Connect with us

Hi, what are you looking for?

OTOCZENIE MAKRO

RZĄD GODZI SIĘ NA WYSOKĄ INFLACJĘ TAKŻE W 2022

Rząd godzi się na wysoką inflację także w przyszłym roku. W projekcie ustawy budżetowej założył, że główna stopa NBP wzrośnie w przyszłym roku maksymalnie do 1 procent. Trzy razy mniej, niż założona inflacja.

Premier Mateusz Morawiecki, FOT.: stopklatka z filmu KPRM

Przyjmując takie założenia rząd faktycznie godzi się na o wiele wyższą inflację. Zakłada bowiem mocno ujemne realne stopy procentowe – czyli główną stopę minus wysokość inflacji. A ujemną stopą procentową nie da się ograniczać wzrostu cen.
Budżetowa arytmetyka jest taka, że rządowi opłaca się udawać, że inflacja będzie niska – i godzić się na znacznie wyższą.

DLACZEGO RZĄDOWI OPŁACA SIĘ WYSOKA INFLACJA

Aż 80% wydatków budżetu to tzw. wydatki sztywne – czyli takie, których wysokość rośnie w zależności od m.in. inflacji. Im niższą infalację rząd założy w projekcie – tym mniej pieniędzy wyda na te wydatki. A z drugiej strony wzrost cen w sklepach natychmiast przekłada się na wysokość wpływów z VAT i akcyzy. A na przyszły rok rząd zakłada, że zbierze z tego podatku aż 230 miliardów złotych – czyli o niemal 1/3 więcej, niż zaplanowano na obecny rok.

CZYTAJ TEŻ: PRZEDSIĘBIORCY, TRZYMAJCIE SIĘ ZA KIESZENIE. JEST PROJEKT BUDŻETU 2022

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

FED obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczony - ale jednocześnie sygnalizuje, że podwyżki stóp mogą nastąpić wcześniej, niż wcześniej oczekiwano.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Naszym gościem jest prof. Eryk Łon- członek Rady Polityki Pieniężnej. Panie...

USA

Amerykański bank centralny zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych za oceanem. Komunikat po posiedzeniu będzie ogłoszony o 20stej polskiego czasu.

Bez kategorii

Czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych na Węgrzech umocniła forinta, ale nieznacznie. Główna stopa procentowa na Węgrzech będzie od jutra wynosić 1.65%.