Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

RZ: PODWYŻKA SKŁADKI ZDROWOTNEJ DO 9% WISI NA WŁOSKU

9-cioprocentowa, nieodliczalna od dochodu składka zdrowotna wisi na włosku – twierdzi Rzeczpospolita. Gazeta powołując się na źródło w rządzie napisała dziś, że PiS przestraszył się fatalnego odbioru Polskiego Ładu wśród Polaków.

PODWYŻKI SKŁADKI ZDROWOTNEJ
Premier Mateusz Morawiecki

Według Rzeczpospolitej sondaże zamówione przez PiS pokazały, że 3/4 respondentów negatywnie ocenia podatkowe zmiany przedstawione w ramach Polskiego Ładu. Dlatego rząd rozważa wycofanie się z wywołującej największy sprzeciw – podwyżki składki zdrowotnej do 9% dla przedsiębiorców, oraz likwidacji – dla wszystkich podatników PIT – odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Według Rzeczpospolitej rząd rozważa teraz dwa scenariusze – pierwszy to odłożenie podwyżki. Czyli wejdzie w życie, ale jeszcze nie w przyszłym roku. A drugi – to wprowadzenie większej składki, ale jednak pozostawienie odliczania większości tej składki od dochodu. Niewykluczone, że przeciek do Rzeczpospolitej to sondowanie nastrojów – który z tych wariantów byłby łatwiejszy do przełknięcia przez podatników – bo wkrótce podobny trafił do Business Insidera.
Natomiast Puls Biznesu poinformował dziś, że Polski Ład nie podoba się nie tylko przedsiębiorcom, ale również biskupom. Kościół Katolicki, którego kapłanów również obejmie podwyżka składki, ma za złe rządowi, że nie został zaproszony do konsultacji Polskiego Ładu.
Konsultacje kończą się na początku września.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Inflacja w styczniu niższa, dzięki Tarczy i Polskiemu Ładowi - mówi w BIZNES24 Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Niższa, niż 10 procent w...

BIZNES I POLITYKA

Uwaga - składki na ZUS trzeba zapłacić najpóźniej do dziś.

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

Tematem rozmowy w BIZNES24 jest wspólne rozliczenie małżonków, w tym m.in. ulga klasy średniej.

PODATKI

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowiem z prof. Adamem Mariańskim, ekspertem BCC, prezesem KIDP, omawia podatki w 2022 roku.