Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

RYVU MA ZAPEWNIONE FINANSOWANIE DO 2026 ROKU (ROZMOWA)

O wynikach i badaniach prowadzonych w Ryvu Therapeutics rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Pawłem Przewięźlikowskim, prezesem Ryvu Therapeutics.

RYVU MA ZAPEWNIONE FINANSOWANIE DO 2026 ROKU (ROZMOWA)
Paweł Przewięźlikowski, prezes Ryvu Therapeutics

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Ryvu Therapeutics jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju innowacyjnych terapii onkologicznych. Na rynku głównym GPW od 2014 roku, kapitalizacja 1 miliard, 300 milionów złotych. Moim i Państwa gościem jest Paweł Przewięźlikowski, prezes Zarządu Ryvu Therapeutics. Dzień dobry Panie prezesie.

PAWEŁ PRZEWIĘŹLIKOWSKI, RYVU THERAPEUTICS: Dzień dobry pani redaktor.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Spotykamy się świeżo po wynikach, na które pierwsza reakcja inwestorów była negatywna. Potem jednak zdaje się, że trochę je przetrawili i przeanalizowali i spółka jest teraz na niewielkim plusie. Przeanalizujmy je zatem też i my.

Przychody z działalności operacyjnej wyniosły w ubiegłym roku 68 mln złotych wobec 70,5 miliona złotych rok wcześniej. Większa natomiast jest strata, która wyniosła prawie 84 miliony złotych, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego strata wynosiła trochę (2022 r. oczywiście) 61,5 miliona złotych. Co wpłynęło na ten wynik? Co było dla Państwa trudnego? Co obniżyło te wyniki w ubiegłym roku?

PP: Więc, jeżeli chodzi o linię przychodową, to zwiększyliśmy przychody ze sprzedaży naszych projektów. Troszeczkę się zmniejszyły przychody z grantów, czyli z dotacji, które mieliśmy. Jeżeli chodzi o koszty to nastąpił znaczący wzrost kosztów, przewidywany zgodnie z naszą strategią na rozwój RVU 120, czyli naszego kluczowego projektu w badaniach klinicznych.

Badania kliniczne są bardzo drogie. Mniej więcej koszt badania jednego pacjenta, to jest między 800 tysięcy, a nawet czasami milion złotych. Jeżeli się wliczy wszystkie opłaty dla szpitali, dla badaczy, koszty diagnostyki, koszty baz danych. No i na to pozyskaliśmy kapitał w 2022 roku i na to właśnie wydajemy pieniądze. Stąd też wzrost kosztów.

Więc gdybyśmy byli spółką z innej dziedziny, moglibyśmy na przykład teoretycznie tworzyć aktywo związane z takim projektem badawczo-rozwojowym, ponieważ jesteśmy firmą biotechnologiczną to taka inwestycja bezpośrednio wchodzi w koszty i stąd pojawia się w firmie strata.

NG: Przed nami jeszcze więcej badań klinicznych. O tym powiemy za moment. To, co jednak w tym aspekcie inwestorów powinno nieco uspokoić, to to, że macie Państwo zabezpieczone finansowanie aż do 2026 roku. W jaki sposób?

PP: Mamy w tej chwili na koncie 226 milionów złotych. To są głównie środki pozyskane w naszej emisji publicznej w 2022 roku, które częściowo wykorzystaliśmy. Oczywiście również przychody z licencji, które udzieliliśmy firmie BioNTech w naszej strategicznej współpracy, jak również 2 mile stony, które dostaliśmy od firmy Exelixis, w tym jeden w kwocie dwóch milionów dolarów.

Ostatnio, zgodnie z tym, co pisaliśmy rano w raporcie, również w dniu dzisiejszym spodziewaliśmy się wpłaty kolejnych 8 mln euro. To jest pierwsza transza finansowania venture debts z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i myślę, że nie ujawnię wielkiej tajemnicy, jeżeli powiem, że dzisiaj po południu te pieniądze wpłynęły. Tak, że Ryvu dzisiaj już ma na koncie w tej chwili więcej pieniędzy. To jest w tej chwili około 270 milionów złotych.

NG: To na moment zatrzymajmy się przy realizacji tego wspólnego projektu z Exelixis. Tak, jak informowaliście, Państwo, już w lutym udało się osiągnąć drugi kamień milowy. Jak idzie realizacja tego wspólnego projektu?

RYVU MA ZAPEWNIONE FINANSOWANIE DO 2026 ROKU (ROZMOWA)
Paweł Przewięźlikowski, prezes Ryvu Therapeutics

PP: Jesteśmy bardzo zadowoleni z zaangażowania naszego partnera. Exelixis jest globalną firmą biotechnologiczną istniejącą od ponad 20 lat z Kalifornii. Ich najlepsza cząsteczka – Cabozantinib sprzedaje się mniej więcej około półtora miliarda dolarów rocznie. Tak, że z tej przychodów z tej cząsteczki czerpią znaczące zyski, które reinwestują w szeroką działalność innowacyjną.

Nawiązaliśmy z nimi współpracę w lecie 2022 roku i robią tak zwany koniugat – przeciwciało-mała cząsteczka, gdzie mała cząsteczka pochodzi z Ryvu a przeciwciało i tak zwany linker, czyli coś, co łączy te dwie struktury chemiczne pochodzą z Exelixis. I celem jest zrobienie z tych trzech elementów, gdzie kluczowy element dostarcza nasza spółka, kandydata klinicznego dla leczenia leków onkologicznych.

Jesteśmy na dobrej drodze, żeby to nastąpiło. Stąd też pojawiają się oprócz tej płatności początkowej, którą dostaliśmy od Exelixis w 2022 r. 3 mln dolarów, najpierw się pojawiła jedna premia: milion dolarów, potem kolejna premia: 2 miliony dolarów. I to praktycznie dla naszej spółki jest czysta marża.

NG: To jeszcze a propos dobrych newsów ze spółki. W styczniu informowaliście Państwo, że podaliście pierwszemu pacjentowi RVU 120 w skojarzeniu, żebym teraz powiedziała dobrze: Wenetoklaksem (Venetoclax, przyp. trans.) W ramach badania klinicznego fazy drugiej w leczeniu nawrotowej, opornej, ostrej białaczki szpikowej. To teraz z języka branżowego na bardziej zrozumiały: Co się wydarzyło i dlaczego to jest ważne dla rozwoju spółki? Jak wygląda dalszy plan na rozwój RVU 120 i komercjalizację, kiedy lek wejdzie na rynek?

PP: Najważniejsze oczywiście dla firmy biotechnologicznej jest badanie cząsteczek i udowadnianie, że pomagają one pacjentom. Więc ten strumień informacji, który się pojawia z badań klinicznych jest absolutnie kluczowy dla spółki, dla inwestorów. No i w przyszłości m.in. miejmy nadzieję, że zaowocuje zatwierdzeniem leku do sprzedaży na wielu rynkach na świecie.

Więc RVU 120 – nasz kluczowy projekt przeszedł sukcesem pierwszą fazę badań klinicznych, gdzie potwierdziliśmy bezpieczeństwo cząsteczki, odpowiedni mechanizm biologiczny, czyli tzw. zahamowanie biomarkera i potwierdziliśmy również, że u pewnych pacjentów występuje również korzyść kliniczna w kompletnej odpowiedzi stany morfologicznie wolne od białaczek – tego typu korzyści.

Również mieliśmy pacjentów czy mamy w badaniu na RVU 120, mimo średnio oczekiwanej długości życia 3 miesiące, na przykład mieli stabilizację choroby przez 2 lata.

Po sukcesie fazy pierwszej wchodzimy do fazy drugiej i prowadzimy kilka badań. Tutaj w białaczkach w syndromie mielodysplastycznym niskiego/wysokiego ryzyka w mielofibrozie. I liczymy na to, że pierwsze zatwierdzenia cząsteczek z portfela Ryvu mogą nastąpić już w 2026-27 roku. Wtedy firma generowałaby już przychody z rynku farmaceutycznego i byłaby mniejsza potrzeba sięgania po kapitał.

NG: A ile będzie kosztował ten lek, Panie prezesie i jak on będzie dostępny?

PP: Będziemy się starali, żeby był dostępny dla polskich pacjentów w ramach takich limitów refundacyjnych, które mamy w tej chwili. Niestety nowoczesne leki onkologiczne są drogie i cena takich leków na rynku amerykańskim często przekracza 200 tys. dolarów za rok leczenia. Natomiast, jeżeli te 200 tys. dolarów to jest cena za to, żeby pacjent mógł mieć stabilizację choroby czy w niektórych przypadkach kompletne zahamowanie choroby nowotworowej to pytanie jest, czy to jest kwota uzasadniona – to już odpowiednie agencje oceny technologii medycznych, czy ich odpowiedniki w innych krajach muszą zadecydować.

NG: Panie Prezesie, jak będą wyglądały wyniki spółki w związku z tym w 2026 roku? Jaką sprzedaż zakładacie, prognozujecie. Jak to wpłynie na to, ile spółka zarobi?

PP: Myślę, że jest zbyt wczesne prognozowanie dokładnie ile mogą wynosić nasze przychody z takiego leku. To będzie zależało od tego, w których wskazaniach uda nam się go wprowadzić i u jakiej liczby pacjentów i jak długo będzie mógł być podawany.

W związku z tym myślę, że możemy się posiłkować danymi z innych leków onkologicznych. To znaczy leki w hematologii sięgają, przychody ich roczne z leków hematologii zaczynają się od kilkuset milionów dolarów rocznie. Są takie cząsteczki, które nawet sprzedają się za kilka miliardów dolarów. To samo w guzach litych.

Natomiast trzeba pamiętać o tym, że zanim firma odniesie sukces i będzie miała zatwierdzony lek, jest dosyć duże ryzyko niepowodzenia takich badań. A po drugie tą sprzedaż z reguły się buduje, więc do takich poziomów sprzedaży spółki dochodzą zwykle po kilku latach.

NG: Panie Prezesie. Chciałam podpytać jeszcze o Wasze projekty wczesnej fazy. Jakie i czy jest blisko podpisania jakichś dużych umów? Czy inwestorzy mogą tego wypatrywać?

PP: Pani redaktor. Mamy największy w Polsce zespół badawczo-rozwojowy zajmujący się pracą nad innowacyjnymi cząsteczkami. Tu, poza współpracą z BioNTechem i Exelixisem, o których mówiliśmy wcześniej, pracujemy przede wszystkim w obszarze tak zwanej syntetycznej letalności. To są projekty PRMT5, WRN (ang. Werner Syndrome helicase, przyp trans.) gdzie chcemy w tym roku zidentyfikować kandydata klinicznego, który może w przyszłym roku trafić do badań klinicznych.

I oczywiście prowadzimy zarówno w jednym projekcie, jak i w drugim rozmowy tzw. rozmowy partneringowe, gdzie średnie czy duże firmy farmaceutyczne są potencjalnie zainteresowane kupieniem takich cząsteczek. Oczywiście wynik takich rozmów zależy od tego, jak wyglądają nasze naukowe dane naukowe, jak wygląda strategia. Naszym celem jest podpisanie umowy partneringowej w tym roku. Natomiast to nie wszystko zależy tutaj od nas.

NG: Ale oczywiście trzymamy kciuki i będziemy się temu przyglądać. Moim i Państwa gościem był Paweł Przewięźlikowski, prezes zarządu Ryvu Therapeutics. Dziękuję bardzo za spotkanie.

PP: Dziękuję bardzo pani redaktor. Dziękuję Państwu.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RYVU MA ZAPEWNIONE FINANSOWANIE DO 2026 ROKU (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy jest optymistą jeśli chodzi o ewentualną obniżkę stóp procentowych i kiedy nastąpią istotne wskaźniki wskazujące na ewentualną obniżkę, rozmawiała Jolanta Pawlak...

INNE

Zaledwie 3 miesiące cieszyli się polscy drobiarze dostępem do jednego z największych rynków świata. Chiny ponownie wprowadziły zakaz importu polskiego drobiu. Powód? Ptasia grypa.

USA

Amerykańska gospodarka stworzyła w sierpniu nieco mniej miejsc pracy, niż oczekiwano. Zdaniem ekonomistów dane o spowolnieniu na rynku pracy otwierają Rezerwie Federalnej drogę do...

INNE

Drożyzna szybko nie odpuści. Pod koniec roku ceny w sklepach mogą pójść w górę nawet o 6-7 proc. rok do roku.