MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Żniwa powoli ruszają, a wraz z nimi wzmożony handel produktami rolnymi. Także na rynkach wirtualnych. Jak wejść w handel? Dlaczego nie pszenicą? Pszenicą – kluczowym towarem dla światowej gospodarki żywnościowej.
Z nami jest Łukasz Zembik, kierownik Departamentu Analiz Oanda TMS Brokers. Dzień dobry.
ŁUKASZ ZEMBIK, OANDA TMS BROKERS: Dzień dobry panu. Dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Pszenica. Towar w zasadzie jak każdy inny, ale jednak zapewne wyróżnia się specyfiką. Banalne pytanie: Proszę wybaczyć naiwność, ale czym on się różni od akcji albo walut, którymi można handlować, na których także się zarabia?
ŁZ: Jeżeli spojrzymy na wykresy walut czy wykresy surowców rolnych, oczywiście one mogą na pierwszy rzut oka wydawać się podobne. Natomiast specyfika handlu jest zdecydowanie inna. Przede wszystkim dostęp do kontraktów futures notowanych czy to na amerykańskiej giełdzie CBOT- czyli Chicago Board of Trade, czy na Matifie, czyli na części Euronextu w Paryżu, jest zdecydowanie trudniejszy, ponieważ nie tak dużo instytucji w Polsce umożliwia bezpośredni dostęp do tego typu instrumentów. A po drugie instrumenty typu futures, instrumenty pochodne, co prawda posiadają i wykorzystują tak zwaną dźwignię finansową, ale to wejście i ta bariera finansowa jest zdecydowanie większa.
Istnieją instrumenty, powiedzmy nieco mniejsze – dla detalistów, gdzie ten próg wejścia jest zdecydowanie mniejszy. Są to kontrakty na różnice kursowe. I to w tym momencie jest ten instrument najczęściej wybierany przez inwestorów, którzy chcą inwestować bądź spekulować na rynku płodów rolnych, a jednocześnie nie chcą angażować aż tak dużego kapitału. Ponieważ kontrakty CFD oczywiście wykorzystują wyższą dźwignię i są przez to bardziej dostępne.
MD: No to proszę powiedzieć, jaką ja muszę mieć kwotę? Jaką powinienem mieć gotówkę – zapasy, pieniądze, aby móc zacząć swoją przygodę z inwestowaniem w pszenicę?
ŁZ: Oczywiście wystarczy kilka tysięcy złotych, żeby otworzyć jakąś pozycję. To nie znaczy, że od razu musimy całość wykorzystywać. Oczywiście nie chcę wchodzić w szczegóły handlu, w szczegóły tradingu i wyjaśniać, czym jest pozycja, czym jest depozyt zabezpieczający i na czym to polega. Natomiast myślę, że wystarczy mieć powiedzmy kilka tysięcy, żeby spokojnie otworzyć jakąś pozycję i przyłączyć się do długoterminowych trendów na rynku surowców rolnych.
No właśnie, jeśli tak chcemy porównać specyfikę handlu czy to na walutach, czy na akcjach, czy na czy na płodach rolnych, to tutaj przede wszystkim liczy się tak zwana sezonowość, której na rynku walut czy na rynku akcyjnym tak do końca nie można wyróżnić. Rynek surowców jest rynkiem zdecydowanie bardziej trendowym. Te trendy spadkowe bądź wzrostowe trwają zdecydowanie dłużej i ich zmiana też następuje zdecydowanie dłużej. Więc można powiedzieć, że czy rynki surowców, czy inwestycje na rynku surowców są trudniejsze czy łatwiejsze, ponieważ można ten trend jakoś łatwiej zdiagnozować.
Oczywiście w pewnym stopniu tak, ale tutaj oczywiście potrzebna jest wiedza dotycząca zarządzania ryzykiem dotycząca właśnie zarządzania i dywersyfikacją własnego portfela. Moim zdaniem rynki surowcowe niedocenione mimo wszystko w Polsce. To też wynika z faktu, że dostęp do informacji jest ograniczony i tych informacji nie ma tak dużo jak w przypadku np. gospodarki, euro czy gospodarki Stanów Zjednoczonych.
MD: Panie Łukaszu, ale na pewno to, co się zdarzyło w Ukrainie w zeszłym roku, czyli atak Rosji z kilku dodatkowych kierunków na to państwo, to wstrząsnęło rynkami surowców energetycznych jak i również płodów rolnych. Rozumiem, że wtedy nastąpił wystrzał cenowy, a teraz jak się te ceny kształtują i czy nastąpi jakieś gwałtowne gwałtowny spadek ceny, czy raczej jest to powolne hamowanie?
ŁZ: Tak naprawdę widzimy, że ta anomalia, która wydarzyła się w marcu 2022 po wybuchu wojny, pomału się kończy. To znaczy ceny wracają do takich poziomów sprzed wybuchu, agresji. Zaczyna się rynek powiedzmy normalizować. I tak dużej zmienności jak rok temu, w najbliższym czasie nie spodziewałbym się. Ale oczywiście może do niej dojść, jeśli ta sytuacja dotycząca korytarza zbożowego zostanie zaostrzona. A wiemy, że ona kończy się w najbliższym czasie.
MD: Łukasz Zembik, Dom Maklerski Oanda TMS Brokers był z nami. Dziękuję bardzo.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV