Ceny dóbr produkcyjnych w strefie euro we wrześniu wzrosły o pół procent w ujęciu miesięcznym, w ujęciu rocznym zaś ceny te spadły i to aż o ponad 12%. Odczyt inflacji PPI był zbliżony do oczekiwań ekonomistów.
Miesięczny wzrost nie był jednakowy we wszystkich sektorach. Ceny energii w ciągu miesiąca wzrosły na przykład o 2.2%, ale zostały zrównoważone stabilizacją w innych kategoriach towarów. Co ważne, w ujęciu rocznym ceny energii w strefie euro spadły o 31.3%.
CZYTAJ TEŻ: PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W NIEMCZECH MOCNO SPADA
Opublikowane przez Eurostat dane ujawniły znaczne rozbieżności między państwami członkowskimi, na przykład w Luksemburgu doszło do znacznego wzrostu cen przemysłowych, podczas gdy w krajach takich jak Finlandia i Niemcy odnotowano spadki. Różnice pogłębiają się przy analizie zmian rocznych – największe spadki cen nastąpiły w Irlandii, Bułgarii i Włoszech, zaś wzrost w Luksemburgu, na Węgrzech i Słowenii. Różnice te podkreślają nierówne ożywienie gospodarcze i zróżnicowaną politykę fiskalną państw UE.
Nadchodzące miesiące będą wymuszały na przedsiębiorcach i politykach wyjątkowo ostrożną politykę wydatkową. W trakcie nadchodzących kwartałów wyjaśni się też, czy słabość europejskiego przemysłu utrwali się, czy też przekształci w ożywienie gospodarcze.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV