Connect with us

Hi, what are you looking for?

UE

SĄD: NORD STREAM 2 JEDNAK POD UNIJNYM PRAWEM

Gazprom nie uniknie poddania gazociągu Nord Stream 2 unijnemu prawu. Tak zdecydował dziś niemiecki sąd okręgowy w Dusseldorfie – informuje m.in. Handelsblatt.

Sąd uznał, że Nord Stream 2 nie może skorzystać z wyłączenia spod m.in. zasady TPA – czyli swobodnego dostępu firm trzecich do gazociągów – bo możliwość wyłączenia skończyła się w maju 2019 roku. Ale Gazprom – który walczy w sądzie z decyzją rozciągającą unijne prawo na Nord Stream 2 – twierdzi, że gazociąg „ekonomicznie” był już gotowy w 2019 roku. Orzeczenie odmawiające Gazpromowi wyłączenia jest korzystne z punktu widzenia Polski, bo daje nam większe bezpieczeństwo energetyczne.
Droga sądowa dla Gazpromu nie jest jednak jeszcze wyczerpana. Rosyjska spółka prawdopodobnie zaskarży dzisiejszy wyrok do niemieckiego Sądu Najwyższego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

Sticky Post

Socjaldemokraci z SPD wygrali wybory do Bundestagu. Zdobyli 25.7 procent głosów. Drudzy za nimi byli chadecy z CDU/CSU, którzy zdobyli 24.1 procent głosów -...

OTOCZENIE MAKRO

Fatalne nastroje niemieckich analityków i inwestorów. Indeks ZEW, niemieckiego instytutu badawczego spadł do 26.5 punktu - jest to wynik najniższy od marca ubiegłego roku.

EUROPA

Destatis opublikowało lipcowe dane dotyczące produkcji przemysłowej w Niemczech. Wskazane dane miesiąc do miesiąca i rok do roku napawają optymizmem w kontekście odbudowy niemieckiej...

OTOCZENIE MAKRO

Niemal o jedną czwartą wzrosły w lipcu zamówienia w niemieckim przemyśle w porównaniu do poprzedniego roku.