Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

SŁABE WYNIKI ML SYSTEM (ROZMOWA)

O stratach i powodach słabszych wyników ML System rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dawidem Cyconiem, prezesem ML System.

SŁABE WYNIKI ML SYSTEM (ROZMOWA)
Dawid Cycoń, prezes ML System

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Prawie 5 mln złotych straty zaraportował ML System za ubiegły rok. EBITDA spółki była na plusie, sięgnęła ponad 25 mln złotych. Dawid Cycoń, prezes ML System jest z nami. Dzień dobry Panie prezesie. Witam w BIZNES24.

DAWID CYCOŃ, ML SYSTEM: Dzień dobry Państwu. Witam Państwa serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Co wpłynęło na tak słabe dane za ubiegły rok, na które już jednoznacznie zareagowali inwestorzy? Nawet przed publikacją reagowali.

DC: Po pierwsze jest to prognoza i proszę traktować to, jako prognozę. Te dane mogą się jeszcze zmienić po zaudytowaniu przez biegłych rewidentów. Tutaj jest założona pewna kwota rezerw, podobnie jak w zeszłym roku, która może być rozwiązana do momentu publikacji pełnego raportu i być może one będą trochę lepsze.

MD: Ale tysiąc? Sto tysięcy? Milion? Dwa?

DC: Bardzo trudno mi to powiedzieć i w tej chwili odpowiedzieć. Staramy się rozwiązać rezerwy liczone w milionach.

MD: Rozumiem. Czyli wynik może być lepszy, kiedy publikacja już zaudytowanych wyników?

DC: 27 marca planujemy publikację zaudytowanych wyników razem z pełnym raportem, gdzie wiele danych liczbowych będzie pokazanych.

MD: W tym momencie ML System traci 1,95%. Ale co się takiego stało w tamtym roku, że wyniki były tak słabe? No i czy jest szansa na to, że poprawicie te wyniki w tym roku?

DC: Marżowość była wyższa. Słabsza była sprzedaż niż w roku 2022 i było to spowodowane strategią, w której zeszły rok był kluczowym rokiem dostawy, uruchomienia nowych obszarów produktowych i wielu nowych nici w zakresie kanałów dystrybucji. W tej chwili się skupiamy na udrożnieniu. Bardzo dużo inwestycji było dofinansowanych ze środków unijnych. Myślę o projekcie Active Glass i projekcie dachówki fotowoltaicznej. Tydzień temu zakończyły się kontrole.

W tej chwili pracujemy nad tym, żeby jak najszybciej wprowadzić produkty na rynek. Realizujemy to przy pomocy gotowych kanałów dystrybucji, o których informowaliśmy w zakresie aktualizacji strategii w zeszłym roku.

MD: Panie prezesie, spośród tych produktów, o których Pan mówił, że wprowadziliście rozwijaliście, tak aktywne szkło, czy dachówka fotowoltaiczna, a także innych, które produkty mają Pana zdaniem po tych pierwszych miesiącach największe szanse na sukces?

SŁABE WYNIKI ML SYSTEM (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

DC: Driverem w tym roku będzie zarówno dachówka fotowoltaiczna, jak i szyby z powłokami kwantowymi. W tej chwili realizujemy bardzo prestiżowe projekty, m.in. na główną siedzibę Apple w Irlandii, jak również największy bank włoski w Mediolanie.

MD: Startujecie przetargach do kolejnych ciekawych budynków, na których będziecie mogli fotowoltaiczne szkło umieścić?

DC: W tej chwili mamy rekordowy proces ofertowania. Wartość ofert skupiona głównie na nowych produktach przekracza miliard złotych.

MD: Czy będziecie korzystać z nowego rozdania krajowego Planu Odbudowy z uruchomionych środków? I w jakim zakresie?

DC: Na pewno będziemy beneficjentem, jeżeli te środki zostaną w końcu uruchomione na masową skalę, ale w żaden sposób nie warunkujemy naszego rynku zbytu w tym zakresie. W tej chwili się skupiamy na dywersyfikacji sprzedaży w zakresie rynku europejskiego oraz bardzo zidentyfikowaliśmy prace nad udrożnieniem rynku amerykańskiego i australijskiego.

MD: No dobrze, to dla wszystkich tych, którzy teraz budują dom, Panie prezesie, nie ukrywam, też się do nich zaliczam, ale z czystej ciekawości, ile ta dachówka kosztuje, fotowoltaiczna? Jestem w stanie sobie coś takiego na domu położyć?

DC: Bez problemu, biorąc pod uwagę koszt nowej dachówki ceramicznej oraz klasycznej instalacji opartej o chińskie panele, nasz koszt będzie w detalu porównywalny.

MD: Bardzo dziękuję Panie Prezesie. Na koniec jeszcze pytanie, bo znamy się już nie od dziś. Rozmawialiśmy wielokrotnie, więc zadam Panu standardowe pytanie każdej naszej rozmowy:, co z detektorem covidowym? Zarzuciliście ten projekt?

DC: Nie zarzuciliśmy. Czekamy na wynik postępowania Komisji Nadzoru Finansowego. Ostatnio poprosiliśmy o umorzenie postępowania. Czekamy na odpowiedź.

MD: Dziękuję bardzo. Dawid Cycoń, prezes ML System był z nami. Bardzo dziękuję Panu za rozmowę.

DC: Dziękuję również. Pozdrawiam. Do widzenia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SŁABE WYNIKI ML SYSTEM (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Rainbow rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Szczechurą, prezesem, Rainbow Tours.

USA

W tym tygodniu amerykańscy inwestorzy oczekują na piątkowe dane o wydatkach gospodarstw domowych. To będzie ostatni tego typu raport przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej,...