Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

RYVU STAWIA NA POSTĘP W BADANIACH I WSPÓŁPRACĘ PARTNESKĄ

Powiązane artykuły:

JOLANTA PAWLAK, BIZNES24: Moim gościem jest Kamil Sitarz, dyrektor operacyjny Ryvu Therapeutics. Dzień dobry.

KAMIL SITARZ, RYVU THERAPEUTICS: Dzień dobry pani, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


JP: Państwo mają siedzibę w Krakowie. Czy macie takie aktywa, które mogą być zagrożone?

KS: No, mamy swoje centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie. Prawie 10 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni, również laboratoryjnej. Mocno się tutaj rozglądamy przez okno. Deszcz na razie wydaje się być jeszcze spokojny, natomiast budynek mamy świetnie przygotowany, nie boimy się podtopień, dbamy o to, żeby, żeby infrastruktura nie ucierpiała dlatego, że sprzętu i prowadzonych aktywnie badań mamy bardzo, bardzo dużo.

JP: Ryvu Terapeutics, szanowni Państwo, jest spółką biotechnologiczną, zajmuje się odkrywaniem i rozwojem innowacyjnych leków małocząsteczkowych. Skupia się głównie na onkologii, hematologii i immunologii. Jej najbardziej zaawansowany projekt jest w trakcie badań klinicznych fazy II w leczeniu guzów litych oraz ostrej białaczki szpikowej. Spółka rozwija też inne projekty w fazie przed klinicznej prowadzi działalność badawczo-rozwojową w nowoczesnych laboratoriach w Krakowie, właśnie.

Spółka traci dziś ponad procent. Informuje też o wynikach za drugi kwartał i przychodach na poziomie 23 mln, co jest powyżej konsensusu, który zakładał przychody na poziomie 22,5 miliona. Strata na poziomie 30 mln złotych niższa, niż zakładał konsensus. Ale skąd się wzięła?

KS: Myślę, że tutaj należałoby dać taki delikatny komentarz do tego, jaka jest specyfika naszej branży. My generujemy przychody w oparciu o dane, w oparciu o progres projektów. Te projekty mają charakterystykę wysoko kosztochłonną, natomiast zabezpieczamy się budżetowo, realizujemy projekty i w odpowiednich momentach albo poprzez znajdowanie partnera jesteśmy w stanie monetyzować te nasze dane.

I w sytuacji przychodowej tutaj w dużej mierze opieramy tą część przychodową w tym momencie na współpracy z firmą Biotech, myślę, że części z Państwa dobrze znaną ze szczepionek covidowych. Tu współpracujemy w ramach platformy na etapie projektów wcześniejszych. Natomiast po stronie Ryvu w ramach tej kooperacji współpracuje kilkudziesięciu naukowców. No i przychody w ten sposób generowane jesteśmy w stanie we w miarę konsekwentny sposób generować, podobnie w przypadku grantów.

Natomiast to, na co spółka najbardziej liczy i co jest trudniej zaplanować to są przychody, które pojawiają się z osiągania kamieni milowych, czyli we współpracach, które mamy. A mamy tych współprac kilka. Również progres projektu będzie generował konkretny przychód, który wynika z podpisanej wcześniej umowy, odpowiednich parametrów.

No i to będzie pojawiało się po stronie przychodowej. Myśląc o tym, co robimy, podchodzimy do budżetowania konserwatywnie, czyli zakładamy te elementy przychodowe, na które mamy większe przełożenie. No i oczywiście do tego dobieramy koszty. Więc myśląc o Ryvu warto mieć na uwadze to, jaką aktualnie dysponujemy pozycją gotówkową. Dla przypomnienia początkiem września to było troszkę ponad 250 milionów złotych i budżetem, który pozwala nam realizować konkretne działania.

Tutaj wspomniała pani o prowadzonych badaniach klinicznych. W ramach kluczowego dla nas projektu RVU120 już prowadzimy dwa badania kliniczne fazy drugiej. Planowo w niedługiej perspektywie uruchomimy dwa kolejne, więc w rzeczywistości te cztery strumienie wartości dla projektu RVU120 w tym momencie generują koszt. Natomiast mocno wierzymy, że w perspektywie będą również z pożytkiem dla naszych akcjonariuszy.

Poprzez wzrost wartości projektu każdy kolejny etap rozwoju czy przedklinicznego, a w szczególności później klinicznego, gdzie na etapie fazy drugiej my de facto udowadniamy, że ta nasza cząsteczka, którą wcześniej określiliśmy, jako bezpieczną i wstępnie aktywną, potwierdza swoją efektywność u szerszej grupy pacjentów – wtedy taki program, no zdecydowanie zyskuje na wartości dlatego, że zbliża się do tego kluczowego punktu, którym jest dostępność terapii na rynku.

Naszym docelowym, ostatecznym odbiorcą jest pacjent onkologiczny. Poprzez badania kliniczne do tego pacjenta sukcesywnie jesteśmy w stanie się zbliżać, więc naszym też zadaniem i o co mocno dbamy, to jest to, żeby ta specyfika naszej branży była dobrze zrozumiana, bo biotechnologia wymaga cierpliwości. Też tej cierpliwości w postrzeganiu przychodu, bo dużo częściej widzi się stabilnie ponoszone koszty.

JP: No, ale mało jednak atrakcyjna spółka dla inwestorów w ostatnich miesiącach. Ten rok słaby jeśli chodzi o ruchy na akcjach. Jak wygląda Wasz plan na osiągnięcie rentowności i kiedy może się to stać?

KS: Znaczy plan i strategię spółki w sposób niezmienny podtrzymujemy. Komunikowaliśmy końcem zeszłego roku zaktualizowaną strategię dla rozwoju programu RVU120 i tym filarem dla nas w tym momencie jest wygenerowanie wartości dodanej właśnie na tym programie. Tutaj mamy biegnące badania, które potencjalnie, poprzez tak zwaną ścieżkę przyspieszonej rejestracji mogą prowadzić do komercjalizacji – do wprowadzenia leku na rynek – taką przyspieszoną ścieżką już na bazie wyników fazy drugiej.

Więc zgodnie z tym naszym aktualnym planem teoretyczny ten możliwy punkt w czasie, w którym RVU120 jest komercyjnie dostępne, to by była końcówka roku 2026. Natomiast wszystko zależy od danych. Generując dane sukcesywnie jesteśmy w stanie budować wartość dodaną na programie RVU120 i pozostałych programach tam i prowadzimy aktywne prace tak, żeby te projekty jakby przesuwały się w rozwoju.

Mamy też prowadzone rozmowy partneringowe, gdzie szukamy partnerów, którzy albo wspólnie z nami będą projekty rozwijali, dzięki czemu będziemy w stanie lewarować częściowo koszty i przyspieszyć ten rozwój. Tudzież szukamy opcji, w których taka licencja może być na przykład w formie lokalnej udzielona w większym stopniu partnerowi.

Więc tych opcji, w których Ryvu będzie generowało większy przychód widzimy kilka. Natomiast to, na co kładziemy nacisk w tym momencie bardzo duży to jest na to, żeby mieć sukcesywnie przesuwający się do przodu pipeline kliniczny i RVU120, w którym wyniki najbliższe w ramach prowadzonych dwóch badań w obszarze hematoonkologii: badania RIVER-52 i 81 testujących naszą cząsteczkę zarówno jako w monoterapii, jak i w kombinacji; wstępne wyniki planujemy prezentować na konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Hematologicznego w grudniu tego roku.

Sukcesywnie mamy plan komunikacji progresu na projektach klinicznych w perspektywie również połowy przyszłego roku, kiedy będą kolejne read outy dla kolejnych badań. Więc w rzeczywistości ten plan dowożenia danych – on dla nas może być utożsamiany z budowaniem wartości na projekcie.

JP: Kamil Sitarz, dyrektor operacyjny Ryvu Therapeutics. Bardzo dziękuję Panie Kamilu. Do zobaczenia.

KS: Również dziękuję. Do widzenia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

RYVU STAWIA NA POSTĘP W BADANIACH I WSPÓŁPRACĘ PARTNESKĄ

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV