Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

SKOORDYNOWANE UWALNIANIE REZERW NIE POMOGŁO. ROPA ZNÓW POWYŻEJ $80

Cena ropy Brent – kluczowej dla europejskiego rynku – wróciła powyżej 80 dolarów za baryłkę mimo skoordynowanej akcji uwalniania rezerwa. USA, Wielka Brytania, Chiny, Indie, Korea Południowa i Japonia ogłosiły uwolnienie części swoich rezerw strategicznych – by obniżyć cenę ropy.

SKOORDYNOWANE UWALNIANIE REZERW NIE POMOGŁO. ROPA ZNÓW POWYŻEJ $80
Prezydent USA Joe Biden (24.11.2021)

Na ten moment nie jest znana kwota wszystkich uwolnionych rezerw ropy i harmonogram ich dostaw na rynek. Wiadomo, że Stany Zjednoczone – największy konsument energii na świecie – udostępni 50 mln baryłek ropy naftowej, czyli ponad 8% swoich całkowitych zasobów. Według Białego Domu decyzja o uwolnieniu rezerw jest efektem „tygodni konsultacji” z krajami na całym świecie.

CZYTAJ TEŻ: ZŁOTY DRUGI DZIEŃ Z RZĘDU GWAŁTOWNIE DROŻEJE. CZY TO NBP BRONI POLSKIEJ WALUTY?

Według „Fortune”, ruch USA i pozostałych krajów może spotkać się z reakcją krajów OPEC+, największych producentów surowca, którzy mogą zrewidować swoje plany zwiększenia wydobycia ropy w przyszłym roku. Mimo presji ze strony Waszyngtonu i innych krajów, OPEC+ nie zwiększyły dotąd podaży ropy, co przenosi się na ceny paliw a to z kolei jeden z głównych bodźców podbijających inflację na świecie.

SKOORDYNOWANE UWALNIANIE REZERW NIE POMOGŁO. ROPA ZNÓW POWYŻEJ $80
Notowania ropy Brent we wtorek i środę, źródło: XTB

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

LPP definitywnie wycofuje się z Rosji. Zarząd największej rodzimej odzieżowej spółki podjął decyzję o sprzedaży należącej do grupy zarejestrowanej w Rosji spółki RE Trading...

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

Zdaniem polskiego rządu Komisja Europejska nie może pomagać Rosji w omijaniu sankcji. Chodzi o wytyczne KE budzącą kontrowersje interpretację tego, w jaki sposób kraje...

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

%d bloggers like this: