy wzrost cen materiałów produkcyjnych, spadł w listopadzie o 1,3% w ujęciu rocznym – w takim samym tempie, jak w październiku.

Odczyty inflacji pojawiają się tuż po danych, które pokazały trwały spadek chińskiej aktywności biznesowej. Krajowe sektory wytwórcze i usługowe skurczyły się trzeci miesiąc z rzędu w listopadzie, rosnąca liczba przypadków COVID-19 spowodowała bowiem nowe ograniczenia działalności.

Krajowa polityka ZERO COVID leży u podstaw tegorocznego spowolnienia gospodarczego w Chinach, a blokady w kilku dużych miastach, w tym w Szanghaju, poważnie pogorszyły zarówno aktywność gospodarczą, jak i nastroje.

Mimo to inflacja prawdopodobnie wzrośnie w nadchodzących miesiącach, gdy Chiny zaczną wycofywać się z kilku środków anty-COVID. Zmiana polityki wynika z rosnącego sprzeciwu opinii publicznej, a także pogarszających się warunków ekonomicznych. Pekin ograniczył w tym tygodniu kilka ogólnokrajowych ograniczeń ruchu i przepisów dotyczących kwarantanny. Ale kraj wciąż boryka się z rekordowym wzrostem infekcji, co może opóźnić ponowne otwarcie na szerszą skalę. Oczekuje się, że dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i nakładach inwestycyjnych za listopad, które zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu, również pokażą trwały spadek.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SPADA INFLACJA W CHINACH

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O handlu z Chinami i gospodarce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Miszkiewiczem, prezesem Firmy spedycyjnej Symlog.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że codzienne zakupy w sklepach podrożały średnio o 19,1 procent rok do roku (jak wynika z raportu UCE Research i wyższych szkół...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

%d bloggers like this: