Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

SARNOWSKI ZDYMISJONOWANY Z MF. MINISTROWIE ODCHODZĄ, POLSKI ŁAD ZOSTAJE

Sarnowski zdymisjonowany. Powód odwołania wiceministra finansów Jana Sarnowskiego to błędy we wprowadzaniu Polskiego Ładu – podał rzecznik rządu.

JAN SARNOWSKI
JAN SARNOWSKI, BYŁY WICEMINISTER FINANSÓW / FOT.: MF

Wiceminister Jan Sarnowski finansów poszedł w ślady swojego niedawnego szefa – Tadeusza Kościńskiego, który do dymisji podał się sam na początku tygodnia. Wówczas o dymisji nie informował rzecznik rządu, ale rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

To Sarnowski wspierał m.in. ZUS w forsowaniu sprzecznego z prawem – zdaniem prawników – podatkowców – twierdzenia, że przedsiębiorcy, którzy rozliczają PIT metodą liniową powinni za styczeń zapłacić składkę zdrowotną w wysokości 9 procent – mimo, że Polski Ład dla nich zrobił wyjątek w postaci składki w wysokości 4.9 procent dochodu.

Ministrowie odchodzą, Polski Ład zostaje

Odwołanie Jana Sarnowskiego, a wcześniej dymisja ministra Tadeusza Kościńskiego byłe spodziewane od co najmniej połowy ubiegłego tygodnia, gdy najpierw prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział personalne skutki bałaganu we wprowadzaniu Polskiego Ładu, a następnie to samo powtórzył premier Mateusz Morawiecki.

Polski Ład podniesie koszty wynagrodzeń
BYŁY MINISTER FINANSÓW TADEUSZ KOŚCIŃSKI / FOT. MF

Odcięcie się od fatalnego sposoby wprowadzania Polskiego Ładu było tym ważniejsze dla premiera Mateusza Morawieckiego, że od czerwca 2021 to właśnie on był twarzą zmian w systemie podatkowym nazwanym Polskim Ładem.

Rząd utrzymywał, że zmiany są korzystne dla niemal 80 procent podatników, którzy m.in. dzięki podniesieniu do 30 tys. złotych kwoty wolnej od podatku mieli płacić niższy podatek.

Koszty wyższej kwoty wolnej ponoszą natomiast m.in. przedsiębiorcy, których składkę zdrowotną zrównano ze składką osób pracujących na etacie.

CZYTAJ TEŻ: CO NAPRAWIĆ W POLSKIM ŁADZIE, ŻEBY ULŻYĆ PRZEDSIĘBIORCOM? ROZMOWA Z PRAWNIKIEM

Kluczowe problemy z Polskim Ładem wynikały jednak nie z innego – niż do końca 2021 roku – sposobu rozłożenia ciężarów podatkowych wśród podatników. Ale z niejasnych i wewnętrznie sprzecznych przepisów, które rząd Mateusza Morawieckiego przeforsował w Sejmie. A których przygotowanie należało do Ministerstwa Finansów.

Co z ministrem Patkowskim?

Ostatnim z trio project managerów, którzy zarządzali wprowadzaniem Polskiego Ładu, a który pozostaje jeszcze w Ministerstwie Finansów jest Piotr Patkowski. Na razie brak informacji, czy pozostanie w resorcie jako łącznik między starą, a nową ekipą – czy również zostanie odwołany.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

SARNOWSKI ZDYMISJONOWANY Z MF. MINISTROWIE ODCHODZĄ, POLSKI ŁAD ZOSTAJE
SARNOWSKI ZDYMISJONOWANY Z MF. MINISTROWIE ODCHODZĄ, POLSKI ŁAD ZOSTAJE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Rząd proponuje obniżkę podatków. Tym razem naprawdę. Ale obniżkę w stosunku do podwyżki, którą m.in. przedsiębiorcom zafundował w ramach Polskiego Ładu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Zmiana formy opodatkowania – kiedy skala podatkowa, podatek liniowy lub ryczałt? Termin mija już w poniedziałek

FIRMA

Ostatni dzień na zmianę podatku. W tym roku naprawdę warto sprawdzić jaki typ PITu pozwoli nam legalnie płacić najniższy możliwy podatek - bo Polski...

POLSKA

ZUS za styczeń trzeba zapłacić dzisiaj. Nowy termin ZUS obowiązuje zarówno przedsiębiorców zatrudniających pracowników, jak i tych prowadzących działalność zupełnie jednoosobowo. Zmiana terminu płatności...

%d bloggers like this: