Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

Bez kategorii

RYNKI DYSKONTUJĄ LOCKDOWN. NAJWIĘKSZY SPADEK WIG20 OD MARCA 2020

WIG20 zaliczył w piątek największy jednosesyjny spadek od 23 marca 2020 roku – gdy w Polsce rozpoczynała się pandemia. WIG spadł najmocniej od 28 października 2020 roku – gdy II fala pandemii była blisko swojego szczytu. Nowy, wysoce zmutowany wariant wirusa SARS-CoV-2 wystraszył rynki. Poza indyjskim indeksem Karachi 100 – w piątek traciły wszystkie istotne indeksy giełdowe. Na całym świecie najmocniej traciły spółki z branży turystycznej i transportowej (w tym spółki naftowe). Nieliczne spółki, które szły w górę to m.in. producenci szczepionek (Moderna +19%, Novavax +12%, Pfizer +6%), środków ochrony osobistej, czy e-commerce. W Warszawie dotyczyło to m.in. Allegro i Mercatora.

RYNKI DYSKONTUJĄ LOCKDOWN. NAJWIĘKSZY SPADEK WIG20 OD MARCA 2020

Przecena w mWIG40 okazała się niższa, niż w WIG20 – chociaż rosło tylko 7 z 40 spółek (17.5% wobec 20% w WIG20). Wśród spadkowych były niemal wszystkie spółki sektora medycznego – w tym Mabion, który będzie na zlecenie Novavax produkować szczepionki przeciw SARS-CoV-2 w swojej podłódzkiej fabryce.

RYNKI DYSKONTUJĄ LOCKDOWN. NAJWIĘKSZY SPADEK WIG20 OD MARCA 2020

Jednym z dowodów na to, że rynki dyskontują lockdowny w rozwniętych gospodarkach była silna przecena ropy. Baryłka ropy Brent (głównej odmiany ropy na spotowych rynkach w Europie) jeszcze w nocy z czwartku na piątek kosztowała powyżej 80 dolarów. W piątek około 17-stej CET spadła do niemal 70 dolarów.

RYNKI DYSKONTUJĄ LOCKDOWN. NAJWIĘKSZY SPADEK WIG20 OD MARCA 2020
Notowania ropy Brent, źródło: XTB

Złoty zaskakująco mocny

Przy tak poważnych przecenach na rynkach – zaskakująco mocno trzymał się polski złoty. Euro wczesnym wieczorem kosztowało ok. 4.70 zł, dolar frank szwajcarski 4.51 zł, a dolar – 4.16 zł. Zdaniem Łukasza Wardyna, dyrektora CMC Markets na Europę Wschodnią – tak niewielkie spadki oznaczają, że złoty z piątkowej przeceny wychodzi z tarczą.

RYNKI DYSKONTUJĄ LOCKDOWN. NAJWIĘKSZY SPADEK WIG20 OD MARCA 2020
EURPLN, źródło: XTB

Piątkowa silna przecena stawia inwestorów przed dylematem – wycofywać się szybko z akcji w obawie przed dalszą, głęboką przeceną, czy czekać na wyjaśnienie sytuacji? W szybkie przejście do bessy nie wierzy Łukasz Wardyn z CMC Markets. Ale zdaniem Piotra Sieradzana z Aforti Holding możemy właśnie obserwować koniec wieloletniej rynkowej hossy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Szalony wzrost Medicalgorithmics na GPW - spółka zamknęła dzień ze wzrostem o blisko 60%.

POLSKA

Rzeź na GPW - najgorsza sesja od marca 2020 roku.

GPW

Allegro mocno w dół po wynikach za pierwsze półrocze i zapowiedzi rewizji przewidywań na najbliższe lata. Zysk netto spadł rok do roku o czterdzieści...

POLSKA

Ogromne zyski Sunex - wyższe o ponad 450% r/r.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: