Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

RZĄD PLANUJE DEREGULACJE, A BIZNES JE WSPIERA. (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Postanowiliśmy zapytać się kogoś, kto instytucjonalnie umocowany jest do reprezentowania małych i średnich przedsiębiorstw. Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie Panią minister.

AGNIESZKA MAJEWSKA, MINISTERSTWO ROZWOJU I TECHNOLOGII: Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: No, powiem tak: z tą deregulacją jest strasznie skomplikowana sprawa, wydaje mi się, bo w gruncie rzeczy, jak popatrzeć na tą listę, która jak na razie powstała, to to jest taka lista tematów, o których dużo się mówi i które w gruncie rzeczy miałyby zapewnić rodzaj, no może nie bezkarności przedsiębiorcom, ale takiej, no mniejszej presji regulacyjnej tam, gdzie w oczywisty sposób przedsiębiorcy odczuwają presję, czyli w zobowiązaniach podatkowych.

No i teraz pytanie, czy to jest rzeczywiście ten obszar deregulacyjny, który jest najbardziej potrzebny przede wszystkim małym i średnim firmom, bo to dla nich te deregulacyjne działania byłyby chyba najważniejszym czynnikiem ułatwiającym rozwój?

AM: Panie redaktorze, szanowni Państwo, deregulacja jest obecnie bardzo ważna. To, co zostało przedstawione przez pana prezesa Brzoskę, to jak najbardziej zgadzam się z tym, że trzeba zmienić przepisy, bo one są skomplikowane, są niejasne w dziedzinach, szczególnie podatkowych, ale nie tylko.

Ja 12 lutego wystosowałam do pana premiera Donalda Tuska postulaty swoje, jako Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. W piśmie zawarłam 14 takich najważniejszych postulatów, z czego w mojej ocenie najważniejsze to jest uproszczenie, ułatwienie i usprawnienie wszystkich formalności w zakresie składek dotyczących Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli uproszczenie sposobu ustalania i poboru składki zdrowotnej, określenie chociażby jej górnego limitu.

Ale nie tylko. Zniesienie ograniczeń czasowych i przychodowych w programie Mały ZUS Plus, bo jak wiecie Państwo z tego programu korzysta bardzo dużo mikro i małych przedsiębiorców. Więc tutaj powinniśmy uprościć przepisy. Powinniśmy uprościć procedury programowe wakacji składkowych, ZUS, ograniczyć sprawozdawczość, jeżeli chodzi o sektor MŚP, w szczególności w zakresie raportowania niefinansowego przez zupełnie wyłączenie mikro i małych przedsiębiorców z obowiązków.

Tych zmian jest bardzo dużo, ale też chciałam podkreślić, że to nie jest tak, że to dopiero teraz tym się zajmujemy, ponieważ zespół do spraw deregulacji przy ministrze rozwoju, funkcjonuje już od roku. I my, jako biuro rzecznika uczestniczymy w pracach tego zespołu.

Pierwszy pakiet deregulacyjny został przekazany przez ministerstwo na Komitet Stały Rady Ministrów i tak naprawdę czekamy na decyzję rządu. On już jest gotowy. To jest projekt, nad którym pracowaliśmy wspólnie z ministerstwem, ale również z organizacjami przedsiębiorców takimi, jak Pracodawcy RP, Lewiatan. Wszyscy nad tym pracowali. Były również konsultacje, które odbyły się w Gdańsku i w Poznaniu z przedsiębiorcami, w których miałam również przyjemność uczestniczyć, gdzie na bazie tych spotkań przedsiębiorcy nam zgłaszali również utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczych, które zostały z kolei ujęte w pakiecie drugim.

Więc te wszystkie regulacje zostały już wypracowane. Ja się bardzo cieszę tutaj, że pan premier powierzył funkcję panu prezesowi Brzosce odnośnie stworzenia szybko pakietu, który ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej, ale chciałam też podkreślić, że warto by było jednak, żeby ten pakiet, który został już stworzony, szybko wprowadzić w życie, bo na niego czekają setki tysięcy przedsiębiorców.

Rzemiosło też czeka, ponieważ tam jest uwzględniona zmiana definicji rzemieślnika. Więc naprawdę bardzo by mi zależało, żeby ten pakiet deregulacyjny wszedł jak najszybciej w życie. A nad kolejnymi zmianami możemy oczywiście pracować. Ja jestem otwarta na dialog, jestem otwarta na współpracę i z ogromną przyjemnością pomogę tutaj przy tworzeniu tych zmian przepisów.

RM: Jasne, wśród Pani propozycji jest szereg takich, których prawdę mówiąc spodziewałbym się po tej inicjatywie Prezesa Brzoski w pierwszej kolejności. Jedna rzecz jest może istotna i warto powiedzieć, że jesteście zgodni, jeśli chodzi o zasadę odejścia od tego, co nazywa się gold-platingiem, czyli dodawaniem do regulacji unijnych dodatkowych rozwiązań albo zaostrzaniem wymogów, bo to się przewinęło również w tej propozycji, o której wiemy dzisiaj, że jest początkiem tej pracy Brzoski.

Ale na przykład wyciągnęła Pani minister bardzo ciekawą historię polegającą na tym, żeby rozwój cyfryzacji oparty o wprowadzanie e-usług nie eliminował przedsiębiorców, którzy sobie nie radzą z cyfryzacją. Tak, że żeby nie znikały, a powoli zaczynają znikać rozwiązania, nazwijmy to, analogowe czy tradycyjne.

Pojawiły się w Waszych propozycjach oczywiście też te kwestie związane z Kodeksem karnym skarbowym, ale na przykład nie pojawiło się jeszcze (i jestem zaskoczony) u prezesa Brzoski nic dotyczącego OZE, co Wy w swoich propozycjach umieściliście. Czy na przykład w kwestiach związanych z generalnie podłączaniem zasilania do firm.

RZĄD PLANUJE DEREGULACJE, A BIZNES JE WSPIERA. (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AM: Znaczy, ja myślę, że te postulaty będą zbieżne. To na razie to, co ja przesłałam do pana premiera, to jest takie pierwsze 14 najważniejszych postulatów, które chciałabym włączyć do tego, żeby zostały objęte zmianami przepisów.

Myślę, że jak zespół pana Brzoski zacznie pracować, to również dojdą do podobnego wniosku, bo w końcu wszystkim nam zależy na tym, aby przedsiębiorcom się łatwiej prowadziło działalność gospodarczą w Polsce. I że obecnie wiemy, panie redaktorze, że nadmiar tych regulacji jest przeszkodą, szczególnie dla tych mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy tak naprawdę potrzebują elastyczności, aby móc szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość, na zmieniające się warunki rynkowe.

To, o czym pan powiedział, o cyfryzacji, to co jest moim postulatem, tak. Dlaczego? Ponieważ Związek Rzemiosła Polskiego zrzesza 500 tysięcy rzemieślników, z czego tak naprawdę większość z nich to są osoby po 60 roku życia, często też po 70.

Szewc, krawiec, oni tak naprawdę nie potrafią korzystać z komputerów, mają z tym problem. No, ale jeżeli wszyscy będziemy mieli przejść na e-doręczenia, to ja sobie nie wyobrażam, żeby taki przedsiębiorca, który ma 60 letnie doświadczenie zawodowe, teraz musiał się uczyć obsługi komputera i tego, że całą korespondencję będzie otrzymywał i wysyłał przez e-doręczenia.

Tak, że to jest faktycznie duży problem. Społeczeństwo nam się starzeje, młodzież nie chce przyjmować firm po swoich rodzicach z wiadomych przyczyn. Widzą, jak rodzice ciężko pracują i to jest duży problem. Więc też musimy edukować młodzież, że to wcale nie jest tak, że tak najgorzej się u nas tą działalność gospodarczą prowadzi. Myślę sobie, że jeżeli wspólnie możemy razem stworzyć lepsze warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce i mam nadzieję, że tak się wydarzy.

RM: To jak Pani sądzi, jak dalej potoczą się te prace deregulacyjne? Z jednej strony propozycje Pani i Ministerstwa Rozwoju, z drugiej strony to pospolite ruszenie przedsiębiorców. (Tam podobno 400 osób chce pracować w tym zespole Brzoski…) Co dalej? No bo tak też trzeba przyznać, że na temat deregulacji i przeciążenia przedsiębiorców nadmiernymi obowiązkami rozmawiamy w Polsce, no ja się zacząłem zajmować dziennikarstwem biznesowym w latach 90 w 1998 roku i w zasadzie to jest temat, który się nie zmienia. I nawet te postulaty są mniej więcej takie same…

AM: To znaczy się, ja mam wrażenie również, że przedsiębiorcom cały czas są nakładane dodatkowe obowiązki, dodatkowe sprawozdania. Myślę sobie, że musimy właśnie skupić się na tym, żeby odciążyć przedsiębiorcę od tej nadmiernej biurokracji, bo na dzień dzisiejszy to jest najważniejsze.

Nadmierna biurokracja plus niejasne i skomplikowane przepisy prawa. Często jest tak, że administracja publiczna ma problem ze stosowaniem tego prawa. Izby skarbowe często też nie rozumieją przepisów. Tak więc ja sobie bym życzyła, żebyśmy stworzyli takie przepisy, żeby były one czytelne zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla samej administracji. Więc to jest najważniejsze.

AM: Wierzy Pani minister, jak rozumiem, że to jest możliwe, a ciekaw jestem, jak idzie, bo to jest świetny, bardzo konkretny przykład: pomoc de minimis odnośnie tarczy energetycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Obowiązek złożenia tego rozliczenia pomocy de minimis (uzyskała Pani na razie obietnicę, bo to jeszcze nie jest prawo), że do czerwca w razie czego będzie można to rozliczyć, a ile firm się rozliczyło?

AM: Do 30 czerwca.

RM: Do końca czerwca, tak.

AM: Do końca czerwca — do 30 czerwca ma to wejść na posiedzenie Rady Ministrów 19 lutego. Więc ja mam nadzieję, że to zostanie przegłosowane i pójdzie na podpis pana prezydenta. Na koniec stycznia takich oświadczeń złożyło około dwóch tysięcy przedsiębiorców, a powinno było 250 tysięcy, więc bardzo mało.

My, jako Biuro Rzecznika organizujemy w piątek webinar odnośnie tego, jak wypełnić formularz de minimis, dlatego że on jest bardzo skomplikowany. Przedsiębiorcy nie wiedzą, jak go wypełniać, jeśli wypełniają, to wypełniają z błędami. I wspólnie z Ministerstwem Klimatu będzie dostępna przez Facebooka, przez YouTube’a możliwość obejrzenia takiego webinaru na żywo, ale będzie on nagrany i będzie dostępny na stronach Biura Rzecznika. Tak, że zachęcam Państwa do oglądania naszej strony w aktualnościach. No, bo warto z tego skorzystać, bo wiem, że przedsiębiorcy mają problem z wypełnieniem tych formularzy.

RM: A i my w BIZNES24 o tym będziemy przypominać. Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich przedsiębiorców była naszym gościem. Dziękujemy bardzo.

AM: Dziękuję bardzo. Do widzenia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

RZĄD PLANUJE DEREGULACJE, A BIZNES JE WSPIERA. (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV