Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

RZĄD PODNIESIE CENY MIESZKAŃ. O ILE? MINISTER ZAPOWIADA NOWY PROGRAM WSPARCIA POPYTU

Rząd podniesie ceny mieszkań. Po szeregu zapowiedzi dotyczących zmiany sposobu wsparcia mieszalnictwa w Polsce – minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman zaprezentował program, który znów wspiera popyt na mieszkania. A nie rozbudowę podaży.

WAKACJE KREDYTOWE

Pół miliarda złotych budżetu ma mieć program Mieszkanie na start ogłoszony dziś przez ministra rozwoju i technologii. Program ma ruszyć w połowie roku.

Rozwiązanie które ma zastąpić flagowy program poprzedniego rządu, czyli „Bezpieczny kredyt 2 procent” będzie zakładało kryterium dochodowe.

Jak zapowiedział dziś minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman limit dochodowy ma spowodować, że ten program będzie skierowany do tych osób, które mają największy problem z uzyskaniem środków na pierwsze mieszkanie
Według deklaracji nowego ministra zarówno dopłata do kredytu jaki sama wielkość kredytu w „Mieszkaniu na start” będzie uzależniona do wielkości gospodarstwa domowego.

Dla 1- i 2-osobowego gospodarstwa oprocentowanie dopłaty do kredytu wyniesie 1,5 proc., dla 3-osobowego 1 proc., dla 4-osobowego wyniesie 0,5 proc., a dla 5-osobowego 0 proc.

Od wielkości gospodarstwa domowego będzie zależała też wysokość kredytu w ramach programu. Dla singli wyniesie 200 tys. zł, dla 2-osobowego 400 tys. zł, dla 3-osobowego 450 tys. zł, dla 4-osobowego 500 tys. zł, a dla 5-osobowego 600 tys. zł.

O ILE WZROSNĄ CENY MIESZKAŃ

Poprzedni program wsparcia popytu na mieszkania spowodował wzrost cen mieszkań w największych miastach Polski o kilkanaście procent w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Z programu skorzystało około 60 tysięcy osób, a wartość 10-letniech dopłat jest szacowana na 8-9 miliardów złotych. Daje to roczną wartość programu na poziomie 800 – 900 milionów złotych. Ale impuls popytowy całego programu został skumulowany w ciągu zaledwie 6 miesięcy.

Nowy program jest znacznie skromniejszy. Dopłaty będą jednorazowe i Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje wydać na nie około pół miliarda złotych – czyli o ok. 40 procent mniej, niż roczny koszt kredytu na dwa procent. I zaledwie 4.5 procent tego, co pochłonie cały program dopłat zarządzony przez gabinet Mateusza Morawieckiego.

CENY AKCJI DEVELOPERÓW WYSTRZELIŁY

Przedstawiony w czwartek program przeczy temu, co Koalicja Obywatelska zapowiadała w swoim programie wyborczym – gdy krytykowała wzrost cen nieruchomości wywołany programem tanich kredytów. Podobnie jak większość dotychczasowych programów mieszkaniowych – wspiera popyt.

Inwestorzy na warszawskiej giełdzie wycenili już, że duża część pieniędzy z programu trafi na konta developerów. Kurs Develii około 15-stej rósł o 9 procent, zwiększając wartość spółki o 200 milionów złotych – czyli o 40% zapowiedzianej wartości programu. Kurs niedawnego debiutanta – Murapolu – rósł o ponad 4 procent.

Develia, kurs
Develia, kurs w czwartek o 14:39, źródło: telewizja BIZNES24
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RZĄD PODNIESIE CENY MIESZKAŃ. O ILE? MINISTER ZAPOWIADA NOWY PROGRAM WSPARCIA POPYTU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O udostępnionych przez bank Pekao S.A. preferencyjnych kredytach ekologicznych z dotacją unijną dla sektora MŚP, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dominiką Byrską, dyrektor...

KREDYTY

Wskaźnik WIRON, który miał zastąpić WIBOR, nie podoba się Ministrowi Finansów. Andrzej Domański w piśmie przesłanym do Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej prosi o...

KREDYTY

Rządowa większość nie spieszy się z przegłosowaniem wakacji kredytowych. Rząd obiecał, że wsparcie będzie obowiązywało od 1 maja. Już wiadomo, że tego terminu nie...

KREDYTY

Spółki windykacyjne mogą mocno odczuć zmiany jakie zamierza wprowadzić ustawodawca - ocenia Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami, w opinii do projektu ustawy o podmiotach obsługujących...