Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

SKRADZIONE BITCOINY WARTE CO NAJMNIEJ $3.6 MILIARDA W RĘKACH FBI. NAJWIĘKSZA KONFISKATA W HISTORII

Skradzione bitcoiny warte obecnie aż 3.6 miliarda dolarów odzyskane przez amerykańskie służby federalne. Do aresztu trafiła para 30-stolatków, którzy w sieci prowadzili webinary o tym, jak bez wysiłku zarobić milion dolarów.

BITCOIN
Photo: Shutterstock

Skradzione bitcoiny zniknęły z kont prawowitych właścicieli 6 lat temu w czasie hakerskiego ataku na mającą siedzibę w Hongkongu giełdę Bitfinex – w tamtym czasie największą i najbardziej płynną dolarową giełdę bitcoina.

Hakerzy ukradli wówczas niemal 120 tysięcy bitcoinów. Jeden bitcoin wart był wówczas nieco ponad 600 dolarów, co oznaczało, że przestępcy ukradli w sumie tokeny warte 71 milionów dolarów. Ale przy obecnym kursie – ponad 43 tysięcy dolarów za jeden token – cały łup jest warty ponad 5 miliardów dolarów. Ale jak na razie udało się zabezpieczyć około 94 tysiące tokenów.

CZYTAJ TEŻ: PETER THIEL – NAJWIĘKSZY ZWOLENNIK TRUMPA W DOLINIE KRZEMOWEJ – OPUSZCZA ZARZĄD FACEBOOKA

Nie jest jasne, dlaczego Departament Stanu USA wylicza wartość skonfiskowanych bitcoinów na ponad 3.6 miliarda dolarów. Przy dzisiejszym kursie ponad 43 tysięcy dolarów za token – 94 tysiące bitcoinów jest wartych ponad 4 miliardy dolarów.

Do aresztu – pod zarzutem próby wyprania gigantycznego łupu – trafiło dwoje trzydziestoparolatków – małżeństwo Ilya Lichtenstein i Heather Morgan. Nietrudno ich znaleźć w Internecie – prowadzili wspólnie startup MixRank i prowadzili internetowe webinary o zarabianiu pieniędzy.

SKRADZIONE BITCOINY
SKRADZIONE BITCOINY WARTE $3.6 MLD W RĘKACH FBI WRAZ Z PODEJRZANYMI O PRÓBĘ WYPRANIA PIENIĘDZY TRZYDIESTOLATKAMI – ILYĄ LICHTENSTEIN I HEATHER MORGAN / FOT.: KADR Z WEBINARU PROWADZONEGO PRZEZ PODEJRZANYCH O PRANIE SKRADZIONYCH BITCOINÓW

Śledczy nie ujawniają, czy Ilya Lichtenstein i Heather Morgan mieli coś wspólnego z samym włamaniem do giełdy Bitfinex. Obecnie postawione zarzuty mówią jedynie o próbie wyprania pieniędzy. Wiadomo jednak, że w czasie włamania hakerzy dokonali około 2 tysięcy nieautoryzowanych transakcji, a bitcoiny po tych transakcjach wylądowały w cyfrowym portfelu kontrolowanym przez Lichtensteina.

Czy nagroda od Bitfinex pomogła odzyskać Bitcoiny?

Po włamaniu giełda Bitfinex wyznaczyła nagrodę za informację, która mogła naprowadzić śledczych na trop złodziei. Wraz z rosnącą wartością bitcoinów – rosła również wartość nagrody sięgając kilkuset milionów dolarów. FBI nie ujawniło jednak, czy wyznaczenie nagrody w jakikolwiek sposób przyczyniło się do znalezienia skradzionej fortuny. Nie wiadomo również, czy FBI ma jakiekolwiek informacje o losie pozostałych nieodnalezionych jeszcze bitcoinów, wartych około miliarda dolarów.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SKRADZIONE BITCOINY WARTE CO NAJMNIEJ $3.6 MILIARDA W RĘKACH FBI. NAJWIĘKSZA KONFISKATA W HISTORII

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

KRYPTO

Trwa run na kryptowaluty. Bitcoin i ethereum, dwie najpopularniejsze cyfrowe waluty na Świecie ustanowiły we wtorek nowe rekordy.

KRYPTO

Akcje pierwszego amerykańskiego funduszu giełdowego powiązanego z bitcoinami wzrosły o 3 proc. podczas wtorkowego debiutu giełdowego.

KRYPTO

Salwador, pierwsze państwo na świecie które uznało bitcoina jako prawny środek płatniczy w kraju oficjalnie kupił kryptowaluty o wartości około 20,9 miliona dolarów, dzień...

KRYPTO

Po weekendzie wszyscy entuzjaści krypto doczekali się wyceny bitcoina powyżej 50 tys. dolarów za token. Pierwszy raz taka wycena za kryptowalutę miała miejsce 17...

%d bloggers like this: