Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

RUSZYŁY KONTROLE ZUS

KONTROLE ZUS

Listonosze pukają do drzwi przedsiębiorców – i zostawiają pisma z ZUSu. Chodzi o kontrole rozliczeń rocznych składki zdrowotnej. Osoby, które w zeznaniu podatkowym podały inne kwoty dochodu niż w deklaracji ZUS – będą musiały się solidnie tłumaczyć.

O sprawie donosi “Rzeczpospolita”. Rozliczenie roczne składki zdrowotnej to dokument, który przedsiębiorcy składali w tym roku po raz pierwszy – bo obowiązek raportowania pojawił się w wyniku wprowadzenia Polskiego Ładu.

Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT liczą składkę od dochodu z działalności gospodarczej. Jednak w wielu sytuacjach różni się on od dochodu podatkowego.

CZYTAJ TEŻ: BURZA NA OBLIGACJACH PONIEWIERA RYNKI

Jak podaje dziennik, rozbieżności występują przede wszystkim u przedsiębiorców, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów i sporządzają na początek oraz koniec roku remanent towarów. Zdarza się, że dochód podatkowy różni się u nich od składkowego o kilkaset tysięcy zł. Rozbieżności są także u tych, którzy sprzedawali środki trwałe bądź mieli przez parę miesięcy zawieszoną działalność.

Teraz ZUS oczekuje od przedsiębiorców, że wyjaśnią skąd wzięły się rozbieżności i dostarczą dokumenty. Przedstawić trzeba będzie m.in. faktury, księgę przychodów i rozchodów, a nawet rachunek zysków i strat.

Pewne jest jedno – pisma z ZUS nie należy ignorować. Za brak reakcji na pismo z Zakładu można zapłacić karę.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

RUSZYŁY KONTROLE ZUS

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: