Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

POLSKA

SKŁADKA ZUS W GRUDNIU, CZYLI ZDĄŻYĆ PRZED POLSKIM ŁADEM

Przedsiębiorco, jeśli chcesz odliczyć od podatku grudniową składkę zdrowotną, musisz ją zapłacić do końca tego roku. Dzięki temu zaoszczędzisz dokładnie 328.78 zł złotych. Jeśli składkę zapłacisz w styczniu, wówczas składka nie podlega odliczeniu – wynika z interpretacji resortu finansów.

Polski Ład Mateusz Morawiecki
PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI / FOT.: KPRM

Składka ZUS płacona przez przedsiębiorców w części składa się ze składki zdrowotnej. Od 1 stycznia 2022 roku tej części składki nie będzie już można odliczyć od podatku. Ale jeśli pieniądze wpłyną do ZUS przed północą, 31 grudnia – z z odliczenia składki zdrowotnej od podatku będzie można jeszcze, po raz ostatni, skorzystać.

SKŁADKA ZUS 2022
ZUS Warszawa

Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ w piątek, 31 grudnia, ostatnia sesja rozliczeniowa obsługiwanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową systemu Elixir będzie miała miejsce o 13:30. To oznacza, że żaden przelew realizowany zwykłym Eliksirem, a zlecony po 13:30 – nie trafi już do ZUS przed północą.

CZYTAJ TEŻ: JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ PRZEZ INTERNET? W CEIDG.GOV.PL JUŻ NICZEGO NIE ZAŁATWISZ

Niestety nawet zlecony przed 13:30 nie musi trafić – bo oprócz sesji rozliczeniowych KIR liczą się jeszcze sesje poszczególnych banków. W przypadku spóźnienia można się ratować co najwyżej przelewem typu Express Elixir. Oferuje go większość (choć nie wszystkie) banków komercyjnych w Polsce, ale zwykle za skorzystanie z ekspresowego przelewu trzeba zapłacić ok. 5 złotych. Do zaoszczędzenia jest jednak prawie 330 złotych.

Składka ZUS do zapłacenia w całości

ZUS przypomina, że aby skorzystać z odliczenia nie wystarczy opłacić samej składki zdrowotnej, ale kompletu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
A resort finansów przypomina przedsiębiorcom, że przy odliczeniach składki zdrowotnej kluczowa jest data, kiedy składka została opłacona.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SKŁADKA ZUS W GRUDNIU, CZYLI ZDĄŻYĆ PRZED POLSKIM ŁADEM

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Do 30 czerwca złóż wniosek o zgodę na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenie po terminie.

POLSKA

Szykuje się rekordowa podwyżka składek na ZUS w przyszłym roku. O 187 zł i 56 groszy więcej od stycznia mogą zapłacić mikroprzedsiębiorcy, którzy rozliczają...

POLSKA

Od środy obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski mogą się ubiegać o nadanie numeru pesel. Po jego uzyskaniu uchodźcy mogą wystąpić o...

POLSKA

ZUS za styczeń trzeba zapłacić dzisiaj. Nowy termin ZUS obowiązuje zarówno przedsiębiorców zatrudniających pracowników, jak i tych prowadzących działalność zupełnie jednoosobowo. Zmiana terminu płatności...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: