Poszczególne resorty zostały zobligowane do przygotowania planów oszczędnościowych na wypadek niespodziewanych wydarzeń – ogłosiła po dzisiejszej Radzie Ministrów minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Jak powiedziała, premier poprosił ministrów o przygotowanie planu oszczędnościowego.
CZYTAJ TEŻ: CENY NA ORLENIE MOGĄ BYĆ JESZCZE WYŻSZE
W razie potrzeby, środki dodatkowe mają być uruchamiane na te obszary, które są ważne dla bezpieczeństwa Polski.
Chodzi o kwestie obronności, ale też socjalne i energetyczne. Natomiast według informacji portalu Gazeta.pl – na zamkniętych spotkaniach premier miał straszyć posłów PiS katastrofą finansową Polski, która jest nieuchronna, jeżeli Unia Europejska nie odblokuje pieniędzy z KPO.
CZYTAJ TEŻ: TAŃSZY PRĄD DLA FIRM TYLKO Z OŚWIADCZENIEM – TYLKO DO KOŃCA LISTOPADA
Polski dług publiczny od 2018 roku rośnie z piorunującym tempie – z ok. biliona do 1.6 biliona złotych w ciągu zaledwie 4 lat. Wcześniej w ciągu dwukrotnie dłuższego okresu – od 2010 do 2018 roku – wzrósł o – dziś powiedzielibyśmy zaledwie – 200 miliardów złotych.
Dług publiczny to efekt kumulowania deficytu finansów publicznych – czyli różnicy między przychodami, a wydatkami realizowanymi przez sektor publiczny. Żeby pokryć tę różnicę – państwo sprzedaje obligacje, czyli zaciąga dług. Żeby ocenić, czy deficyt jest wysoki – zwykle porównuje się roczny deficyt do rocznej wartości PKB. To bowiem pokazuje na ile duża jest gospodarka, z której podatki będą musiały posłużyć spłacenie zadłużenia.
CZYTAJ TEŻ: KRYZYS NA RYNKU DREWNA POGŁĘBIA SIĘ (ROZMOWA)
W Polsce wskaźnik deficytu do PKB spadał niemal nieprzerwanie od 2010 roku – co było skutkiem w dużej mierze szybkiego wzrostu gospodarczego, przy wolniejszym – niż wzrost PKB – powiększaniu deficytu finansów publicznych. Jednak od 2019 roku – czyli ostatniego roku wyborczego – obserwujemy wzrost poziomu deficytu.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV