Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

KREDYTY

RZECZNIK FINANSOWY ZAPYTA TSUE O DZIUBAKÓW

Rzecznik finansowy chce zapytać Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej o roszczenia dotyczące korzystania z kapitału w kredytach frankowych. Na razie rzecznik wniósł do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o skierowanie pytania prejudycjalnego do trybunału.

RZECZNIK FINANSOWY ZAPYTA TSUE O DZIUBAKÓW

Wniosek został złożony w sprawie, w której Raiffeisen Bank International AG pozywa państwa Dziubaków o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.
Rzecznik ocenia, że w tym przypadku, żądanie przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, jak również odsetek za opóźnienie, jest nie tylko sprzeczne z prawem unijnym, ale i krajowym.

Według rzecznika finansowego uznanie, że bankowi należy się wynagrodzenie za kapitał, niewątpliwie prowadziłoby do pokrzywdzenia interesów majątkowych konsumenta i uzyskania przez bank korzyści, które nie odnajdują żadnych podstaw prawnych. Postawiłoby to bank w skrajnie uprzywilejowanej pozycji.

Państwo Dziubakowie po kilku latach spłacania rat kredytu frankowego złożyli w sądzie pozew przeciwko bankowi o unieważnienie umowy kredytowej i zwrot nienależnego świadczenia. Bank, nie czekając na prawomocne rozstrzygnięcie kwestii nieważności przez sąd, wezwał państwa Dziubaków do zapłaty za korzystanie z kapitału i złożył w sądzie pozew o zapłatę. Łącznie bank żąda od państwa Dziubaków nieomal dwukrotności kwoty udzielonego finansowania.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RZECZNIK FINANSOWY ZAPYTA TSUE O DZIUBAKÓW

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Polskie Górnictwo naftowe bierze kredyt na zakup gazu. Spółka podała, że zawarła umowę kredytową z bankiem Pekao są na dwa lata w wysokości do...

UE

Europarlament odpuścił Ursuli von der Leyen w sprawie reguły "pieniądze za praworządność”, a tym samym – upiekło się też Polsce.

BIZNES I POLITYKA

Zaskoczenia nie było. Mimo rekordowo wysokiej inflacji w strefie euro Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał stopy procentowe na dotychczasowych poziomach.

BIZNES I POLITYKA

Złoty w dół po wyroku TSUE. Trybunał orzekł dziś, że Unia Europejska może zablokować Polsce i Węgrom unijne fundusze - z powodu obaw o...

%d bloggers like this: