Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

SCHYŁEK RYNKU PRACOWNIKA? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Na całym świecie brakuje specjalistów – narzekają światowe korporacje, które jednocześnie zapowiadają zwolnienia. O tym paradoksalnym dylemacie porozmawiałam z nową globalną wiceprezes Brown-Forman, Bibianna Konieczna – Sano, VP Brown-Forman, Chief of Staff and Strategy jest naszym gościem. Dzień dobry.

 
BIBIANNA KONIECZNA-SANO, VP BROWN-FORMAN, CHIEF OF STAFF AND STRATEGY: Dzień dobry.

MD: Pani Prezes. Proszę powiedzieć, czym zajmuje się Pani. Przede wszystkim gratulacje za zajęcie stanowiska tak wysokiego w światowej korporacji. No i czym Pani się będzie tam zajmować?

BK-S: Dziękuję bardzo. Będę się zajmowała rozwojem oraz wdrażaniem strategii na rynkach rozwijających się w Brown-Formana, czyli w Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej. I będę współpracowała z lokalnymi zespołami właśnie nad tym, żeby te strategie były optymalnie rozwinięte i jak najlepiej wdrożone.

MD: Brown-Forman, jeden z największych na świecie producentów alkoholi, to przypomnę. I tutaj postawię kropkę, bo nie możemy ze względu na godzinę mówić o tym produkcie, rzecz jasna. Niemniej na co teraz narzekają przede wszystkim osoby, które zajmują takie stanowiska w takich firmach? Czy to brak faktycznie brak najwyższej jakości specjalistów jest problemem?

BK-S: Tak, to znaczy jest brak specjalistów na rynku z najwyższej półki i wszelkich innych poziomów. Jest to wynik tego, co się wydarzyło na świecie przez ostatnich parę lat. Trochę wynik pokłosia pandemii covidowej, trochę wynik tego, że nowe generacje chcą pracować trochę inaczej, już nie są zainteresowane tzw. etatem i tak bardzo stałą pracą tak, jak może te starsze generacje. No i jeszcze jest jeden problem, o którym w Polsce rzadko kiedy rozmawiamy, to jest to, że my mamy relatywnie niski poziom aktywności zawodowej kobiet. Mamy około trzech punktów procentowych różnicy między zatrudnieniem kobiet w Polsce a średnią Unii Europejskiej. I również ta różnica powoduje, że to wszystko wpływa łącznie na to, że coraz trudniej jest pracodawcom znaleźć i utrzymać pracowników, na których nam tak bardzo teraz zależy.

MD: Na jakich stanowiskach jest największe zapotrzebowanie na specjalistów i specjalistki?

BK-S: Wie pan co? Trudno powiedzieć tak jednoznacznie. To znaczy my jesteśmy firmą, która nie ma w Polsce produkcji, więc ja nie mam dużego doświadczenia, jeżeli chodzi o stanowiska produkcyjne. Natomiast trudności i skomplikowanie procesu rekrutacyjnego tak naprawdę następuje już w tej chwili na każdym poziomie. Znalezienie specjalistów na każdym poziomie organizacji wymaga od takiej organizacji dużo więcej czasu, zaangażowania i starania się niż jeszcze kilka lat temu. Jesteśmy naprawdę w tej chwili rynkiem pracownika i to widać podczas wszystkich procesów rekrutacyjnych, jakie prowadzimy.

MD: Dlaczego w takim razie są przeprowadzane cały czas zwolnienia w największych korporacjach? Mnie się wydaje, że mam tutaj do czynienia też z takim pewnego rodzaju paradoksem: Z jednej strony największe firmy narzekają na brak specjalistów, a z drugiej przeprowadzają duże zwolnienia związane z koniecznością redukcji kosztów w związku ze światowym spowolnieniem gospodarczym czy nawet kryzysem, jak niektórzy mówią.

BK-S: Ja przyznam szczerze, że my tego problemu nie mamy. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że cały czas bardzo raptownie i dynamicznie się rozwijamy i nie przeprowadzamy takich zwolnień, więc o specyficznych problemach specyficznych korporacji, które muszą przeprowadzać restrukturyzację, niestety nie będę w stanie panu dużo powiedzieć. Mogę natomiast powiedzieć, że rzeczywiście jest tak, że pracownicy też szukają pracy i że mamy naturalną zwiększoną rotację wśród pracowników. I to również wpływa na to, że coraz trudniej jest tych nowych pracowników pozyskać. Pracownicy, (czasami zresztą bardzo słusznie) mają coraz większe oczekiwania, mają coraz większe wymagania związane i z jakością pracy i z kulturą organizacji i z warunkami, na jakie chcą się zgodzić. I to powoduje, że właśnie ten proces rekrutacyjny jest coraz trudniejszy. Dlatego jako pracodawcy musimy dostosowywać się coraz bardziej do tego rynku. Musimy wprowadzać strategie, strategie, przede wszystkim DMI, które będą interesujące dla młodszych generacji i które pomogą tej grupie – przede wszystkim kobiet. Ja jestem bardzo dużym zwolennikiem takiego aktywnego budowania pozycji kobiet w organizacjach, które kobietom pomogą budować i karierę, i pracę, i życie zawodowe. Ponieważ to zwiększy nam dostęp do profesjonalnych, wysokiej jakości pracowników i bardzo nam w tym problemem rekrutacyjnym pomoże.

MD: Pani Prezes. Oglądają nas widzowie i piszą także na adres kontakt@biznes24.pl. Jedno z tych pytań, pana Oskara z Częstochowy: Jak długo jeszcze będzie trwał rynek pracownika?

BK-S: A wie pan co, przy obecnych zmianach trudno jest mi powiedzieć. To wszystko zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja ekonomiczna w Polsce. W Polsce i na świecie. Bo my musimy też pamiętać, że jesteśmy częścią globalnego systemu i to nie tylko od nas zależy. Natomiast w zależności od sytuacji gospodarczej w Polsce, ja mam takie wrażenie, że tak długo, jak będzie wzrost i tak długo jak będziemy w takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy teraz, czyli w sytuacji rozwoju firm, w sytuacji zmieniających się oczekiwań konsumentów, w sytuacji zmieniających się oczekiwań pracowników, będziemy szukać i nadal będziemy mieć trudności ze znalezieniem… (może nie ze znalezieniem), ale ze znalezieniem w sposób szybki i łatwy każdej ilości pracowników jakich potrzebujemy.

MD: Bardzo dziękuję Pani prezes. Przypomnę naszym gościem w poniedziałkowy poranek była Bibianna Konieczna-Sano, VP Forman-Braun Chief of Staff & Strategy – to jest nowa wiceprezes globalna jednej z największych firm produkujących napoje alkoholowe. Bardzo dziękuję Pani za rozmowę. Gratulacje raz jeszcze zdjęcia tej funkcji. I trzymamy kciuki za rozwój rynku. Niezależnie od tego czy pracownika czy pracodawcy. Ważne aby warunki były uczciwe. Bardzo dziękuję za rozmowę.

BK-S: Dziękuję.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

SCHYŁEK RYNKU PRACOWNIKA? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV