Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY JAKO FORMA ROZLICZENIA PODATKOWEGO (ROZMOWA)

Tematem rozmowy jest ryczałt ewidencjonowany jako forma rozliczenia podatkowego. Gościem Romana Młodkowskiego z BIZNES24 jest Jarosław Ziobrowski, adwokat w kancelarii Ziobrowski Tax&Law.

Ryczałt ewidencjonowany
FOT.: Karolina Grabowska, Pexels

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Witam bardzo serdecznie i zapraszam na Ład, Podatki i Praktykę – specjalny program BIZNES24 poświęcony zmianom podatkowym, jakie zapoczątkowało z początkiem roku wprowadzenie Polskiego Ładu. Dziś naszym przewodnikiem i doradcą będzie Jarosław Ziobrowski – adwokat z kancelarii Ziobrowski Tax&Law. Witam bardzo serdecznie Panie mecenasie.

JAROSAW ZIOBROWSKI, TAX&LAW: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Ryczałt ewidencjonowany – uproszczona forma opodatkowania

RM: Będziemy się zajmować ryczałtem ewidencjonowanym, który jest taką uproszczoną formą opodatkowania, ale może być przez szereg osób postrzegany jako mało atrakcyjny, no bo nie można odliczać kosztów, bo to uproszczenie może niektórych właśnie tutaj hamować przed korzystaniem z niego. Czy on się, mimo swoich pewnych wad bardziej opłaca teraz w świetle przepisów Polskiego Ładu?

JZ: Panie redaktorze. Ja uważam, że to zainteresowanie rozliczaniem się podatkiem ryczałtowym jest bardzo duże. Tutaj ustawodawca zachęcił przedsiębiorców poprzez wprowadzenie Polskiego Ładu do szukania oszczędności i optymalizacji podatkowej. Myślę, że jest to bardzo dobra alternatywa do rozliczania się według stawki liniowej, czy według skali podatkowej. Na pewno oczywiście przed podjęciem decyzji warto skorzystać – ja zawsze zachęcam do skorzystania z kalkulatorów podatkowych, które są dostępne na stronach internetowych, tak aby wyliczyć czy faktycznie to przejście na ryczałt (kolokwialnie mówiąc) tam się będzie opłacało.

Dlaczego? Dlatego, że przy tym modelu oczywiście nie możemy odliczać od przychodu kosztów, które ponosimy. Kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, czyli od księgowości po pracowników, usługi różnego rodzaju, które nabywamy. Natomiast podatek płacimy od przychodu.

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY
Jarosław Ziobrowski, kancelaria Ziobrowski Tax&Law

Ryczałt ewidencjonowany – stawki

RM: Jasne, od przychodu – jeśli nie jest większy niż 2 miliony złotych rocznie, co przed chwilą pokazaliśmy na planszy. I stawka tego podatku różna jest dla różnych grup usług. A nie różna w zależności od tego, jak wysoki jest przychód, jak to np. dzieje się w przypadku podatków progresywnych.

JZ: Tutaj mamy różnego rodzaju stawki – to, co Pan redaktor powiedział: do dwóch milionów euro – to jest prawie 9 mln zł, ponad 9 mln zł – do takiego przychodu możemy się rozliczać ryczałtem po prostu. Natomiast jeżeli chodzi o stawki- to stawki są różne: mamy 15 proc. np. stawki dla usług związanych ze sportem, rozrywką i rekreacją. 14-to procentową stawkę będą płacić lekarze, architekci. Z kolei 12 proc. zapłacą informatycy, którzy zajmują się doradztwem związanym ze sprzętem komputerowym.

Adwokaci, architekci – adwokaci i radcy prawni zapłacą z kolei 17 proc. Chyba, że zatrudniają osoby do pomocy przy wykonywaniu swojego zawodu. Wtedy zapłacą 15 proc. Szczególną uwagę chciałbym tutaj zwrócić na stawkę 8,5 procent, gdzie ustawodawca wskazał, że działalność usługowa może być rozliczana właśnie tą stawką. Czyli przychody, które osiągamy z działalności np. w zakresie kontroli zobowiązań należności od klientów, albo sprawdzamy, weryfikujemy przeterminowane należności- możemy rozliczać się stawką 8,5 proc. od razu.

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

RM: Przy okazji zapytam: bo pewnie wielu naszych widzów świadczy usługi zarządzania wielu różnym firmom- to gdzie one by się kwalifikowały? Jako działalność usługowa?

JZ: To tutaj oczywiście jest problem. Natomiast bezpieczniej jest przyjąć stawkę 15% gdzie są te usługi związane z doradztwem w zarządzaniu. Są nawet interpretacje podatkowe- Krajowa Informacja Skarbowa wydała takie interpretacje, że w przypadku, kiedy świadczymy usługi zarządzania- doradztwo w zarządzaniu- możemy rozliczać się stawką 15 proc. Natomiast w takim przypadku ja zawsze też sugeruję swoim klientom, aby popatrzeć jaki jest zakres naszych zadań. I możemy wtedy rozdzielić te nasze usługi.

Czyli pierwsza faktura była by wystawiana z tytułu usług właśnie doradztwo w zarządzaniu. A druga na przykład w zakresie controlingu, w zakresie usług księgowych, czy w zakresie usług BHP. Tutaj mamy naprawdę duże pole do popisu. (…) Zachęcam oczywiście też żeby korzystać z wniosków o interpretację podatkową, gdzie właśnie Krajowa Informacja Skarbowa może nam potwierdzić, czy nasze usługi rozliczają się właśnie tą stawką, którą byśmy chcieli żebyśmy się rozliczali.

CZYTAJ TEŻ: NABYCIE SPRAWDZAJĄCE – NOWE UPRAWNIENIA KRAJOWEJ ADMINISTRACJI SKARBOWEJ (ROZMOWA)

RM: Przyszło mi naiwne, być może bardzo pytanie: jak zadać takie pytanie? Pokazać faktury i co jest na nich napisane? Czy pokazać urzędowi umowę, która nas wiąże ze zleceniodawcą?

JZ: Nie mamy obowiązku pokazywać żadnej umowy. Wystarczy, że dokładnie opiszemy czym się zajmujemy, jakie usługi świadczymy. I musimy przedstawić swoje stanowisko – zapytać czy w takim przypadku takich usług możemy stosować stawkę 8,5 procent. Urząd ma na to trzy miesiące, żeby odpowiedzieć i potwierdzić nam, że faktycznie ta stawka jest stosowana prawidłowo. Co ciekawe: to dotyczy Pana redaktora też – dziennikarze mogą na przykład stosować stawkę osiem i pół procent.

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Ryczałt ewidencjonowany – czy są wady?

RM: Dziękuję. To przy okazji dostałem poradę. Bardzo się cieszę. Wady? Tego rozwiązania?

JZ: Wady są, to o czym mówiliśmy na początku. Przede wszystkim nie możemy rozliczać kosztów uzyskania przychodu. Czyli przed przejściem na tę formę rozliczenia należy przekalkulować jakie ponosimy koszty związane z działalnością gospodarczą. Dodatkowym minusem jest to, że nie rozliczamy się wspólnie z małżonkiem. Nie skorzystamy także z ulgi na dzieci. I też najważniejsza rzecz: nie możemy zmienić tej formy opodatkowania w trakcie roku. Jeżeli wybierzemy taką formę już na początku- to oczywiście musimy się jej trzymać i tutaj mamy obowiązek (przepraszam za słowo) „dowiezienia” tej formy opodatkowania do końca roku.

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Ryczałt ewidencjonowany – terminy

RM: No dobrze, to w takim razie skoro wspomniał Pan o terminach – pozostaje jeszcze pytanie, czy dziś: 26 stycznia można jeszcze zmienić formę opodatkowania właśnie na ryczałt?

JZ: Na szczęście mamy jeszcze trochę czasu. Zachęcam, żeby wykorzystać ten czas właśnie, żeby przeliczyć. Przede wszystkim zobaczyć którą stawkę możemy stosować. Potem przeliczyć nasze koszty i jeżeli jesteśmy w stanie też prognozować nasze kolejne przychody, to oczywiście też należy to uwzględnić. Natomiast czas mamy do 20 lutego – to jest niedziela, więc tak naprawdę to jest 21 luty. Wtedy musimy złożyć oświadczenie o chęci zastosowania nowej formy opodatkowania, właśnie w 2022 roku. Robimy to w ten sposób, że możemy złożyć to bezpośrednio w urzędzie skarbowym, albo też zachęcam do złożenia wniosku za pośrednictwem portalu CEIDG.

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

RM: Jasne, ale przed wyższą, nieodliczalną składką zdrowotną oczywiście nie jesteśmy w stanie uciec?

JZ: Tak, ale tutaj też ustawodawca zachęca przedsiębiorców do wyboru tej formy opodatkowania. Dlatego, że w przypadku kiedy nasze przychody wynoszą do 60 tys. zł- płacimy składkę stałą w wysokości 335 zł. Natomiast jeżeli nasze przychody są od 60 do 300 tys. zł- to płacimy co miesięczną składkę w wysokości 559 zł. Oczywiście powyżej 300 tysięcy – to już się składka robi wyższa- ponad 1000 zł. I tutaj to jest obciążenie, którego oczywiście też nie możemy odliczyć od przychodów. Natomiast wydaje mi się, że w tym drugim przypadku: czyli jeżeli zarabiamy od 60 do 300 tys. te 550 zł Wydaje się być atrakcyjne, na pewno.

RYCZAŁT EWIDENCJONOWANY

Ryczałt ewidencjonowany – czy stanie się hitem?

RM: Wygląda na to, że ryczałt w takim razie dla takich osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą w gruncie rzeczy skoncentrowaną na jednym, lub kilku klientach, która nie ma takiej formy zakładu produkcyjnego, gdzie jest wysoka struktura kosztowa, tylko to są takie bardziej osobiste usługi – to jest rzeczywiście stosunkowo wygodna forma. Czy ona się staje dominującą wśród samozatrudnionych?

JZ: Myślę, że stanie się hitem, na pewno jeżeli nie w tym roku, to w następnym. Tutaj oprócz tych biznesów B2B, kiedy świadczymy usługi dla jednego, dwóch klientów. Z tej formy opodatkowania także mogą skorzystać spółki jawne i spółki cywilne, jeżeli mamy wspólników – osoby fizyczne. To jest też bardzo ważne. Dlatego zachęcam, żeby faktycznie przeanalizować pod którą stawkę nasze usługi możemy stosować. I jeszcze ostatni przykład. Przykład, który jest podawany zawsze też w przypadku zachęcania przedsiębiorców do przechodzenia na ryczałt.

Jeżeli prowadzimy sklep i kupujemy towary i sprzedajemy je z dużą marżą, to zapłacimy też zdecydowanie niższe podatki. Dlatego, że możemy stosować stawkę albo 5,5 albo 3 procent. Natomiast w przypadku podatku liniowego, jeżeli mamy wyższą marżę- mamy koszty, ale niestety podatek liniowy powoduje, że ta opłacalność biznesu spada na pewno.

RM: Bardzo serdecznie dziękujemy. Naszym przewodnikiem przez ryczałt ewidencjonowany był Jarosław Ziobrowski – adwokat z kancelarii Ziobrowski Tax&Law. Jeszcze raz dziękujemy. Spokojnego wieczoru i powodzenia w prognozowaniu podatków.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zmianach przepisów dotyczących platform typu e-commerce umożliwiających wdrożenie dyrektywy DAC-7, która reguluje kwestie raportowania handlu w internecie, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ulgach i ich wykorzystaniu przez polskich przedsiębiorców rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mariuszem Wcisło, menedżerem w Crido.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O obniżce vatu na usługi kosmetyczne rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Michałem Łenczyńskim, organizatorem akcji Beauty Razem.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że dziś mija termin złożenia deklaracji CIT-8, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Juszczykiem, doradcą podatkowym w inFakcie.