MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A naszym gościem jest Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Dzień dobry Panie prezesie.
MICHAŁ MASŁOWSKI, STOWARZYSZENIE INWESTORÓW INDYWIDUALNYCH: Dzień dobry, witam serdecznie.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Wybory będą miały wpływ na sesję poniedziałkową?
MM: Tak patrzę. Chyba nie. Mam takie wrażenie, że inwestorzy indywidualni, czy instytucjonalni przede wszystkim, jakoś w ostatnich latach, po wielu kadencjach Sejmu trochę się uodpornili na to, kto jest aktualnie, u władzy tak, że rynki raczej na spokojnie reagują. Nie wydaje mi się, żeby szanse na zwycięstwo miała jakaś opcja polityczna, która zapowiada, no nie wiem, likwidację jakiegoś ważnego organu w państwie, które mogłoby cokolwiek albo nie wiem, zniesienie podatków, podwojenie podatków, coś, co faktycznie mogłoby wywrócić gospodarkę w Polsce…
MD: Tak, zniesienie np. rynku kapitałowego, poprzez dekret o skasowaniu bazarów, jak to miało miejsce na początku lat 50…
Wracając do tego, co się dzieje na warszawskiej giełdzie. A jeżeli np. Orlen zacznie podnosić ceny? To kiedyś się stanie, wcześniej czy później, musi się stać, ale czy to Pana zdaniem może wpłynąć pozytywnie/negatywnie na wycenę akcji?
MM: No to jest dłuższa historia. Wszyscy patrzą na te ceny paliw na stacjach. Ciężko jest naprawdę tutaj stwierdzić. Chyba trzeba poczekać na wyniki Orlenu za trzeci kwartał. No i tam zadać pytanie, jaki wpływ, czy jak to duże trzymanie tak niskich cen paliw, jaki miało wpływ. Myślę, że przed ogłoszeniem wyników, no to będzie bardzo ciężko.
Natomiast pytanie jest takie bardziej ogólne – czy to, że Orlen zacznie podnosić ceny, czy może zacząć podnosić ceny, czy to będzie miało wpływ na giełdę, wydaje się, że może mieć także wpływ na inflację.
No to oczywiście, że także teraz mam wrażenie, że rząd wszystkimi możliwymi instrumentami przed wyborami stara się trzymać tę inflację przy ziemi na tyle, na ile się da to zrobić. Przypomnijmy, że cały czas mamy bardzo wysoką inflację. To jest też jedno z ważniejszych wyzwań, przed nami wszystkimi, przed rynkiem, że jak już mamy tę inflację poniżej 10 procent, (powiedzmy sobie 8,2 jest bodajże odczyt za wrzesień) żebyśmy nie popadli w samozachwyt. To wciąż jest bardzo wysoka inflacja.
MD: Trzykrotnie przekraczająca cel inflacyjny, ponad trzykrotnie przekraczająca.
MM: Tak. 2,5 mamy cel inflacyjny.
MD: Plus/minus jeden punkt procentowy. Wracając jednak do wyników do Orlenu, tylko chciałbym wyjaśnić też naszym widzom, że to prawda, że niższe ceny paliw – one oczywiście obniżają inflację, ale jednocześnie przekładają się na niższy zysk Orlenu. A to przecież dla inwestorów, szczególnie indywidualnych jest tak niezwykle ważne, aby ten zysk był jak największy. I tu jest pytanie o po prostu przeznaczenie tych środków. Jeżeli były przeznaczone na tego rodzaju akcje, to czy to jest dobre ich wykorzystanie?
MM: Rozumiem pana obawy i ciąg logiczny. Oczywiście – to jest taka obawa, inwestorzy mogą sobie próbować tak to robić nawet widziałem już wstępne szacunki, ile miliardów złotych przychodów, dokładnie w tych granicach 2-3 miliardy przychodu Orlen mógł sobie uszczuplić przychody, ale to bez wyniku za trzeci kwartał będzie nam ciężko oszacować, to będzie ciężko udowodnić, itd.
Trzeba natomiast spojrzeć na całość, bo tutaj mnie, jako inwestora indywidualnego w sposób szczególny interesuje dywidenda, już teraz, czy to ta bieżąca, wypłacona w tym roku, czy też w 2023, wypłacana w 2024. No zobaczymy. Natomiast wszelkie jakieś takie dowodzenia, że oto Orlen celowo coś zrobił i tak dalej, zaniżył sobie przychody itd. – to jest bardzo ciężka droga do udowodnienia…
MD: Tak jest. Będziemy czekać też na informację o dywidendzie. Przypomnijmy, że prezes Obajtek dał obietnicę bardzo solidnej, przez lata utrzymującej się dywidendy. No, ale to przy założeniu oczywiście, że zarząd pozostanie niezmieniony.
MM: Chciałem zwrócić uwagę, że akurat spółki Skarbu Państwa bardzo różnie się zachowują. Są niektóre spółki, które wypłacają tę dywidendę i to bardzo ładnie, na przykład Orlen, a są spółki, które bardzo różnie się zachowują. No i inwestorzy albo lata czekają, albo wydawało się, że będzie wysoka dywidenda i tej dywidendy nie ma na. Np. JSW po gigantycznym zysku za 2022 jednak tej dywidendy nie wypłaci. Czy choćby wszystkie spółki energetyczne, które kiedyś były taką ostoją stabilności, jeżeli chodzi o wypłatę dywidendy, tych dywidend nie wypłacają od lat. Także no, to te spółki skarbu państwa bardzo różnie się zachowują. Niestety jest problem z przewidywalnością.
MD: A pamiętamy ten dzień, kiedy JSW wchodziła na giełdę kilkanaście lat temu. Piękny był to dzień, nie zapomnę go nigdy, chociaż trochę chłodny…
Wracając jednak na giełdę i do nastrojów inwestorów. O nie chciałbym teraz Pana zapytać. To znaczy jak one się zmieniają pod koniec tego tygodnia? W tym jakże napiętym tygodniu przedwyborczym? Jaki mamy poziom byków?
MM: Aktualnie poziom byków jest około 50 parę procent z tego, co pamiętam. Także według badań, które wykonuję (tak, 51 procent) zmienia się i to bardzo. Jeszcze jakiś czas temu był taki moment, że mieliśmy dramatyczne nastroje, ale teraz aktualnie jakoś to powróciło do poziomu optymistycznego.
Należy popatrzyć historycznie – inwestorzy indywidualni raczej są optymistami, aczkolwiek to jest tak – ten wskaźnik, nasz indeks nastrojów inwestorów, który publikujemy, jest takim troszkę kontrajańskim wskaźnikiem. I tak bardzo często tak jest, że w okresach jakiś takiego dramatycznego pogorszenia nastrojów inwestorów i w zeszłym tygodniu mieliśmy bardzo głęboki minus, no to okazało się, że rynki całkiem przyzwoicie się zachowywały. Także oczywiście należy na to patrzeć. Natomiast no to w dłuższym terminie, co do zasady inwestorzy są optymistami.
MD: Optymizmu życzymy nie tylko inwestorom indywidualnym, ale wszystkim innym, instytucjonalnym przede wszystkim, bo im się chyba przyda. Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych był z nami. Bardzo dziękuję Panu za rozmowę.
MM: Dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV