Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

RYNKI

RZEŹ NA WIG20. WARSZAWSKI INDEKS (ZNOWU) NAJGORSZY NA ŚWIECIE

Mimo że większość inwestorów miała nadzieję, że WIG20 odbije się od poziomu 1500 punktów, indeks blue chipów zanurkował dziś poniżej tej granicy i zakończył dzień z potężną, ponad czteroprocentową przeceną, zatrzymując się na poziomie 1462.59. Tym samym jest coraz bliżej dołków z marca 2020.

SŁABNIE HANDEL AKCJAMI

Na koniec dnia WIG20 tracił 4,29 proc. Szeroki WIG spadł o 3,38 proc. do 48 479,34 pkt. mWIG40 uplasował się na poziomie 1,58 proc. pod kreską i jest na poziomie 3 777,8 pkt., a sWIG80 po przecenie o 1,49 proc. osiągnął 16 823,74 pkt.  Obroty wyniosły 1,11 mld zł, z czego 965 mln dotyczyło WIG20.

Psychologiczna bariera 1500 punktów na WIG20 została przebita już na początku sesji. Próby powrotu ponad utracone wsparcie były jednak torpedowane przez kolejne złe informacje – przypomnijmy, dane z amerykańskiego rynku pracy, dobre odczyty ISM i fatalne PMI oraz spadkowy start sesji na Wall Street – sprowadziły nasz główny indeks do poziomów, jakie pamiętamy z początku pandemii.

Giełda przy ulicy Książęcej nie jest odosobniona w swoich spadkach. Globalnie, na rynkach panuje awersja do ryzyka wobec perspektywy dalszego zacieśniania monetarnego przez banki centralne i obawy o recesję w gospodarce. Pozostałe giełdy w Europie już 5. sesję notują spadki głównych indeksów. 

Na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 tracił 1,72 proc., niemiecki DAX zniżkował 1,6 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 1,48 proc., a brytyjski FTSE był 1,86 proc. pod kreską. Dlaczego jednak przecena w Warszawie była tak duża? – To, że gdy cały świat spada to WiG20 spada jeszcze mocniej to coraz częstsza prawidłowość – zwraca uwagę Rafał Sadoch, analityk DM mBANKU.

– To, co zobaczyliśmy dziś na giełdzie nie powinno być wiązane wyłącznie z kondycją polskiej gospodarki – powiedział w Biznes24 Krzysztof Cesarz, dyrektor ds. akcji Skarbiec TFI. Ekspert zwrócił uwagę na wzrost rentowności amerykańskich obligacji i eurodolara, który znowu przekroczył granicę parytetu. – To wszystko wskazuje na wycofywanie pieniędzy z rynków wschodzących i powrót do aktywów cechujących się mniejszą zmiennością – podkreślił.

Ekspert zwrócił również uwagę, że obecna sytuacja na GPW może być dobrą okazją dla kupujących.

Cały sierpień okazał się drugim najgorszym miesiącem w roku dla WIG20, w czasie którego stracił 11,2 proc. To więcej niż w lutym, gdy spadał o 9,49 proc. i tylko nieco lepiej niż w fatalnym kwietniu, gdy indeks poszedł w dół o 12,89 proc. Lipcowy wzrost o 1,48 proc. był zatem tylko ciszą przed burzą, która pogrążyła WIG20 w bessie ze stopą zwrotu od początku roku na poziomie -32,6 proc.

Jak donosi Bloomberg, to najgorszy wynik w 2022 r. spośród 92 światowych indeksów śledzonych przez agencję. Polskie akcje zgrupowane w WIG20 są też wyceniane przy najniższym w historii wskaźniku cena/zysk.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RZEŹ NA WIG20. WARSZAWSKI INDEKS (ZNOWU) NAJGORSZY NA ŚWIECIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Po aktualizacji strategii, CD Projekt zanotował najwyższy kurs od maja.

UE

Jedna ładowarka do wszystkiego - do końca 2014 roku w Europie będzie tylko port USB-C.

ŚWIAT

Superkomputer Tesli pozbawił prądu całe miasto Palo Alto w Kaliforni.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć w Ukrainie i jakie tego mogą być konsekwencje rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z prof. Katarzyną Zysk z...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: