Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

RZĄD GODZI SIĘ NA WYSOKĄ INFLACJĘ TAKŻE W 2022

Rząd godzi się na wysoką inflację także w przyszłym roku. W projekcie ustawy budżetowej założył, że główna stopa NBP wzrośnie w przyszłym roku maksymalnie do 1 procent. Trzy razy mniej, niż założona inflacja.

RZĄD GODZI SIĘ NA WYSOKĄ INFLACJĘ TAKŻE W 2022
Premier Mateusz Morawiecki, FOT.: stopklatka z filmu KPRM

Przyjmując takie założenia rząd faktycznie godzi się na o wiele wyższą inflację. Zakłada bowiem mocno ujemne realne stopy procentowe – czyli główną stopę minus wysokość inflacji. A ujemną stopą procentową nie da się ograniczać wzrostu cen.
Budżetowa arytmetyka jest taka, że rządowi opłaca się udawać, że inflacja będzie niska – i godzić się na znacznie wyższą.

DLACZEGO RZĄDOWI OPŁACA SIĘ WYSOKA INFLACJA

Aż 80% wydatków budżetu to tzw. wydatki sztywne – czyli takie, których wysokość rośnie w zależności od m.in. inflacji. Im niższą infalację rząd założy w projekcie – tym mniej pieniędzy wyda na te wydatki. A z drugiej strony wzrost cen w sklepach natychmiast przekłada się na wysokość wpływów z VAT i akcyzy. A na przyszły rok rząd zakłada, że zbierze z tego podatku aż 230 miliardów złotych – czyli o niemal 1/3 więcej, niż zaplanowano na obecny rok.

CZYTAJ TEŻ: PRZEDSIĘBIORCY, TRZYMAJCIE SIĘ ZA KIESZENIE. JEST PROJEKT BUDŻETU 2022


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Inflacja w styczniu niższa, dzięki Tarczy i Polskiemu Ładowi - mówi w BIZNES24 Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Niższa, niż 10 procent w...

ŚWIAT

Cztery podwyżki stóp procentowych za oceanem prognozuje Goldman Sachs. Pierwsza miałaby nastąpić już w marcu. Powód? Przyspieszająca inflacja, która jest najwyższa od 40 lat...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...