Connect with us

Hi, what are you looking for?

KREDYTY

RZECZNIK FINANSOWY ZAPYTA TSUE O DZIUBAKÓW

Rzecznik finansowy chce zapytać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o roszczenia dotyczące korzystania z kapitału w kredytach frankowych. Na razie rzecznik wniósł do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o skierowanie pytania prejudycjalnego do trybunału.

Wniosek został złożony w sprawie, w której Raiffeisen Bank International AG pozywa państwa Dziubaków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.
Rzecznik ocenia, że w tym przypadku, żądanie przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, jak również odsetek za opóźnienie, jest nie tylko sprzeczne z prawem unijnym, ale i krajowym.
Według rzecznika finansowego uznanie, że bankowi należy się wynagrodzenie za kapitał, niewątpliwie prowadziłoby do pokrzywdzenia interesów majątkowych konsumenta i uzyskania przez bank korzyści, które nie odnajdują żadnych podstaw prawnych. Postawiłoby to bank w skrajnie uprzywilejowanej pozycji.

Państwo Dziubakowie po kilku latach spłacania rat kredytu frankowego złożyli w sądzie pozew przeciwko bankowi o unieważnienie umowy kredytowej i zwrot nienależnego świadczenia. Bank, nie czekając na prawomocne rozstrzygnięcie kwestii nieważności przez sąd, wezwał państwa Dziubaków do zapłaty za korzystanie z kapitału i złożył w sądzie pozew o zapłatę. Łącznie bank żąda od państwa Dziubaków nieomal dwukrotności kwoty udzielonego finansowania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

Miał być sądny dzień dla posiadaczy hipotecznych kredytów we frankach szwajcarskich, a wyszło wielkie rozczarowanie.

FINANSE OSOBISTE

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do nowej frankowej sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I namawia sądy, by to właśnie do TSUE kierowały swoje pytania...

DOTACJE

Premier Mateusz Morawiecki wysłał list do Brukseli w którym pada odpowiedź strony polskiej dotycząca rządów prawa w Polsce. Z listu wynika, że Polska będzie...

FINANSE OSOBISTE

UOKiK każe Providentowi zwrócić część pieniędzy wpłaconych przez klientów. Urząd uznał, że Provident nieprawidłowo rozliczał koszty pożyczek spłaconych przed terminem.