Connect with us

Hi, what are you looking for?

HANDEL

SĄD NAJWYŻSZY OTWIERA DRZWI DO HANDLU W NIEDZIELĘ

Sąd Najwyższy o zakazie handlu w niedzielę. O tym czy sklep może być otwarty w niedzielę lub święta decyduje treść wniosku o wpis do rejestru. Jeśli „przeważająca działalność” podmiotu podana we wniosku podlega pod wyjątki od zakazu, handel jest dozwolony – wynika z postanowienia Sądu Najwyższego.

SN zajmował się w środę pytaniem słupskiego sądu rozpatrującego sprawę przedsiębiorcy obwinionego o złamanie zakazu. Słupski sąd nabrał wątpliwości, czy pojęcie „przeważająca działalność” należy interpretować w taki sposób, że rozstrzygające jest samo złożenie wniosku o wpis do rejestru zawierającego zwolnioną z zakazu handlu w niedzielę działalność, czy dopiero faktyczne prowadzenie takiej działalności.

  • Należy dojść do wniosku, że zwrot „przeważająca działalność” musi być rozumiany ściśle, to jest zgodnie definicją wynikającą z tego przepisu – powiedział sędzia Błaszczyk. W związku z tym Izba Karna SN odmówiła podjęcia uchwały w sprawie, gdyż – tu cytat – nie zaistniał istotny problem interpretacyjny.

Zgodnie zaś z zapisem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta „przeważająca działalność” oznacza rodzaj takiej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o którym mowa w ustawie o statystyce publiczne. – stwierdził Sąd Najwyższy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.