Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH O KREDYTACH FRANKOWYCH

Rzecznik Praw Obywatelskich przesłał do Sądu Najwyższego swoje stanowisko ws. kredytów we frankach szwajcarskich. W ocenie RPO szersza wypowiedź Sądu Najwyższego w tej sprawie jest niezwykle potrzebna.

RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH O KREDYTACH FRANKOWYCH

RPO podkreślił, że nie istnieje obecnie na tle prawa polskiego możliwość zastąpienia abuzywnej klauzuli przeliczeniowej przepisem prawa. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich konieczne jest prawidłowe przeniesienie na grunt krajowy wytycznych wypływających z orzecznictwa TSUE.

Rzecznik stanął ponadto na stanowisku, że w razie upadku umowy kredytowej jakiekolwiek roszczenia przewyższające wysokość świadczonej kwoty kredytu powinny zostać uznane za niedopuszczalne.

Zdaniem RPO, Sąd Najwyższy powinien też rozważyć wyłączenie od orzekania nieprawidłowo obsadzonych członków Izby Cywilnej, tak, by uchwała nie była później podważana.

Przypomnijmy, że Izba Cywilna Sądu Najwyższego zwróciła się 11 maja m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich o stanowisko w sprawie sześciu pytań dotyczących „najpoważniejszych kontrowersji”, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej dotyczącej kredytów frankowych.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FX

Co zamiast LIBORu? 1 stycznia 2022 roku LIBOR - najważniejszy światowy instrument finansowy odchodzi do przeszłości. Pogrążyły go grzechy bankierów sprzed 10 lat.

FINANSE OSOBISTE

Do Sądu Polubownego przy KNF wpłynęło już prawie 8 tys. wniosków o mediację w ramach zawierania ugód dotyczących kredytów frankowych. Podpisano już 400 ugód...

KREDYTY

Największy polski bank PKO BP ruszył dzisiaj z programem ugód dla kredytobiorców frankowych. Rozwiązanie zakłada konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku...

FINANSE OSOBISTE

Miał być sądny dzień dla posiadaczy hipotecznych kredytów we frankach szwajcarskich, a wyszło wielkie rozczarowanie.