Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

RZECZNIK FINANSOWY ZAPYTA TSUE O DZIUBAKÓW

Rzecznik finansowy chce zapytać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o roszczenia dotyczące korzystania z kapitału w kredytach frankowych. Na razie rzecznik wniósł do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o skierowanie pytania prejudycjalnego do trybunału.

RZECZNIK FINANSOWY ZAPYTA TSUE O DZIUBAKÓW

Wniosek został złożony w sprawie, w której Raiffeisen Bank International AG pozywa państwa Dziubaków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.
Rzecznik ocenia, że w tym przypadku, żądanie przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, jak również odsetek za opóźnienie, jest nie tylko sprzeczne z prawem unijnym, ale i krajowym.

Według rzecznika finansowego uznanie, że bankowi należy się wynagrodzenie za kapitał, niewątpliwie prowadziłoby do pokrzywdzenia interesów majątkowych konsumenta i uzyskania przez bank korzyści, które nie odnajdują żadnych podstaw prawnych. Postawiłoby to bank w skrajnie uprzywilejowanej pozycji.

Państwo Dziubakowie po kilku latach spłacania rat kredytu frankowego złożyli w sądzie pozew przeciwko bankowi o unieważnienie umowy kredytowej i zwrot nienależnego świadczenia. Bank, nie czekając na prawomocne rozstrzygnięcie kwestii nieważności przez sąd, wezwał państwa Dziubaków do zapłaty za korzystanie z kapitału i złożył w sądzie pozew o zapłatę. Łącznie bank żąda od państwa Dziubaków nieomal dwukrotności kwoty udzielonego finansowania.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RZECZNIK FINANSOWY ZAPYTA TSUE O DZIUBAKÓW

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nieoczekiwanym zwrocie w sporach frankowych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z adwokat Karoliną Pilawską z kancelarii Pilawska Zorski i Adwokaci.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji na ryku kredytów mieszkaniowych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK i wykładowcą w SGH.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ważnym dla frankowiczów wyroku sądu rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z mecenas Anną Wolną-Sroką z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O reprezentowaniu tysięcy frankowiczów przez Votum rozmawiał Marcin Dobrowolski, z BIZNES24 z Bartłomiejem Krupą, prezesem kancelarii Votum s.a.

%d bloggers like this: