Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

RZĄD SZUKA OSZCZĘDNOŚCI. PREZENTÓW NIE BĘDZIE?

Rząd szuka oszczędności na przyszły rok.
Każdy minister ma w swoim resorcie znaleźć do 5 proc. oszczędności na przyszły rok.

RZĄD SZUKA OSZCZĘDNOŚCI. PREZENTÓW NIE BĘDZIE?

Poszczególne resorty zostały zobligowane do przygotowania planów oszczędnościowych na wypadek niespodziewanych wydarzeń – ogłosiła po dzisiejszej Radzie Ministrów minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Jak powiedziała, premier poprosił ministrów o przygotowanie planu oszczędnościowego.

CZYTAJ TEŻ: CENY NA ORLENIE MOGĄ BYĆ JESZCZE WYŻSZE

W razie potrzeby, środki dodatkowe mają być uruchamiane na te obszary, które są ważne dla bezpieczeństwa Polski.

Chodzi o kwestie obronności, ale też socjalne i energetyczne. Natomiast według informacji portalu Gazeta.pl – na zamkniętych spotkaniach premier miał straszyć posłów PiS katastrofą finansową Polski, która jest nieuchronna, jeżeli Unia Europejska nie odblokuje pieniędzy z KPO.

CZYTAJ TEŻ: TAŃSZY PRĄD DLA FIRM TYLKO Z OŚWIADCZENIEM – TYLKO DO KOŃCA LISTOPADA

Polski dług publiczny od 2018 roku rośnie z piorunującym tempie – z ok. biliona do 1.6 biliona złotych w ciągu zaledwie 4 lat. Wcześniej w ciągu dwukrotnie dłuższego okresu – od 2010 do 2018 roku – wzrósł o – dziś powiedzielibyśmy zaledwie – 200 miliardów złotych.

Dług publiczny to efekt kumulowania deficytu finansów publicznych – czyli różnicy między przychodami, a wydatkami realizowanymi przez sektor publiczny. Żeby pokryć tę różnicę – państwo sprzedaje obligacje, czyli zaciąga dług. Żeby ocenić, czy deficyt jest wysoki – zwykle porównuje się roczny deficyt do rocznej wartości PKB. To bowiem pokazuje na ile duża jest gospodarka, z której podatki będą musiały posłużyć spłacenie zadłużenia.

CZYTAJ TEŻ: KRYZYS NA RYNKU DREWNA POGŁĘBIA SIĘ (ROZMOWA)

W Polsce wskaźnik deficytu do PKB spadał niemal nieprzerwanie od 2010 roku – co było skutkiem w dużej mierze szybkiego wzrostu gospodarczego, przy wolniejszym – niż wzrost PKB – powiększaniu deficytu finansów publicznych. Jednak od 2019 roku – czyli ostatniego roku wyborczego – obserwujemy wzrost poziomu deficytu.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RZĄD SZUKA OSZCZĘDNOŚCI. PREZENTÓW NIE BĘDZIE?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

Zerowy VAT na żywność zostaje z nami na dłużej. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające obniżkę tego podatku.

INNE

Rishi Sunak, były minister finansów w rządzie Borisa Johnsona, zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii. Sunak jako jedyny uzyskał wymagane poparcie minimum 100 posłów rządzących...

INNE

Ustawa węglowa została przyjęta przez rząd.

INNE

Dziś symbolicznie uruchomiono przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

%d bloggers like this: