Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

POLSKA

SŁABE DANE Z GOSPODARKI. HAMUJE BUDOWLANKA I SPRZEDAŻ DETALICZNA

Główny Urząd Statystyczny podał dziś kolejne słabe dane z gospodarki. Sprzedaż detaliczna zanotowała najgorszy wynik od lipca 2021 – jednak wtedy mieliśmy do czynienia z lockdownami i pandemicznymi ograniczeniami w handlu. Spowolnienie w gospodarce widać także w danych z budowlanki.

STOPA BEZROBOCIA NAJNIŻSZA
foto: pixabay.com

W lipcu sprzedaż w cenach stałych wzrosła co prawda w porównaniu z ubiegłym rokiem o 2%, ale jest to poziom niższy zarówno od prognoz, jak i porównując z czerwcem gdy dynamika wyniosła po rewizji 3.9% rok do roku.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w lipcu w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku najmocniejszy był wzrost sprzedaży odzieży, obuwia i tekstyliów o ponad 13% oraz kosmetyków i farmaceutyków o ponad 10%, a ponad 5% dynamikę sprzedaży odnotowano w żywności, napojach i wyrobach tytoniowych.

Z kolei największy spadek sprzedaży sięgający ponad 15% r/r wykazały firmy handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami oraz częściami.

W lipcu wyraźnie hamowała też budowlanka, co widać po danych GUS o produkcji budowlano-montażowej i liczbie wydanych pozwoleń na budowę mieszkań. Według wstępnych danych produkcja budowlano montażowa w cenach stałych była wyższa o 4.2% rok do roku. To mniej niż zakładały prognozy i mniej niż w czerwcu gdy wzrost zbliżył się do 6% r/r.

W lipcu wzrost wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków o ponad 11% oraz jednostek specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej o ponad 2%. Z kolei firmy realizujące roboty budowlane specjalistyczne zaliczyły spadek produkcji o prawie półtora procent rok do roku.


GUS podał też, że od stycznia oddano do użytkowania o ponad 2% więcej mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. W przypadku rozpoczętych budów spadek od stycznia do lipca to ponad 20% r/r.

Zdaniem Konrada Płochockiego, dyrektora Polskiego Związku Firm Deweloperskich, kolejne miesiące mogą być jeszcze gorsze od lipca.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SŁABE DANE Z GOSPODARKI. HAMUJE BUDOWLANKA I SPRZEDAŻ DETALICZNA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że cukier jest drogi i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Romanem Kubiakiem, prezesem Pfeifer & Langen Polska, producenta cukru.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po zaanektowaniu przez Rosję terenów należących do Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Leonem Komornickim.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: