Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

SENAT POPRAWIŁ PRZEPISY OBNIŻAJĄCE PIT

Nowelizacja obniżająca PIT z 17 do 12% zatwierdzona przez senatorów ale z poprawkami. Na prace nad ustawą parlament ma coraz mniej czasu, bo zgodnie z zapowiedziami zmiany w ustawie o PIT miałyby zacząć obowiązywać już od 1 lipca. Czyli za 3 tygodnie.

SENAT POPRAWIŁ PRZEPISY OBNIŻAJĄCE PIT

Wśród przegłosowanych poprawek senatorowie zatwierdzili podniesienie z 1 do 1,5% podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz przywrócenie prawa do wspólnego rozliczenia się samotnego rodzica z dzieckiem na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 roku.


Senatorowie poparli także przepisy zakładające jeden limit odliczenia w przypadku zaliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodu lub ich odliczenia od dochodu.


Nowelizacja ustawy o PIT przyjęta w ubiegłym miesięcu przez Sejm zakłada obniżenie stawki PIT od lipca z 17% do 12%, utrzymanie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł i progu podatkowego na poziomie 120 tys. zł. Przedsiębiorcy rozliczający się na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. Dla liniowców limit odliczenia to 8,7 tys. zł, dla ryczałtowców – 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych a dla podatników na karcie to 19 proc. zapłaconej składki.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Wakacje kredytowe na wyciągnięcie ręki. A właściwie rąk senatorek i senatorów, którzy dziś głosować będą nad przepisami pozwalającymi nie zapłacić w ciągu najbliższych 18...

BIZNES I POLITYKA

NIe będzie podatku od straty. Ale tylko przez rok. A później będzie jeszcze gorszy - bo obejmie więcej firm.

POLSKA

Ważna informacja dla płatników VAT: nie zapomnij złożyć JPK za maj.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

%d bloggers like this: