Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ENERGETYKA

SENAT CHCE ZAMROZIĆ OPŁATĘ MOCOWĄ

Senat zgłosił dzisiaj poprawki do ustawy o zamrożeniu cen energii po 1 lipca. Wyższa izba parlamentu chce czasowego zniesienia opłaty mocowej. Jest to zmiana, która obniży rachunek za prąd od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.

Nowi członkowi RPP
Senat RP

Opłata mocowa w tym roku dla gospodarstw domowych wynosi od 2zł,66 groszy do niespełna 15złotych miesięcznie. Na całe drugie półrocze spadek rachunków miałby wynieść zatem od 16 do 90 zł.

Za przyjęciem poprawki opowiedział się 61 senatorów, żaden nie był przeciwny, a 31 wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy zgodnie z proponowaną ustawą cena maksymalna prądu w drugiej połowie 2024 r. ma wynieść 500 zł za jedną megawatogodzinę dla gospodarstw domowych oraz 693 zł za jedną megawatogodzinę dla jednostek samorządu, oraz dla małych i średnich przedsiębiorców.

Z możliwości rozliczenia po cenie maksymalnej wyłączeni zostali jednak ci odbiorcy prądu, którzy zawarli umowy na sprzedaż tej energii elektrycznej z ceną dynamiczną.

Obecnie cena maksymalna energii dla gospodarstw domowych to 412 zł netto – bez VAT i akcyzy – za jedną megawatogodzinę w przypadku odbiorców, którzy nie przekraczają wyznaczonych limitów.

Nowe przepisy zakładają ponadto wprowadzenie również bonu energetycznego, który będzie skierowany dla odbiorców zagrożonych tzw. ubóstwem energetycznym.

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Jutro po południu senacką poprawkę będzie procedował sejm.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.