Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

SĄD: NORD STREAM 2 JEDNAK POD UNIJNYM PRAWEM

Gazprom nie uniknie poddania gazociągu Nord Stream 2 unijnemu prawu. Tak zdecydował dziś niemiecki sąd okręgowy w Dusseldorfie – informuje m.in. Handelsblatt.

NORD STREAM 2

Sąd uznał, że Nord Stream 2 nie może skorzystać z wyłączenia spod m.in. zasady TPA – czyli swobodnego dostępu firm trzecich do gazociągów – bo możliwość wyłączenia skończyła się w maju 2019 roku. Ale Gazprom – który walczy w sądzie z decyzją rozciągającą unijne prawo na Nord Stream 2 – twierdzi, że gazociąg „ekonomicznie” był już gotowy w 2019 roku. Orzeczenie odmawiające Gazpromowi wyłączenia jest korzystne z punktu widzenia Polski, bo daje nam większe bezpieczeństwo energetyczne.
Droga sądowa dla Gazpromu nie jest jednak jeszcze wyczerpana. Rosyjska spółka prawdopodobnie zaskarży dzisiejszy wyrok do niemieckiego Sądu Najwyższego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.

UE

Niemcy powoli, ale jednak wracają do sklepów. Dane pokazują, że sprzedaż detaliczna jest lepsza od prognoz.