Connect with us

Hi, what are you looking for?

FINANSE

RZECZNIK FINANSOWY ZAPYTA TSUE O DZIUBAKÓW

Rzecznik finansowy chce zapytać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o roszczenia dotyczące korzystania z kapitału w kredytach frankowych. Na razie rzecznik wniósł do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o skierowanie pytania prejudycjalnego do trybunału.

Wniosek został złożony w sprawie, w której Raiffeisen Bank International AG pozywa państwa Dziubaków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.
Rzecznik ocenia, że w tym przypadku, żądanie przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, jak również odsetek za opóźnienie, jest nie tylko sprzeczne z prawem unijnym, ale i krajowym.
Według rzecznika finansowego uznanie, że bankowi należy się wynagrodzenie za kapitał, niewątpliwie prowadziłoby do pokrzywdzenia interesów majątkowych konsumenta i uzyskania przez bank korzyści, które nie odnajdują żadnych podstaw prawnych. Postawiłoby to bank w skrajnie uprzywilejowanej pozycji.

Państwo Dziubakowie po kilku latach spłacania rat kredytu frankowego złożyli w sądzie pozew przeciwko bankowi o unieważnienie umowy kredytowej i zwrot nienależnego świadczenia. Bank, nie czekając na prawomocne rozstrzygnięcie kwestii nieważności przez sąd, wezwał państwa Dziubaków do zapłaty za korzystanie z kapitału i złożył w sądzie pozew o zapłatę. Łącznie bank żąda od państwa Dziubaków nieomal dwukrotności kwoty udzielonego finansowania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.