Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

RYNEK OCZEKUJE STABILIZACJI. ZNAMY NAZWISKO NOWEGO PREMIERA WIELKIEJ BRYTANII

Rishi Sunak, były minister finansów w rządzie Borisa Johnsona, zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii. Sunak jako jedyny uzyskał wymagane poparcie minimum 100 posłów rządzących konserwatystów.

RYNEK OCZEKUJE STABILIZACJI. ZNAMY NAZWISKO NOWEGO PREMIERA WIELKIEJ BRYTANII

Sunak wygrał wyścig o fotel lidera Partii Konserwatywnej po tym, gdy jego jedyna konkurentka, Penny Mordaunt odpadła z wyścigu na chwilę przed ogłoszeniem wyniku głosowania parlamentarzystów w poniedziałek po południu.

Nim jednak rozgości się przy Downing Street, muszą być spełnione pewne formalności. Sunak nie zostanie automatycznie premierem Zjednoczonego Królestwa, ponieważ rytuał nakazuje, że ustępująca głowa rządu, w tym przypadku Liz Truss, musi najpierw złożyć rezygnację na ręce króla Karola. Dopiero wtedy król może wyznaczyć nowego szefa konserwatystów na fotel premiera.

Co na to brytyjczycy? Piotr Matys analityk Intouch Capital Markets mówi, że rynki oczekują, że Rishi Sunak będzie prowadził dobrze przemyślaną politykę fiskalną. Na czym ma ona polegać?

TRUSS OFF

Jak pisaliśmy w BIZNES24, była premier Liz Truss zapisała się jednak w historii – została najkrócej urzędującym premierem Wielkiej Brytanii. Podała się do dymisji ledwie 45 dni po uzyskaniu nominacji od królowej Elżbiety II.

Dymisję prawdopodobnie wymusili konserwatywni posłowie, żeby nie roztrwonić poparcia w brytyjskim społeczeństwie, zaszokowanym nagłą zmianą frontu.

Przypomnijmy, Truss tuż po nominacji ogłosiła plan cięcia podatków, którego celem było pobudzenie gospodarki. Rynki finansowe zareagowały na ten ruch wyprzedażą funta i brytyjskich obligacji. Można powiedzieć, że rynek długu Wielkiej Brytanii na kilka dni przestał istnieć, bo rynek bał się kupować angielskie obligacje. W konsekwencji taki obrót spraw spowodował, że Truss zwolniła kanclerza skarbu, który firmował plan cięć. A nowy kanclerz jego następca przedstawił program dokładnie odwrotny. Ta roszada nie uchroniła jednak Truss od konieczności opuszczenia fotela szefa rządu w UK.

CZYTAJ TEŻ: TRUSS OFF – POUND DOWN


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RYNEK OCZEKUJE STABILIZACJI. ZNAMY NAZWISKO NOWEGO PREMIERA WIELKIEJ BRYTANII

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: