Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

RYNKI W TYM TYGODNIU

RYNKI W TYM TYGODNIU

Rozpoczynający się tydzień będzie obfitował w bardzo ważne wydarzenia gospodarcze. Już dzisiaj o godzinie 14 NBP opublikuje dane o inflacji bazowej za sierpień. W środę FED ogłosi decyzję co do wielkości stóp procentowych za oceanem, a w piątek agencja Moody’s zaplanowała przegląd ratingu Polski. Nie zabraknie też informacji wynikowych ze spółek na GPW m.in LPP.

W najbliższych dniach GUS opublikuje dane makro za sierpień, m.in. o dynamice płac, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Po południu Narodowy Bank Polski opublikuje dane o inflacji bazowej za sierpień. W lipcu wskaźnik ten spadł do 10,6 proc. z 11,1 proc. miesiąc wcześniej. W sierpniu rynek oczekuje dalszego obniżania się wskaźnika do okrągłych 10% w ujęciu rocznym.

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikuje sierpniowe dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej, cenach produkcji oraz wrześniowe dane o koniunkturze konsumenckiej.

CZYTAJ TEŻ: SPADKI NA WALL STREET

W czwartek GUS przedstawi z kolei odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji budowalno-montażowej i budownictwa mieszkaniowego. Według analityków Santander BP. “Prognozy, ale też konsensus rynkowy, nie przewidują odczytów, które wskazywałyby na gwałtowną zmianę trendów w gospodarce – aktywność ekonomiczna w III kw. już się nie pogarsza, ale na razie jest to bardziej powolne wychodzenie z dołka niż wyraźne ożywienie” – ocenili w raporcie ekonomiści Santander BP.

Dla rynku długu istotna może być zaplanowana na środę aukcja sprzedaży obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. To jedyny przetarg banku zaplanowany na III kw. 2023 r.

Na piątek przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja Moody’s. Podczas przeglądu w marcu agencja nie dokonała w aktualizacji oceny kredytowej Polski – obecny długoterminowy rating w walucie obcej według agencji to “A2”, ze stabilną perspektywą. Rynek nie spodziewa się zmiany ratingu i perspektywy podczas wrześniowego przeglądu. Krajowi inwestorzy z uwagą będą też śledzić notowania polskiej waluty po ostatniej, znacznej deprecjacji, za jednego dolara płacimy dzisiaj ponad 4.35 zł.

W centrum uwagi inwestorów giełdowych znajdą się wyniki finansowe największych firm, raporty kwartalne opublikują m. in. LPP, Celon, Echo, PFC Group czy Creepy Jar.

RYNKI W TYM TYGODNIU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

USA

Amerykańska gospodarka ma się jeszcze lepiej niż przewidywał rynek. W 3 kwartale tego roku PKB tego kraju w ujęciu annualizowanym wzrosło aż o 5.2%.

%d bloggers like this: