Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

RZĄD PRZESTRASZYŁ SIĘ DROŻYZNY? DGP: DOPŁATY DO RACHUNKÓW DLA CO 10 DOMU

Co dziesiąte gospodarstwo domowe będzie otrzymywać prawdopodobnie dopłaty do prądu, być może również do gazu. Tak twierdzi Dziennik Gazeta Prawna powołując się na źródła w rządzie. Przeciek do DGP to kolejny – po wczorajszej podwyżce stóp procentowych NBP – sygnał, że rząd przestraszył się drożyzny i jej wpływu na polityczne wybory Polaków.

RZĄD PRZESTRASZYŁ SIĘ DROŻYZNY? DGP: DOPŁATY DO RACHUNKÓW DLA CO 10 DOMU
Premier Mateusz Morawiecki, FOT.: KPRM

Według Dziennika Gazety Prawnej uzgodniony już w rządzie projekt ustawy o wsparciu najuboższych klientów został zawrócony do KPRM po to, by po pierwsze wpisać do niego szersze kryteria zaliczenia do grupy gospodarstw domowych którym przysługuje wsparcie. A po drugie – żeby wsparcie dotyczyło nie tylko rachunków za prąd, ale również tych przysyłanych przez gazownię.

CZYTAJ TEŻ: GIGANTYCZNA PRZECENA GAZU. KONTRAKTY O PRAWIE POŁOWĘ NIŻEJ, NIŻ WCZORAJ

Poszerzenie listy uprawnionych ma spowodować, że dopłaty otrzyma w sumie ok. półtora miliona gospodarstw domowych – czyli co dziesiąte. Wcześniej program szyty był na wsparcie ok. dziewięciuset tysięcy rodzin.
Przedstawiciele rządu długo bagatelizowali rosnącą inflację, która w sierpniu okazała się najwyższa od 20 lat osiągając poziom 5.5%, a we wrześniu ponownie wzrosła – do 5.8% w ujęciu rocznym. Jeszcze w końcu sierpnia premier Mateusz Morawiecki mówił w czasie Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, że jego plan to wzrost płac wyższy, niż wzrost cen.

CZYTAJ TEŻ: RATY KREDYTÓW ZŁOTOWYCH W GÓRĘ, A WALUTOWYCH W DÓŁ. RPP PODNIOSŁA GŁÓWNĄ STOPĘ O 40 PB

Wczoraj nieoczekiwanie ogłosił, że ma nadzieję, iż reakcja NBP na wzrost inflacji będzie adekwatna. Kilka godzin później bank centralny rzeczywiście podniósł stopy – mimo, że wcześniej zarówno prezes NBP Adam Glapiński, jak i większość członków Rady Polityki Pieniężnej zapewniało, że co najmniej do listopada żadnych zmian nie będzie.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy czeka nas szok cenowy w stawkach za energię rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym biznesalert.pl.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że unijny rynek energii elektrycznej ma być bardziej przystępny cenowo i przyjazny dla konsumentów rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Robertem Tomaszewskim,...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym kiedy inflacja może „wyskoczyć” z celu inflacyjnego i czy z tym mogą się wiązać zmiany w stopach procentowych w najbliższych kwartałach, rozmawiał...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O węglu, jego wydobyciu i czy się opłaca w Polsce wydobywać węgiel rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Jerzym Markowskim, ekspertem górniczym i byłym...