Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

RUSZYŁY KONTROLE ZUS

WAKACJE OD ZUS

Listonosze pukają do drzwi przedsiębiorców – i zostawiają pisma z ZUSu. Chodzi o kontrole rozliczeń rocznych składki zdrowotnej. Osoby, które w zeznaniu podatkowym podały inne kwoty dochodu niż w deklaracji ZUS – będą musiały się solidnie tłumaczyć.

O sprawie donosi “Rzeczpospolita”. Rozliczenie roczne składki zdrowotnej to dokument, który przedsiębiorcy składali w tym roku po raz pierwszy – bo obowiązek raportowania pojawił się w wyniku wprowadzenia Polskiego Ładu.

Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT liczą składkę od dochodu z działalności gospodarczej. Jednak w wielu sytuacjach różni się on od dochodu podatkowego.

CZYTAJ TEŻ: BURZA NA OBLIGACJACH PONIEWIERA RYNKI

Jak podaje dziennik, rozbieżności występują przede wszystkim u przedsiębiorców, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów i sporządzają na początek oraz koniec roku remanent towarów. Zdarza się, że dochód podatkowy różni się u nich od składkowego o kilkaset tysięcy zł. Rozbieżności są także u tych, którzy sprzedawali środki trwałe bądź mieli przez parę miesięcy zawieszoną działalność.

Teraz ZUS oczekuje od przedsiębiorców, że wyjaśnią skąd wzięły się rozbieżności i dostarczą dokumenty. Przedstawić trzeba będzie m.in. faktury, księgę przychodów i rozchodów, a nawet rachunek zysków i strat.

Pewne jest jedno – pisma z ZUS nie należy ignorować. Za brak reakcji na pismo z Zakładu można zapłacić karę.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RUSZYŁY KONTROLE ZUS

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Dziś Sejm a w nim wyczekiwana przed przedsiębiorców ustawa wprowadzająca wakacje składkowe. Zgodnie z projektem ustawy płatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie zwolniony przez...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że rośnie z roku na rok zadłużenie płatników wobec zusu, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Andrzejem Radzisławem z kancelarii Goźlińska Petryk...

ZUS

W ub.r. ponad 20 proc. płatników miało zadłużenie wobec ZUS-u. Ich łączny dług urósł o blisko 12 proc. rok do roku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Grupy MCI rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Ewą Ogryczak, wiceprezeską MCI.