W lipcu sprzedaż w cenach stałych wzrosła co prawda w porównaniu z ubiegłym rokiem o 2%, ale jest to poziom niższy zarówno od prognoz, jak i porównując z czerwcem gdy dynamika wyniosła po rewizji 3.9% rok do roku.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w lipcu w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku najmocniejszy był wzrost sprzedaży odzieży, obuwia i tekstyliów o ponad 13% oraz kosmetyków i farmaceutyków o ponad 10%, a ponad 5% dynamikę sprzedaży odnotowano w żywności, napojach i wyrobach tytoniowych.
Z kolei największy spadek sprzedaży sięgający ponad 15% r/r wykazały firmy handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami oraz częściami.
W lipcu wyraźnie hamowała też budowlanka, co widać po danych GUS o produkcji budowlano-montażowej i liczbie wydanych pozwoleń na budowę mieszkań. Według wstępnych danych produkcja budowlano montażowa w cenach stałych była wyższa o 4.2% rok do roku. To mniej niż zakładały prognozy i mniej niż w czerwcu gdy wzrost zbliżył się do 6% r/r.
W lipcu wzrost wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków o ponad 11% oraz jednostek specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej o ponad 2%. Z kolei firmy realizujące roboty budowlane specjalistyczne zaliczyły spadek produkcji o prawie półtora procent rok do roku.
GUS podał też, że od stycznia oddano do użytkowania o ponad 2% więcej mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. W przypadku rozpoczętych budów spadek od stycznia do lipca to ponad 20% r/r.
Zdaniem Konrada Płochockiego, dyrektora Polskiego Związku Firm Deweloperskich, kolejne miesiące mogą być jeszcze gorsze od lipca.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV