Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

SHELL WYCHODZI Z ROSJI

Shell wychodzi z Rosji
Shell wychodzi z Rosji

Shell – największa pod względem kapitalizacji naftowa spółka w Europie – kończy współpracę z Gazpromem. Shell śladem weekendowej decyzji BP poinformował w poniedziałek wieczorem, że wycofuje się z m.in. joint-venture, które współfinansowało budowę gazociągu Nord Stream 2.

Prezes Shella Ben van Beurden w opublikowanym wieczorem oświadczeniu pisze m.in., że menedżerowie spółki „są zszokowani ofiarami śmiertelnymi w Ukrainie spowodowanymi aktem bezsensownej wojskowej agresji”. Aktywa Shella powiązane z Rosją wyceniane są na 3 miliardy dolarów, czyli ponad 1/3 wartości całego Orlenu. Ale dla Shella to zaledwie 0.7 procent całego majątku.

Notowane na londyńskiej giełdzie akcje Shella mogą dziś tanieć – ponieważ odpis na rosyjskie aktywa obciąży wynik za pierwszy kwartał. Decyzja BP o wyjściu z akcjonariatu Rosnieftu kosztowała inwestorów 5% wartości ich akcji. Tyle, że BP kosztowała ona 25 miliardów dolarów – 8 razy więcej, niż Shella.

Spośród naftowych gigantów z biznesu z Rosją wciąż nie zrezygnował francuski TotalEnergies i amerykański ExxonMobil. Obie te firmy mają znaczące udziały w rosyjskich projektach gazowych.

Pytanie – czy wyjście BP i Shella z Rosji – po części dobrowolne, ale w dużej mierze wymuszone sankcjami uniemożliwiającymi eksport nowoczesnych technologii – ograniczy potencjał wydobywczy Rosji. New York Times powołuje się na opinię Thane Gustafsona, autora książki „Koło fortuny” opisującej odrodzenie rosyjskiego przemysłu naftowego po upadku Związku Radzieckiego. Zdaniem Gustafsona rola zachodnich koncernów w wydobyciu w Rosji nie jest dziś kluczowa – Rosjanie w ciągu ostatnich kilkunastu lat przejęli od zachodnich partnerów nowoczesne technologie wydobywania ropy w wystarczającym stopniu, by dziś poradzić sobie samodzielnie.

Z kolei koncerny samochodowe General Motors, Volvo, Volkswagen poinformowały, że zawieszają dostawy samochodów do Rosji.

CZYTAJ TEŻ: BP WYCOFUJE SIĘ Z ROSJI


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SHELL WYCHODZI Z ROSJI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

LPP definitywnie wycofuje się z Rosji. Zarząd największej rodzimej odzieżowej spółki podjął decyzję o sprzedaży należącej do grupy zarejestrowanej w Rosji spółki RE Trading...

ŚWIAT

Zdaniem polskiego rządu Komisja Europejska nie może pomagać Rosji w omijaniu sankcji. Chodzi o wytyczne KE budzącą kontrowersje interpretację tego, w jaki sposób kraje...

ŚWIAT

Przywódcy G7 podczas niedzielnego wirtualnego spotkania zobowiązali się do stopniowego zmniejszania zależności od rosyjskiej energii poprzez stopniowe wycofywanie lub zakaz importu rosyjskiej ropy. Szefowie...

ŚWIAT

W odpowiedzi na rosyjską agresję, Europa odpowiada kolejnymi sankcjami. Całkowita rezygnacja z rosyjskiej ropy to główny element nowego, szóstego już pakietu. Ten ma być...

%d bloggers like this: