Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

SĄD NAJWYŻSZY OTWIERA DRZWI DO HANDLU W NIEDZIELĘ

Sąd Najwyższy o zakazie handlu w niedzielę. O tym czy sklep może być otwarty w niedzielę lub święta decyduje treść wniosku o wpis do rejestru. Jeśli „przeważająca działalność” podmiotu podana we wniosku podlega pod wyjątki od zakazu, handel jest dozwolony – wynika z postanowienia Sądu Najwyższego.

SĄD NAJWYŻSZY OTWIERA DRZWI DO HANDLU W NIEDZIELĘ

SN zajmował się w środę pytaniem słupskiego sądu rozpatrującego sprawę przedsiębiorcy obwinionego o złamanie zakazu. Słupski sąd nabrał wątpliwości, czy pojęcie „przeważająca działalność” należy interpretować w taki sposób, że rozstrzygające jest samo złożenie wniosku o wpis do rejestru zawierającego zwolnioną z zakazu handlu w niedzielę działalność, czy dopiero faktyczne prowadzenie takiej działalności.

  • Należy dojść do wniosku, że zwrot „przeważająca działalność” musi być rozumiany ściśle, to jest zgodnie definicją wynikającą z tego przepisu – powiedział sędzia Błaszczyk. W związku z tym Izba Karna SN odmówiła podjęcia uchwały w sprawie, gdyż – tu cytat – nie zaistniał istotny problem interpretacyjny.

Zgodnie zaś z zapisem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta „przeważająca działalność” oznacza rodzaj takiej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o którym mowa w ustawie o statystyce publiczne. – stwierdził Sąd Najwyższy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

Galerie handlowe buntują się i podnoszą najemcom czynsze o procent z zysków, jaki ci uzyskują w internecie.

FINANSE OSOBISTE

Miał być sądny dzień dla posiadaczy hipotecznych kredytów we frankach szwajcarskich, a wyszło wielkie rozczarowanie.

UE

List warty 260 miliardów złotych ma dziś zamiar wysłać do Brukseli premier Mateusz Morawiecki. List będzie zawierał odpowiedzi na pytania Komisji Europejskiej dotyczące rządów...

FIRMA

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zakaz pracy w handlu w niedziele jest zgodny z konstytucją.

%d bloggers like this: