MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Ustawa z rozwiązaniami wspierającymi rozwój rynku kapitałowego została przyjęta przez rząd. Co zawiera? To będziemy tłumaczyć wspólnie z Katarzyną Szwarc z Ministerstwa Finansów, Pełnomocniczką ds. Realizacji Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Dzień dobry.
KATARZYNA SZWARC, MINISTERSTWO FINANSÓW: Dzień dobry panie redaktorze i dzień dobry Państwu. Pozdrawiam ze słonecznego Sopotu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: …Gdzie trwa Europejski Kongres Finansowy. Tam również była kamera BIZNES24. Cieszymy się, że pogoda dopisała, ale przejdźmy do ustawy. WczorETF
aj rząd nie być może korzystał, ale przyjął w tę piękną pogodę ustawę, która wdraża niektóre rozwiązania mające sprzyjać rozwojowi rynku kapitałowego. Jakie to rozwiązania?
KS: No ja, panie redaktorze, mam nawet takie podejrzenie, że ta pogoda jest następstwem przyjęcia tej ustawy, bo ona faktycznie z jednej strony wprowadza do polskiego porządku prawnego rozwiązania, które pozwolą polskim instytucjom finansowym stać się bardziej konkurencyjnymi, wprowadza ułatwione regulacje dla instrumentów finansowych takie, jak ETF-y czy certyfikaty Turbo.
Z drugiej strony wprowadza rozwiązania, które pozwolą naszemu rynkowi stać się bardziej bezpiecznym i transparentnym dla inwestorów. I te jej dwa filary tak naprawdę pozwolą naszemu rynkowi wejść na zupełnie nowy poziom rozwoju, zgodnie zresztą z założeniami samej strategii.
Co jest jeszcze ciekawe, istotne z punktu widzenia ustawy to, że ona naprawdę zawiera rozwiązania dotykające całego polskiego rynku finansowego. Są to rozwiązania nie tylko z obszaru rynku kapitałowego, ale także sektora bankowego, ubezpieczeniowego. Także mamy tutaj cały szereg drobnych czy mniejszych zmian, które jednak jako całość będą naprawdę dla naszego rynku takim game changerem.
MD: Pani minister – to wszystko są słowa, które fantastycznie brzmią jakby wyjęte zostały ze strategii rozwoju rynku kapitałowego. A patrząc na konkretne rozwiązania, które ta ustawa wprowadza, to jakie to są rozwiązania? Powiedzmy trzy najważniejsze Pani zdaniem.
KS: Faktycznie skupiliśmy się tutaj po pierwsze na budowaniu oferty dla inwestorów. Dzisiaj widzimy, że ona na naszym rynku jest ograniczona, a jeżeli pojawiają się instrumenty bardziej skomplikowane, ciekawsze – to są one dostarczane przez zagraniczne instytucje.
Wprowadzamy przede wszystkim regulacje dla funduszy ETF (Exchange-Traded Fund), które pozwolą inwestorom inwestować nie tylko tematycznie, ale w indeks, w fundusze notowane na giełdzie z niską opłatą za zarządzanie. Wprowadzamy regulacje nowe w polskim porządku prawnym dla tak zwanych certyfikatów Turbo, które pozwolą inwestorom uzyskać ekspozycję na bardzo różnorodne klasy aktywów.
Coś, co dzisiaj znowu było możliwe, ale były to instrumenty dostarczane przez instytucje zagraniczne. Wreszcie wprowadzamy coś, co będzie zupełnym novum nie tylko w polskim porządku prawnym, ale także europejskim. Tak zwany Pilot Regime dla dla kryptoaktywów. Dzięki niemu w Polsce będzie mogła powstać w reżimie pilotażowym platforma obrotu kryptoaktywami. Myślę, że to są takie trzy najciekawsze kwestie z punktu widzenia inwestorów. Jednak podkreślę, że tutaj o tej ustawie długo, długo by mówić.
MD: To są trzy najważniejsze rozwiązania. Przypomnę Państwu: regulacje ETF dla certyfikatów Turbo i Pilot Regime dla kryptoaktywów. Tylko że ustawa została przyjęta przez Radę Ministrów. Ale kalendarz sejmowy jest nieubłagany. Czy Sejm zdąży uchwalić ustawę?
CZYTAJ TEŻ: MUSK MANIPULOWAŁ KURSEM DOGECOIN?
KS: Tak jak pan wspomniał, panie redaktorze, wczoraj projekt został przyjęty przez rząd. Oczywiście liczymy na to, że parlament zajmie się nią niezwłocznie i zdążymy dostarczyć te rozwiązania inwestorom jeszcze przed końcem kadencji.
MD: Zaraz sprawdzimy jeszcze ile posiedzeń zostało do końca do końca tej kadencji Sejmu, to sprawdzamy już teraz. A jeszcze pytanie jak może wyglądać rynek krypto na Giełdzie Papierów Wartościowych? Jakie to może być rozwiązanie, narzędzie już w efekcie? Co mogą otrzymać inwestorzy?
KS: No tutaj oczywiście jest to pytanie do samej giełdy. Myślę, że nauczyliśmy się już, że kryptoaktywa to nie tylko kryptowaluty, ale także cały szereg innych rozwiązań i instrumentów finansowych. To, co jest istotne z naszego punktu widzenia to, że taka platforma mogłaby rzeczywiście zostać uruchomiona przez wiarygodną platformę, nadzorowaną przez regulatora finansowego.
A zatem z jednej strony zapewnić inwestorom dostęp do tych aktywów, które widzimy, zainteresowanie nimi rośnie, są one bardzo ciekawe. Inwestorzy na nie polują, się nimi interesują.
Ale z drugiej strony jednak często poszukują ich na mało wiarygodnych platformach, nie będących pod ścisłym nadzorem regulatora finansowego. Padają przez to często ofiarami nadużyć i manipulacji. Myślę, że taka oferta uruchomiona pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego byłaby tutaj ciekawym rozwiązaniem.
MD: Czy to jest ostatnia ustawa, która w tej kadencji może być przygotowana, ten projekt ustawy, który będzie przygotowany na rzecz rozwoju rynku kapitałowego?
KS: Strategia rozwoju rynku kapitałowego zawiera cały szereg różnych rozwiązań, nad którymi przez ostatnie trzy lata pracowaliśmy. Zegar faktycznie tyka, bo jej realizacja zaplanowana jest do końca bieżącego roku. W ostatnich miesiącach wprowadzaliśmy całą gamę rozwiązań legislacyjnych.
Jak Państwo wiedzą dosłownie w zeszłym tygodniu pan prezydent podpisał ustawę wprowadzającą kompensację w tak tzw. podatku Belki, dzięki której inwestorzy będą mogli kompensować sobie zyski i straty z inwestycji w fundusze inwestycyjne i na rynku kasowym na giełdzie, a także w takie aktywa jak contracts for difference, czy na rynku Forex. W poprzednich miesiącach inne elementy strategii realizowaliśmy i mogę tutaj powiedzieć, że prawdopodobnie z punktu widzenia realizacji samej strategii będzie to ostatnia lub jedna z ostatnich ustaw.
MD: Patrząc jeszcze na tzw. podatek Belki, podatek od zysków z inwestycji kapitałowych, czy jest wciąż temat w Ministerstwie Finansów obecny, możliwości zwolnienia dla tych, którzy oszczędzają długoterminowo?
KS: Faktycznie prowadziliśmy tutaj szerokie prace analityczne, które miały na celu przede wszystkim ustalenie, jakie są te główne wyzwania stojące przed samą konstrukcją tego podatku. Na dzisiaj prace legislacyjne nie zostały podjęte w kierunku ewentualnych zmian. I tak jak pan redaktor słusznie zauważył, nie mamy już dużo czasu w tej kadencji, aby je podjąć. A zatem wydaje się, że to nie będzie możliwe.
Natomiast pamiętajmy, że tutaj przynajmniej udało nam się zidentyfikować, gdzie te wyzwania leżą. W mojej ocenie dzisiaj podatek Belki skonstruowany jest w ten sposób, że po pierwsze inwestycja na polskim rynku kapitałowym jest stawiana w pewnej pozycji mniej atrakcyjnej niż inwestycja na przykład w nieruchomości. Widzimy to zresztą, bo Polki i Polacy ochoczo wciąż inwestują w kawalerki.
MD: I tu musimy zakończyć naszą rozmowę. Bardzo dziękuję. Katarzyna Szwarc z Ministerstwa Finansów, Pełnomocniczka do Spraw Realizacji Strategii Rozwoju Rynku kapitałowego była naszym gościem.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV