Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

SHOPEE WYCOFUJE SIĘ Z POLSKI (ROZMOWA)

O zamiarze wycofania się z Polski platformy Shopee rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Borysem Skrabą, prezesem Strix.

SHOPEE WYCOFUJE SIĘ Z POLSKI (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Tego nie spodziewał się chyba nikt. Jak podało Shopee Polska: „Z żalem informujemy, że platforma Shopee kończy działalność. Od 13 stycznia, od godziny 23:59 możliwość składania zamówień zostanie wstrzymana.”

O tym porozmawiam z moim i Państwa gościem, którym jest Borys Skraba, prezes zarządu Strix. Dzień dobry.

BORYS SKRABA, STRIX: Dzień dobry, witam panią, witam Państwa.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Zamówienia na Shopee można składać tylko do końca piątku – informuje Shopee. Ale czy to bezpieczne?

BS: Przypuszczam, że jest to bezpieczne cały czas. Oczywiście nikt nie podał tych prawdziwych powodów zakończenia działania Shopee na polskim rynku. Wcześniej faktycznie pojawiały się tematy wyjścia z rynku francuskiego, informacje o różnych problemach finansowych. Więc proszę zauważyć, że decyzja dotycząca zakończenia funkcjonowania pojawia się dokładnie zaraz na początku roku, więc można spekulować, że teraz, na początku roku pojawiły się już finalne wyniki finansowe, finalne możliwości porównania tego jakie były plany za 2022 rok i jak w rzeczywistości one zostały zrealizowane. I na tej bazie na początku roku firma podjęła decyzję, że dalszy rozwój, dalsza inwestycja nie ma sensu na polskim rynku.

Natomiast wydaje mi się, że z punktu widzenia konsumentów działamy w rzeczywistości Europy jednak z prawem, które tego konsumenta dosyć mocno broni, więc przypuszczam, że te zamówienia jak najbardziej można składać do tego piątku. Natomiast pytanie co się będzie działo dalej i czy ma to sens z punktu widzenia konsumenta, to już chyba decyzja każdego indywidualnie.

Shopee wycofuje się, co z jego kontrahentami?

NG: A co z pieniędzmi przedsiębiorców? No bo przecież osoby, które przesłały towar na platformę w dużej mierze mogły nie dostać jeszcze środków za te transakcje zaległe czy transakcje, które cały czas trwają.

BS: Shopee jest tzw. marketplacem, czyli platformą podobną do Allegro, do Amazona, na której sprzedawcy wystawiają swoje produkty więc działa tutaj jako pośrednik. Tutaj ciężko powiedzieć jak wygląda sytuacja finansowa i czy te zamówienia złożone, za które klienci zapłacili faktycznie firmy, które te zamówienia obsługują i dostarczają, otrzymają swoje wynagrodzenie, więc tutaj bardzo ciężko powiedzieć co realnie było powodem tej decyzji.

NG: Chodzio to czy to czy na Shopee to działa w taki sposób jak w przypadku innych marketplaceów, że tak naprawdę transakcję rozlicza sam marketplace, a nie bezpośrednio osoba, która tam wystawia towary? Bo tutaj w przypadku różnych tego typu platform czasami opóźnienia w przekazaniu środków już pomniejszonych o marżę dla marketplace to jest kwestia czasami tygodni, czasami miesięcy ostatecznie nim te środki trafią do sprzedawcy.

BS: Tych modeli rozliczeń jest faktycznie kilka. Tutaj ciężko mi też powiedzieć dokładnie w jaki sposób Shopee rozliczało się z różnymi dostawcami z różnych lokalizacji, z różnych krajów. Ale faktycznie mogło to być coś, co jest przedłużone i faktycznie pieniądze sprzedawcy dostaną z dużym opóźnieniem.

Natomiast ponieważ tych modeli jest dosyć sporo na rynku funkcjonujących tutaj ciężko powiedzieć jak to wyglądało w przypadku Shopee i konkretnych firm. Zazwyczaj te modele zależą też od wielkości obrotu, od tego jak długo firma współpracuje z danym marketplacem, jakie ma swoje wynegocjowane też indywidualne warunki. Więc tutaj ciężko niestety gdybać jak to wygląda.

Ja przypuszczam, że w ciągu najbliższych dni będą się pojawiały też i wypowiedzi firm sprzedających oraz tych, które gdzieś tam współpracowały z Shopee.

NG: No to może spójrzmy na to z perspektywy całego rynku polskiego e-commerce. O czym to świadczy, że Shopee można powiedzieć się z Polski zwija? Czy to może być faktycznie argument za tym, że Allegro jest tutaj wszechpotężne i bezkonkurencyjne i że bardzo trudno będzie już komuś ukroić ten kawałek tortu z polskiego e-commerce? No bo przecież nie Shopee pierwsze. Wcześniej był eBay i ten projekt też nie wypalił.

BS: My jako Strix, jako polska marka z biurami i spółkami w Polsce, w Holandii widzimy to, że w Europie sprawdzają się dobrze te marki e-commerce, które rozumieją też te europejskie standardy i panoramę gospodarczą, oczekiwania konsumentów, pewną jakość, którą trzeba dostarczyć. Na pewno Shopee pokazało, że na rynku jest miejsce na model biznesowy marketplace i przestrzeń na to jak najbardziej jest. Natomiast też pokazało, że dla Europejczyków ta stabilność działania jest często ważniejsza niż kwestie samej ceny. Bo jeżeli porównamy Shopee do Allegro, to jednak Allegro jest dużo bardziej stabilnym graczem. Graczem, który nie ma najtańszej oferty na rynku, ale jednak przez tą stabilność ma dużo bardziej lojalnych klientów. Więc myślę, że to pokazuje, że firmy z zagranicy, które bardzo ochoczo patrzą na potencjał tego rynku europejskiego, bardzo często nie rozumieją jego funkcjonowania, nie rozumieją tego, w jaki sposób to otoczenie działa. Na pewno Allegro tutaj wspomniane wypracowało ze swoimi sprzedawcami bardzo wysoką jakość obsługi klienta, bardzo duże zaufanie do sprzedaży online – internetowej. Co za tym idzie bardzo dużą lojalność. A jak widzieliśmy Shopee wydawało olbrzymie nakłady na to, żeby budować swoją świadomość, żeby ściągać użytkowników.

Myślę, że jeszcze przez długi czas po wyjściu Shopee będą funkcjonowały memy związane z zabawnymi reklamami, które funkcjonowały. Więc to sporo kosztowało. Natomiast jeżeli zatem w realiach europejskiego e-commerce nie idzie wysoka jakość, bardzo szybka dostawa, obsługa zwrotów na najwyższym poziomie, to bardzo ciężko jest zbudować lojalność. Więc myślę, że case Shopee na polskim rynku pokazuje, że miejsce na marketplace jak najbardziej jest.

Natomiast niekoniecznie modele, które funkcjonują w Azji najtańszego, najsłabszego produktu z niską obsługą, często jakości klienta to jest to, co w Europie się sprawdza. I tutaj Allegro pokazuje, że wysoka jakość obsługi klienta to to jest na pewno to, co buduje lojalność. Ta lojalność w długim okresie czasu, w przypadku sprzedaży e-commerce pozwala nam na realizowanie pewnej marży. Czyli klient, który wraca, za którego już nie musimy płacić, za którego nie musimy się reklamować czy gonić w telewizji wydając milionowe budżety, to jest to, co pozwala później osiągnąć pewną efektywność finansową. Więc można zaryzykować stwierdzenie, że ten model biznesowy, sposób podejścia Shopee na polskim rynku się nie sprawdził. A co nie oznacza, że miejsca na kolejny marketplace nie ma. Wręcz odwrotnie – jest duże zapotrzebowanie.

Będą inni, nowi po Shopee?

NG: To czy wskoczy jakiś duży gracz na miejsce Shopee, czy to raczej będą takie marketplace realizowane przez poszczególne sklepy typu marketplace Empiku.

BS: Mamy też bardzo silną tendencję widoczną na marketplace czy na pewną migrację dla firm czy marek, czy sklepów internetowych, które posiadają bardzo silną już pozycję i dużą bazę klientów. I dokładnie tak jak Pani wspomniała, temat Empiku pokazuje, że lokalny gracz, który ma silną bazę, silną markę może się otworzyć i pozwolić zacząć sprzedawać zewnętrznym klientom. Podobny biznesowy case dotyczy Modivo/eObuwie, które też stało się marketplacem dosłownie w ciągu ostatnich tygodni, wpuszczając i pozwalając zewnętrznym dostawcom na sprzedaż produktów. Więc na pewno ten model marketplacowy jest bardzo kuszący dla liderów rynku, którzy mogą otworzyć się, udostępnić i sprzedawać dodatkowe produkty na swoich serwisach.

NG: Wróćmy jeszcze na moment do Shopee, bo znika nie tylko Shopee, znaczy znika, ale pozostają, może tak to ujmę pracownicy Shopee. Na rynku nagle pojawi się sporo specjalistów, którzy zajmują się tematyką marketplace. Myśli Pan, że będą łakomym kąskiem dla head hunterów?

BS: Ja myślę, że to jest bardzo łakomy kąsek, ponieważ Shopee osiągnęło, jeżeli popatrzymy na tę pozycję marketplaców – pozycję wicelidera czy trzecią pozycję na rynku. Więc to pokazuje, że wśród osób, które pracowały w Shopee są osoby, które potrafią to zrobić przy odpowiednim wsparciu budżetowym. Więc jak najbardziej to jest olbrzymie pole doświadczeń, olbrzymia ilość doświadczeń dla osób, które pracowały w Shopee i pozwoliły mu osiągnąć tak naprawdę taki sukces. I tę wiedzę mają.

Więc myślę, że dzisiaj równo z tym, jak pojawił się komunikat to najbardziej doświadczone osoby mogą liczyć na otrzymanie bardzo ciekawych propozycji pod kątem tego, że inne firmy też będą rozważały temat uruchomienia marketplace i będą szukały ludzi z doświadczeniem.

SHOPEE WYCOFUJE SIĘ Z POLSKI (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

Shopee wycofuje się – Amazon przetrwa w Europie w tym Polsce?

NG: A już zupełnie na koniec, bo nam dosłownie minuta. Skoro mówimy o tym, że Polska czy Europa jest trudnym rynkiem dla marketplace nie z Europy, to myśli Pan, że Amazon może być zagrożony w Polsce czy w Europie? W Europie to już nie, bo to jest marka. Ale w Polsce?

BS: Ja myślę, że patrząc po naszych doświadczeniach pracy z klientami na różnych rynkach, wdrażając i uruchamiając temat technologii, to zdobycie pewnej pozycji wymaga czasu. I Amazon jak najbardziej jest cały czas bardzo dużym zagrożeniem dla Allegro. Ale w długim okresie czasu, gdzie Amazon będzie powolutku budował swoją pozycję, dużo stabilniej, bez takich spektakularnych osiągnięć, jakie miało Shopee.

NG: Dziękuję pięknie za rozmowę. Moim i Państwa gościem był Borys Skraba, prezes zarządu Strix. Dziękuję.

BS: Pięknie dziękuję.

NG: Państwu dziękuję za uwagę i do zobaczenia.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SHOPEE WYCOFUJE SIĘ Z POLSKI (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

FIRMA

Wyższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców już od lutego.

GOSPODARKA

Stare auta niemile widziane w centrum Warszawy.

RYNEK PRACY

Związkowcy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaczęli przygotowania do manifestacji w Warszawie. Przypomnijmy, domagali się 25-proc. podwyżki. Zarząd powiedział nie.

%d bloggers like this: