Sejm przyjął poprawki zakazujące upubliczniania przez sygnalistę naruszeń prawa pracy. Przeciwna takim zmianom była minister pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Ustawa w pierwotnej wersji zakładała, że sygnaliście za zgłoszenie naruszenia prawa pracy przysługiwała taka sama ochrona, jak za zgłoszenie innych nieprawidłowości.
CZYTAJ TEŻ: NOWY PROGRAM DOPŁAT DO ELEKTRYKÓW
Najpierw zapis ten zmienił jednak senat, który uznał, że osobie zgłaszającej łamanie prawa pracy nie przysługuje ochrona sygnalisty. Teraz poprawki izby wyższej poparł Sejm i w takim kształcie ustawę dostanie prezydent.
Ustawa wdraża unijną dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unijnego. Sygnalistą z przysługującą mu ochroną będzie mógł zostać pracownik, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, zleceniobiorca, stażysta czy wolontariusz. Odpowiedzialny za udzielanie wsparcia sygnalistom będzie Rzecznik Praw Obywatelskich, który będzie też przyjmować od nich zgłoszenia zewnętrzne, dotyczące konstytucyjnych praw i wolności człowieka i obywatela.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV