Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

RUSZYŁY KONSULTACJE WS. KSEF. BĘDZIE BEZPIECZNY? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

NATALIA GORZELNIK, BZINES24: Za nami pierwsze z cyklu konsultacje w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności krajowego systemu e-faktur, czyli KSeF. Dziś odbyły się dwa spotkania z Ministerstwem Finansów dotyczące konsultacji w zakresie bezpieczeństwa i wydajności oraz faktur konsumenckich. O tym porozmawiam z moim i Państwa gościem, którym jest Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy z Kancelarii Chojnacka & Łagowski. Dzień dobry.

ARKADIUSZ ŁAGOWSKI, KANCELARIA CHOJNACKA & ŁAGOWSKI: Dzień dobry pani, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Zacznijmy może od kwestii bezpieczeństwa, bo to jest chyba to, co najbardziej spędza przedsiębiorcom sen z powiek, jeśli śnią o KSeF-ie. Na początku weźmy zabezpieczenia systemowe, czyli te słuszne, być może obawy o możliwe ataki hakerskie. O co pytali uczestnicy? Co odpowiadało ministerstwo?

AŁ: Może zacznijmy od tego, co to jest ten KSeF. Krajowy System e-faktur to jest pewien system, za pośrednictwem, którego podatnicy będą wystawiali faktury. Jest to pewne takie narzędzie chmurowe, czyli nie będziemy wystawiali już faktur w sposób papierowy lub w PDF-ie i nie będą one wysyłane mailami. Będą one wystawiane przez odpowiednie narzędzie chmurowe, które właśnie nazywa się KSeF.

I ten dobrowolny system działa już 2 lata. Do tej pory nie było z nim większych problemów. Ministerstwo wskazywało, że jest to system bezpieczny i od lipca tego roku miały wejść przepisy dotyczące obowiązkowego KSeF-u. Z pewnymi drobnymi wyjątkami faktury od lipca miały być wystawiane wyłącznie przez KSeF.

Okazało się jednak, że w systemie znajdują się luki. Są tam pewne zagrożenia. W związku z tym wszczęto konsultacje społeczne i właśnie dzisiaj mieliśmy początek tych konsultacji. One będą trwały dwa tygodnie i w końcu marca okaże się, jak poważne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i z jakimi zagrożeniami mamy do czynienia. I być może poznamy też nową datę, od kiedy ten KSeF zacznie obowiązywać. Ponieważ Ministerstwo Finansów jest zdeterminowane, żeby obowiązkowy KSeF wprowadzić, na razie jeszcze nie wiadomo, od kiedy.

NG: I co na tych konsultacjach, Panie Arkadiuszu? Te kwestie bezpieczeństwa na początek.

AŁ: Tak… Po pierwsze wskazano, że schema podatkowa, czyli schema, która jest podstawą do wystawiania faktur nie zmieni się. Być może będą jakieś bardzo drobne zmiany. Natomiast zmianom ulegnie sposób autoryzacji w systemie. Zasadniczo podmioty, organizacje, spółki mogły korzystać z takiego rozwiązania, które nazywało się token autoryzacyjny. To był pewien ciąg znaków, który dawał możliwość wystawiania faktur czy odbierania faktur przez konkretnych pracowników.

To się zmieni. Zamiast tych tokenów, które zostały uznane za dość niebezpieczne, będą certyfikaty autoryzacyjne. Możliwość korzystania z nich pojawi się w połowie roku, a z tokenów będzie można korzystać do końca tego roku. Jeszcze pojawi się też taka możliwość blokowania tak zwanych faktur scamowych, czyli takich faktur, które nie potwierdzają wykonania usługi, czy dostawy towarów na nas, na naszą rzecz. Będziemy mogli takie faktury zgłaszać do KSeF-u i je blokować.

Być może też pojawi się możliwość blokowania faktur otrzymywanych od danych kontrahentów, czyli wystawionych pod danym NIP-em. W tym momencie jednak do końca nie wiadomo, czy to zostanie wdrożone. To będzie wynikało z konsultacji, ponieważ ministerstwo obawia się, że taki nabywca/kontrahent będzie mógł zablokować swojego kontrahenta i będzie twierdził, że nie dostał żadnej faktury.

NG: A kwestia ludzka? Bo to jest też zastanawiające, kto już ze strony urzędowej będzie miał dostęp do naszych baz. Czy będzie się dało sprawdzić kto, ile razy i po co zaglądał w nasze faktury? Czy tego typu kwestie były też poruszane?

RUSZYŁY KONSULTACJE WS. KSEF. BĘDZIE BEZPIECZNY? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AŁ: Takie kwestie nie były poruszane, natomiast my będziemy mogli sprawdzić tak naprawdę, kto z naszej strony, jeżeli chodzi o naszych pracowników jest uprawniony do wystawiania, do przeglądania faktur. Natomiast, kto będzie tam sprawdzał po stronie ministerialnej, jaki urzędnik, no to tutaj pozostaje nam tylko ufać, że te dane objęte są tajemnicą i one nie będą wyciekały. No, tak jak to się dzieje w przypadku chociażby banków.

Natomiast to, co jest jeszcze ciekawe, to dyskusja dotyczyła też faktur konsumenckich. Na dzień dzisiejszy faktury konsumenckie miały być wyłączone systemu obligatoryjnego KSeF, miały być nim objęte tylko faktury wystawiane przez przedsiębiorcę na rzecz innego przedsiębiorcy. Ministerstwo pierwotnie planowało, żeby wszystkie faktury były objęte, również z tymi konsumenckimi.

Natomiast przede wszystkim podmioty prowadzące sklepy, głównie sklepy wielkopowierzchniowe, twierdziły, że nie ma możliwości, aby osoba, która sprzedaje w sklepie, mogła wystawić tę fakturę za pośrednictwem KSeF-u. Te faktury konsumenckie zostały zatem wyłączone.

Teraz ministerstwo wyszło z taką propozycją, żeby objąć je dobrowolnym KSeF-em, dlatego, że o ile z jednej strony to, co pomogło tym sklepom, to z drugiej strony jest dużym problemem dla innych podmiotów tym, którzy mają nabywców, którzy są przedsiębiorcami oraz konsumentami, na przykład duże podmioty telekomunikacyjne, chociażby.

I im trudno jest oddzielić przedsiębiorców, którzy są nabywcami od konsumentów. I tu pojawiła się kwestia, że być może wprowadźmy dobrowolność wystawianie faktur dla konsumentów. Ale tu też pojawiały się kolejne pytania, kolejne wątpliwości dotyczące jak identyfikować, kto jest konsumentem, a kto jest przedsiębiorcą. Ponieważ pojawiła się propozycja, że być może identyfikować po NIP, ale okazuje się, że nie wszystkie podmioty mają NIP, możemy mówić o działalności nierejestrowanej. Albo chociażby podatnicy, którzy są zwolnieni. Wobec tego będzie to przedmiotem dalszych analiz. Planowane są jeszcze kolejne spotkania.

NG: Jeszcze jedna kwestia. Jak samo wdrażanie, bo duże firmy już się zaczęły przygotowywać do KSeF-u. Tak, jak wspominaliśmy na początku, ten system właściwie miał już wejść w tym roku od lipca obowiązkowo. Ale co z małymi?

AŁ: Mali jeszcze nie przygotowują, bo liczą, że ten system będzie odkładany w czasie – jego wprowadzenie będzie odkładane w czasie. Dla małych podmiotów przewidziano rozwiązania takie, że będą mogli oni zalogować się do tej chmury ministerialnej albo korzystać ze specjalnej aplikacji i za jej pośrednictwem wystawiać te faktury.

Również podmioty, które świadczą usługi komercyjnego wystawiania faktur będą dawały możliwość połączenia się z KSeF-em i automatycznego wystawiania faktur w ten sposób. Więc teoretycznie te podmioty małe, najmniejsze będą miały najmniej tych wymogów. Będzie im dużo łatwiej.

NG: Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy z kancelarii Chojnacka & Łagowski był moim i Państwa gościem. Dziękuję bardzo za spotkanie i za rozmowę.

AŁ: Dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

RUSZYŁY KONSULTACJE WS. KSEF. BĘDZIE BEZPIECZNY? (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV