Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

SENAT POPRAWIŁ PRZEPISY OBNIŻAJĄCE PIT

Nowelizacja obniżająca PIT z 17 do 12% zatwierdzona przez senatorów ale z poprawkami. Na prace nad ustawą parlament ma coraz mniej czasu, bo zgodnie z zapowiedziami zmiany w ustawie o PIT miałyby zacząć obowiązywać już od 1 lipca. Czyli za 3 tygodnie.

SENAT POPRAWIŁ PRZEPISY OBNIŻAJĄCE PIT

Wśród przegłosowanych poprawek senatorowie zatwierdzili podniesienie z 1 do 1,5% podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz przywrócenie prawa do wspólnego rozliczenia się samotnego rodzica z dzieckiem na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 roku.


Senatorowie poparli także przepisy zakładające jeden limit odliczenia w przypadku zaliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodu lub ich odliczenia od dochodu.


Nowelizacja ustawy o PIT przyjęta w ubiegłym miesięcu przez Sejm zakłada obniżenie stawki PIT od lipca z 17% do 12%, utrzymanie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł i progu podatkowego na poziomie 120 tys. zł. Przedsiębiorcy rozliczający się na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. Dla liniowców limit odliczenia to 8,7 tys. zł, dla ryczałtowców – 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych a dla podatników na karcie to 19 proc. zapłaconej składki.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

PODATKI

Na początku roku ZUS poinformował na swojej stronie, że przedsiębiorcy będą musieli zapłacić składkę zdrowotną od różnicy remanentowej. Po nagłośnieniu problemu, m.in w BIZNES24,...

FIRMA

Przymusowe e-faktury pół roku później. Ministerstwo Finansów zrezygnowało z wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur od pierwszego stycznia 2024 roku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zmianach na rynku nieruchomości rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marcinem Jańczukiem analitykiem MetroHouse.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nie da się złożyć PIT-11 bez numeru PESEL rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Radosławem żukiem z Kancelarii Żuk Pośpiech Doradca...

%d bloggers like this: