Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

RYNKI W TYM TYGODNIU

RYNKI W TYM TYGODNIU

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie środowa decyzja RPP w sprawie wysokości rat Państwa kredytów, a także następująca dzień później konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Już dzisiaj inwestorzy poznają wrześniowy wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu, a pod koniec tygodnia sporo danych pokażą amerykanie m.in kondycje swojego rynku pracy.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej nastąpi po piątkowym odczycie inflacji CPI który był niższy od oczekiwań rynku. Z danych GUS wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu tego roku wzrosły w Polsce o 8,2 proc. w ujęciu rocznym wobec wzrostu o 10,1 proc. w sierpniu.

CZYTAJ TEŻ: SPADKI NA WALL STREET

Rynek spodziewał się nieco wyższego odczytu na poziomie 8 i pół procent. Eksperci uważają, że spadek o prawie 2 punkty procentowe tego kluczowego benchmarku może dodać więcej odwagi radzie pod przewodnictwem Profesora Glapińskiego.
Jak napisała Monika Kurtek, ekonomistka Banku Pocztowego, „Odczyt wskaźnika CPI – niższy nie tylko od średnich oczekiwań rynkowych, ale także od wskazań prezesa NBP z początku tego miesiąca – najprawdopodobniej skłoni większość w RPP do kolejnej obniżki stóp procentowych. Należy oczekiwać cięcia stóp rzędu 25-50 pb”

Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla PAP Biznes głos zabrał prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński. Prezes NBP poinformował, że po dostosowaniu stóp proc. we wrześniu przestrzeń do ich dalszych obniżek znacząco zawęziła się, choć nadal będzie się pojawiać wraz z napływającymi danymi.

PO godzinie 9:00 poznaliśmy wartość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu i kilku kluczowych europejskich gospodarek i pomimo niewielkiego wzrostu tych wskaźników nastroje pozostają dalej grobowe.

Sezon wynikowy na GPW na finiszu, w tym tygodniu raporty kwartalne opublikuje Sfinks, Scope Fluidcs czy Simfabric.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja w strefie euro bez zmian. Z finalnych danych Eurostatu wynika, że odczyt zharmonizowany, pozwalający porównać zmianę cen w różnych krajach w strefie euro,...

GPW

Wynikami nie zaskoczyła Giełda Papierów Wartościowych. Inwestorzy przyjęli je jednoprocentowym spadkiem kursu. Kwartalny zysk operatora warszawskiego parkietu wyniósł 27 mln i okazał się o...

INFLACJA

Inflacja bazowa czyli ta za którą odpowiada Rada Polityki Pieniężnej w kwietniu znowu spadła, ale nadal jest daleko od celu Narodowego Banku Polskiego.

GPW

Nie zwalnia tempa giełdowy właściciel klubów fitness, spółka Benefit System. Zysk netto firmy w I kwartale 2024 r. wzrósł o 76 proc. do 92...