Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

RZĄD GODZI SIĘ NA WYSOKĄ INFLACJĘ TAKŻE W 2022

Rząd godzi się na wysoką inflację także w przyszłym roku. W projekcie ustawy budżetowej założył, że główna stopa NBP wzrośnie w przyszłym roku maksymalnie do 1 procent. Trzy razy mniej, niż założona inflacja.

RZĄD GODZI SIĘ NA WYSOKĄ INFLACJĘ TAKŻE W 2022
Premier Mateusz Morawiecki, FOT.: stopklatka z filmu KPRM

Przyjmując takie założenia rząd faktycznie godzi się na o wiele wyższą inflację. Zakłada bowiem mocno ujemne realne stopy procentowe – czyli główną stopę minus wysokość inflacji. A ujemną stopą procentową nie da się ograniczać wzrostu cen.
Budżetowa arytmetyka jest taka, że rządowi opłaca się udawać, że inflacja będzie niska – i godzić się na znacznie wyższą.

DLACZEGO RZĄDOWI OPŁACA SIĘ WYSOKA INFLACJA

Aż 80% wydatków budżetu to tzw. wydatki sztywne – czyli takie, których wysokość rośnie w zależności od m.in. inflacji. Im niższą infalację rząd założy w projekcie – tym mniej pieniędzy wyda na te wydatki. A z drugiej strony wzrost cen w sklepach natychmiast przekłada się na wysokość wpływów z VAT i akcyzy. A na przyszły rok rząd zakłada, że zbierze z tego podatku aż 230 miliardów złotych – czyli o niemal 1/3 więcej, niż zaplanowano na obecny rok.

CZYTAJ TEŻ: PRZEDSIĘBIORCY, TRZYMAJCIE SIĘ ZA KIESZENIE. JEST PROJEKT BUDŻETU 2022


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RZĄD GODZI SIĘ NA WYSOKĄ INFLACJĘ TAKŻE W 2022

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Kolejne dobre dane ze Stanów – po środowym odczycie niższej od oczekiwań inflacji CPI otrzymaliśmy dane o malejącej inflacji producenckiej – dały rynkom nadzieje...

ŚWIAT

Inflacja CPI w USA sięgnęła 8.5%.

POLSKA

UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe opublikowały cykliczną analizę cen detalicznych. Wynika z niej, że w lipcu 2022 roku w sklepach było drożej o...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jaką lokatę bankową wybrać i jakie jest aktualne oprocentowanie rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Samcikiem z subiektywnieofinansach.pl.

%d bloggers like this: