ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Łączymy się z Panią Magdaleną Misiurek, dyrektorką Departamentu Energetyki i Przemysłu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Witam bardzo serdecznie.
MAGDALENA MISIUREK, NARODOWY FUNDUSZ OCHRONY I ŚRODOWISKA: Dzień dobry panu, dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: W sumie 477 milionów złotych – pół miliarda prawie, na pożyczki z możliwością umorzenia. To ja bym zaczął od tego umorzenia, bo to brzmi najlepiej. Pożyczka brzmi nieźle, a z możliwością umorzenia brzmi fantastycznie. To, pod jakimi warunkami?
MM: To ja może zacznę od tego, że ta pożyczka jest już sama w sobie preferencyjna, ponieważ ona jest zero oprocentowana i tak jak pan wspomniał z możliwością umorzenia. Umorzenie tej pożyczki następuje po zrealizowaniu inwestycji, w efekcie osiągniętej w ramach realizowanych, osiągniętych w ramach tej inwestycji wskaźników.
I to już jest bardzo indywidualne w stosunku do każdej inwestycji, która do nas się zgłosi, ponieważ te inwestycje, które w tej chwili będziemy dofinansowywać te dwa programy, które nazwijmy to pod przedsiębiorców, zostały ostatnio ogłoszone to są programy finansowane głównie ze środków programu FEniKS, czyli fundusze europejskie na infrastrukturę, klimat i środowisko.
Te pieniążki, pożyczka, którą będziemy umarzać może być udzielona, jeżeli jest finansowana z Funduszu Spójności, a tak jest w przypadku projektów realizowanych na efektywność energetyczną i OZE w przedsiębiorstwach – jest do 85% wydatków kwalifikowanych z możliwością właśnie umorzenia w przypadku małych przedsiębiorstw w przypadku średnich przedsiębiorstw do 49% a w przypadku dużych do 30%.
Oczywiście to wszystko jest uzależnione od efektów osiągniętych, które były realizowane w ramach tej inwestycji, czyli oszczędność energii pierwotnej i głównie produktywność instalacji. Natomiast, jeśli chodzi o program, gdzie mówimy o rozwoju OZE to program ten jest troszeczkę inaczej finansowany, ponieważ program rozwój OZE podzielony jest na dwie części na OZE pod energię elektryczną i tam jest analogicznie – pożyczka z umorzeniem, natomiast OZE na biogaz i biomasę, na instalacje produkcji biogazu i biometanu, które właśnie teraz ten nabór będzie obejmował, jest realizowany w formule dotacyjno-pożyczkowej.
To się różni właściwie tylko tym, że umorzenie jest udzielane na koniec realizacji inwestycji po osiągnięciu już rezultatów, które były zakładane. Natomiast dotacja jest już wypłacana w trakcie realizacji inwestycji w momencie, kiedy te działania inwestycyjne są prowadzone i należy rozliczać się na bieżąco z wykonawcą.
RM: No dobrze, czyli mamy tak: jedne pieniądze dla średnich firm, żeby urządzenia, które funkcjonują w ramach ich systemów produkcyjnych, były bardziej efektywne energetycznie.
I to jest jeden, że tak powiem, worek czy walizka z pieniędzmi. Drugi dotyczy źródeł zaopatrzenia w energię, w które wchodzą pokazywane przez nas w tej chwili baterie słoneczne, chociaż oczywiście mówimy raczej o czymś na dachu, na terenie firmy, nie o takich farmach, które w tej chwili, jako przykład na zdjęciach mamy, plus magazyny energii, rozumiem. Rzecz nietania, ale warta instalowania nie tylko w mikroskali domowej, ale również w skali przedsiębiorstw. Tam zdecydowanie bardziej kosztowna.
I rozumiem, że oprócz tego chcielibyście postawić nacisk na wytwarzanie biogazu? Czy są jakieś metody, które na przykład mają szczególnie lepsze szanse na uzyskanie dofinansowania niż inne? Bo o ile fotowoltaika wydaje się już w tej chwili rzeczą prostą, no to na przykład biogazownie to wydają się być trudniejszą technologicznie sprawą. No i pytanie teraz jak i skąd czerpać wiedzę z kim to budować? Czy są jakieś preferencje na przykład, co do wyboru partnerów, którzy będą takie instalacje wykonywać dla przedsiębiorstw?
MM: Nie, nie, absolutnie nie. To jest bardzo otwarty rynek, produkcja biogazu, bo to będzie biogaz i biometan. Produkcja biogazu i biometanu właściwie w tej chwili ten pierwszy nabór to będzie taki nabór, który znaczy może próbny to złe słowo, ale pilotażowy – to jest dobre słowo, ponieważ do tej pory żeśmy, jeśli chodzi o produkcję biometanu i biogazu i włączanie tych źródeł, tych paliw do systemu gazowniczego to będzie pierwszy program, który w ten sposób jest finansowany, że ta produkcja tego paliwa, nazwijmy to jest w tej chwili jakby tym głównym naszym celem, natomiast nie w tej chwili, biorąc pod uwagę, że to są pieniążki Komisji Europejskiej, które mają swoje obostrzenia, bardzo duże, jeśli chodzi o procedurę wyłaniania wykonawcy, o konkurencyjność, o to, żeby nie zaburzać rynku to absolutnie ani nie preferujemy żadnych technologii, ani nie preferujemy żadnych firm wykonawczych. Każda technologia, która doprowadza do osiągnięcia tego (…) będzie dobra.
RM: Rozumiem, powiedziała Pani włączanie do systemu gazowniczego. Czyli nie chodzi o to, żeby z tego biogazu na przykład na miejscu generować ciepło albo na miejscu generować prąd w jakichś generatorach, tylko raczej? Może to też jest rozwiązanie?
MM: Można na potrzeby własne, ale opcją jest również wybudowanie w ramach projektu elementów, które pozwolą na wyprowadzenie paliwa do sieci.
RM: Magdalena Misiurek, dyrektorka Departamentu Energetyki i Przemysłu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej była naszym gościem. Dziękuję bardzo serdecznie. Będzie nam miło rozmawiać w przyszłości dalej na temat środków na tego typu cele.
MM: Dziękuję.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV