Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

SELVITA Z ZYSKIEM CHOĆ W DÓŁ PO WYNIKACH (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Selvita szacuje, że rentowność EBITDA spółki w pierwszym kwartale tego roku będzie w przedziale od 19 do 21 procent, a rentowność na działalności operacyjnej od 8 do 10 procent. Tyle wyniesie – podała spółka w komunikacie. W ubiegłym roku miała 30 mln skonsolidowanego zysku netto wobec niespełna 15 mln zysku rok wcześniej. Według szacunków dynamika wzrostu przychodów grupy Selvita będzie wyższa względem pierwszego kwartału ubiegłego roku w przedziale od 4 do 7 procent.

A naszym gościem jest Bogusław Sieczkowski, prezes spółki Selvita, która opublikowała wczoraj wyniki, po których giełda przeceniła akcje o 6,5 procent. Czego się tak przestraszyli inwestorzy, Panie prezesie?


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


BOGUSŁAW SIECZKOWSKI, SELVITA: Dzień dobry, panie redaktorze, dzień dobry Państwu. Myślę, że nieco niższej prognozy, nieco niższych szacunków wyników, jakie podaliśmy na pierwszy kwartał i niższej dynamiki zakontraktowania na 2023 rok w stosunku do tego, co podawaliśmy w marcu zeszłego roku.

MD: W liście do akcjonariuszy wyraził Pan również zaniepokojenie problemami z finansowaniem. Spółki biotechnologiczne potrzebują finansowania zewnętrznego. Przynajmniej na tym etapie, dopóki tego „kamienia filozoficznego” nie odkryją, Wy jesteście na drodze, działacie cały czas testujecie i badacie leki. Ale finansowanie jest Wam również potrzebne w takiej ilości, która budzi wątpliwości, czy zostanie zapewniona?

BS: To bardziej chodzi o brak stabilności, o niepewność. Firmy biotechnologiczne w obecnej sytuacji makroekonomicznej nie czują się pewnie. Wedle wszystkich raportów dostępnych wygląda na to, że ilość gotówki jaka jest dostępna dla nich jest cały czas powyżej tego, co było dostępne jeszcze przed pandemią. My widzimy, że spółki te traktują ostrożniej na krótsze terminy czasu i to na tym etapie rozwoju spółki, gdzie przychody od spółek biotechnologicznych to jest połowa naszych przychodów, wpłynęło na nieco słabszy wzrost poziomu kontraktowania.

Dlatego podejmujemy szereg działań, które pozwolą nam odbudować ten backlog – dynamikę backlogu jak najszybciej. Przede wszystkim stawiamy na rozwój współpracy z big pharmą, z tymi klientami, którzy cały czas inwestują coraz więcej i czują się pewnie na rynku.

MD: Panie Prezesie, jakie działania Pan podejmuje, jakie działania podejmuje zarząd aby zminimalizować te ryzyka, które mogą grozić spółce w najbliższych kwartałach?

BS: Od wielu kwartałów już stawiamy na współpracę z tymi firmami, które są zaliczane do tych większych firm, stabilnych firm farmaceutycznych, w szczególności firm big pharma. Do tej pory stanowiły one mały odsetek jeśli chodzi o nasze przychody, to rośnie nam z kwartału na kwartał. Oczywiście mocno wzmacniamy naszą obecność na tych najważniejszych rynkach. Rozbudowujemy nasze struktury sprzedażowe. Chcemy dobrze wykorzystać ten czas, gdy wielu innych dostawców, takich jak my, ma troszkę trudniejszą sytuację.

A przede wszystkim zbudowaliśmy mocną bazę do dalszego wzrostu, zabezpieczyliśmy infrastrukturę. Niedawno podawaliśmy, że Selvita wprowadza się do nowego centrum badawczo-rozwojowego, w którym będziemy oferować naprawdę konkurencyjne, najlepsze usługi na świecie. To wszystko razem z bardzo dobrym zespołem naukowców, który działa w Selvicie i został znacząco wzmocniony w zeszłym roku, spowoduje, że będziemy wracać do tej dynamiki, jaką prezentowaliśmy przez ostatnie lata.

MD: A po zakończeniu budowy i otwarciu tego centrum badawczego w Krakowie, po przejęciu spółki w Chorwacji planujecie spowolnienie inwestycji?

BS: Chcielibyśmy wykorzystać ten czas, jaki teraz jest na rynku. Wielu naszych konkurentów czuje się o wiele mniej pewnie niż my. Chcielibyśmy wzmocnić nasz zespół jeszcze, więc będziemy dalej aktywnie szukać możliwości akwizycji firm, które pozwolą nam rozszerzyć jeszcze nasze portfolio. I to powinno nas jeszcze wzmocnić na rynku. Oczywiście te najważniejsze, największe inwestycje infrastrukturalne w tym momencie są już bardziej za nami – już tylko wyposażenie budynku, więc tutaj tych inwestycji nie będzie aż tyle. Natomiast akwizycje to jest szansa na takie skokowe zwiększanie naszej obecności na rynku.

MD: Na których rynkach będziecie szukać obecności poprzez akwizycje?

SELVITA Z ZYSKIEM CHOĆ W DÓŁ PO WYNIKACH (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

BS: Tak jak podawaliśmy naszej strategii, priorytetem jest wzmacnianie naszej obecności na rynku amerykańskim, brytyjskim czy w Europie. Szukamy nie tylko patrząc na obecność geograficzną, ale przede wszystkim na wartość naukową tych zespołów, które chcemy pozyskać, żeby stanowiły rozszerzenie naszej oferty usług.

MD: A Panie prezesie, proszę powiedzieć, jakiego rodzaju zespół byłby takim idealnym? Na jakim rynku? Ilu osobowy? Czy możemy w jakiś sposób skategoryzować takie wartości, które taka spółka pod przejęcie mogłaby osiągać?

BS: Możemy sobie oczywiście pomarzyć. Chcielibyśmy, żeby zbudować swoją obecność operacyjną na rynku amerykańskim. Tam nawet małe laboratorium z naukowcami, którzy będą w stanie ramię w ramię pracować z naszymi klientami stanowi już dużą wartość dodaną. Chociażby dwadzieścia osób i więcej plus możliwość dalszej rozbudowy w zależności od naszych potrzeb.

Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, bo rozmawiamy z takimi targetami w Wielkiej Brytanii. Tam legislacja, brytyjskie prawo, które zapowiada, że za jakiś czas będą preferowani dostawcy, którzy będą mieli obecność na rynku w Wielkiej Brytanii też stanowi dla nas taką zachętę, taki kąsek. Natomiast jeśli popatrzymy od strony takiej merytorycznej, od strony portfolio usług, to albo patrzymy na uzupełnianie brakującej nam jeszcze w naszej ofercie ekspertyzy w zakresie obszarów terapeutycznych, albo po stronie wydłużenia naszego łańcucha wartości dla klientów, czyli te usługi z obszaru drug development, tak aby klienci, aby ich projekty zostawały z nami dłużej.

BS: Po wczorajszych spadkach dziś okazja do wzrostów Selvity, proszę Państwa, a prezes tej spółki, Bogusław Sieczkowski był naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.

BS: Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

SELVITA Z ZYSKIEM CHOĆ W DÓŁ PO WYNIKACH (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV