Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

RYNKI W TYM TYGODNIU

RYNKI W TYM TYGODNIU

Rozpoczynający się tydzień będzie zdominowany przez decyzję 3 najważniejszych banków centralnych, czyli FED, EBC i BOJ. Będzie też sporo danych makro, a za oceanem swoje raporty za II kwartał przedstawią Microsoft, Alphabet i Meta.

Jeszcze dzisiaj przed 10 poznamy nastroje w niemieckim i francuskim przemyśle i usługach. Nieco później wskaźnik PMI będzie opublikowany również dla całe strefy euro, a chwilę przed 16 także dla amerykańskiej gospodarki.

We wtorek GUS opublikuje biuletyn kwartalny, a w nim dane o stopie bezrobocia czy zamówieniach eksportowych. Według szacunków resortu Rodziny i Polityki społecznej bezrobocie spadło o 0.1 punktu procentowego w ubiegłym miesiącu do poziomu 5%. Tego samego dnia swoimi wynikami na GPW pochwali się tylko Orange czy Echo investment, za to na Wall Street będzie się działo, bo kwartalne raporty opublikują Alphabet, General Electric, Microsoft, 3M oraz Visa.

CZYTAJ TEŻ: TYDZIEŃ DANYCH I DECYZJI W USA

Środa będzie należała do Jerome Powella, aczkolwiek już dawno rynek nie był tak zgodny, jeśli chodzi o przewidywanie decyzji szefa FED, bo aż 99.8% rynku spodziewa się podwyżki gł. stopy federalnej o 25 punktów bazowych i tym samym koniec zacieśniania monetarnego w USA. Poza tym w środę swoje wyniki opublikują Budimex, Jeronimo Martins oraz Santander. W przypadku Budimexu analitycy szacują wzrost zysku neto o 45% w ujęciu kwartalnym.

W czwartek najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja Europejskiego Banku centralnego co do wysokości stóp, a później wstępny odczyt amerykańskiego PKB za drugi kwartał, analitycy spodziewają się dalszego wyhamowania dynamiki wzrostów do poziomu 1.7% z 2% w pierwszym kwartale. Tego samego dnia w polskim parlamencie odbędą się obrady jednej z komisji sejmowych, na której przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych prezentować będą informacje na temat projektu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. To ważne z punktu widzenia akcjonariuszy PGE, Enea, Tauron i Energa, które otrzymały od Skarbu Państwa propozycję niewiążącego dokumentu podsumowującego warunki transakcji przejęcia aktywów węglowych celem utworzenia NABE. W reakcji na warunki propozycji kursy ww. spółek mocno wzrosły.

W piątek na ostatnim w bieżącym miesiącu posiedzeniu zbiera się Sejm. Według doniesień medialnych posłowie mogą nie mieć w tym roku wakacyjnej przerwy – kolejne posiedzenie może być zwołane w połowie sierpnia. Tego samego dnia dowiemy się czy inflacja w Niemczech i Francji pozostaje na dezinflacyjnej ścieżce, a także co zrobi bank Japonii w sprawie wysokości stóp.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WĘGRY

Narodowy Bank Węgier nie zaskoczył rynku i zdecydował się na dziewiątą z rzędu obniżkę stóp procentowych.

USA

Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo czyli bez uwzględnienia zmian cen) w Stanach Zjednoczonych wzrosła w maju o 0,1% w ujęciu miesięcznym podał federalny Departament Handlu.

USA

Dziś amerykańscy inwestorzy poznają dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Według prognoz zarówno konsumpcja jak i produkcja zanotowały lekki wzrost i wyszły z...

WYNIKI

Walne zgromadzenie Unimotu zdecydowało o wypłacie PRAWIE 33 mln zł z zysku za ubiegły rok na dywidendę, co daje 4 zł na akcję.