Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

RYNKI W TYM TYGODNIU

RYNKI W TYM TYGODNIU

Jedną z pierwszych reakcji rynków po ataku Hamasu na Izrael jest rosnąca dzisiaj cena ropy brent chwilami nawet o 5 i pół procent. Dolar po sobotnim osłabieniu znowu zaczął odbijać, a rentowności amerykańskiego długu sięgnęły lokalnych szczytów niewidzianych od sierpnia 2007 roku. Zapowiada się bardzo niespokojny tydzień.

W wyniku ataku terrorystycznego ugrupowania Hamas zginęło ok tysiąca obywateli Izraela, a wg władz Tel Awiwu kontratak na cele Hamasu w Strefie Gazy i działania obronne skutkowały skalą ofiar liczoną w setkach po stronie Palestyny. Izraelski Gabinet Bezpieczeństwa w nocy z soboty na niedzielę zdecydował, że kraj oficjalnie jest w stanie wojny.

Przed sobotnimi atakami Izrael i jeden z głównych graczy na rynku ropy – Arabia Saudyjska – były blisko nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych, na czym zależało także administracji Joe Bidena. Wygląda na to, że korekta na rynku ropy dobiegła końca. Warto odnotować, że agencja Moody’s planowała na najbliższy piątek publikację wyników cyklicznego przegląd ratingu Izraela.

Od dzisiaj przez cały tydzień w marokańskim Marakeszu odbywać się będą coroczne spotkania grupy Banku Światowego. Równocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikuje w jutro i w środę nowe prognozy makroekonomiczne oraz fiskalne dla głównych światowych gospodarek, w tym Polski.

CZYTAJ TEŻ: WZROSTY NA WALL STREET

Rynki z pewnością wyczekiwać będą czwartkowych danych o poziomie amerykańskiej inflacji CPI. Ekonomiści spodziewają się spadku tego wskaźnika o 0.1 punktu procentowego względem poprzedniego miesiąca do 3.6% R/R.

Obraz dla światowego procesu dezinflacji dopełni piątkowy odczyt inflacji z Chin za wrzesień, „W świetle ostatniego niepokojąco szybkiego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji stanowiącego ryzyko dla stabilności globalnych rynków, mile widziane byłoby zaskoczenie ze strony tych danych po niższej stronie” – komentują ekonomiści Banku Santander.

W piątek GUS opublikuje finalny odczyt inflacji CPI, i okaże się czy wskaźnik ten faktycznie spadł we wrześniu do 8.2%.

Na giełdach oprócz wojny na bliskim wschodzie w centrum uwagi znajdzie się start sezonu wyników za III kw. amerykańskich spółek. Tradycyjnie na pierwszy ogień pójdą największe banki inwestycyjne świata czyli JPMorgan Chase, Citigroup, Wells Fargo, a na koniec tygodnia swój raport wynikowy przedstawi BlackRock.

Dzisiaj poznamy także zwycięzce Nobla z dziedziny ekonomii.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RYNKI W TYM TYGODNIU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Wynikami nie zaskoczyła Giełda Papierów Wartościowych. Inwestorzy przyjęli je jednoprocentowym spadkiem kursu. Kwartalny zysk operatora warszawskiego parkietu wyniósł 27 mln i okazał się o...

USA

W USA mamy co przeżywać. Dow Jones znalazł się wczoraj na swoim historycznym szczycie, po raz pierwszy przekraczając 40 000 punktów. Dokładnie szczyt w...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy i są to dane nieco gorsze od oczekiwań analityków

GPW

Nie zwalnia tempa giełdowy właściciel klubów fitness, spółka Benefit System. Zysk netto firmy w I kwartale 2024 r. wzrósł o 76 proc. do 92...