Connect with us

Hi, what are you looking for?

KREDYTY

RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH O KREDYTACH FRANKOWYCH

Rzecznik Praw Obywatelskich przesłał do Sądu Najwyższego swoje stanowisko ws. kredytów we frankach szwajcarskich. W ocenie RPO szersza wypowiedź Sądu Najwyższego w tej sprawie jest niezwykle potrzebna.

RPO podkreślił, że nie istnieje obecnie na tle prawa polskiego możliwość zastąpienia abuzywnej klauzuli przeliczeniowej przepisem prawa. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich konieczne jest prawidłowe przeniesienie na grunt krajowy wytycznych wypływających z orzecznictwa TSUE.

Rzecznik stanął ponadto na stanowisku, że w razie upadku umowy kredytowej jakiekolwiek roszczenia przewyższające wysokość świadczonej kwoty kredytu powinny zostać uznane za niedopuszczalne.

Zdaniem RPO, Sąd Najwyższy powinien też rozważyć wyłączenie od orzekania nieprawidłowo obsadzonych członków Izby Cywilnej, tak, by uchwała nie była później podważana.

Przypomnijmy, że Izba Cywilna Sądu Najwyższego zwróciła się 11 maja m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich o stanowisko w sprawie sześciu pytań dotyczących „najpoważniejszych kontrowersji”, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej dotyczącej kredytów frankowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

Miał być sądny dzień dla posiadaczy hipotecznych kredytów we frankach szwajcarskich, a wyszło wielkie rozczarowanie.

BANKI

Coraz bliżej rozstrzygnięć w sprawie kredytów frankowych. PKO BP pod koniec września chce zaproponować na szeroką skalę proces zawierania ugód z klientami posiadającymi w...

FINANSE OSOBISTE

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do nowej frankowej sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I namawia sądy, by to właśnie do TSUE kierowały swoje pytania...

KREDYTY

Rzecznik Finansowy złożył wniosek o uchwałę Sądu Najwyższego ws. terminu przedawniania się roszczeń o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy - poinformowało w...