MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Zainteresowanych poszerzaniem swej wiedzy inwestycyjnej może zachęcić odbywająca się dziś i jutro na Stadionie Narodowym bezpłatna konferencja ForFin Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, którego prezes Jarosław Dominiak jest z nami. Dzień dobry Panie prezesie.
JAROSŁAW DOMINIAK, STOWARZYSZENIE INWESTORÓW INDYWIDUALNYCH: Dzień dobry. Dzień dobry panu, dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Już na stadionie?
JD: Jeszcze nie. Ale już widzę kątem oka widok na stadion, także pełna gotowość.
MD: Zachęcacie do udziału w dwudniowym forum inwestorów o każdej grubości portfela. Zastanawiam się, jakimi tematami przyciągacie publiczność. Co Pana zdaniem będzie takim największym… niestety głosowało życie, ale dobra, użyję go: triggerem w stosunku do zainteresowanych przyjściem.
JD: Panie redaktorze, tak naprawdę nie chcieliśmy decydować ex cathedra o jednym wiodącym temacie, chociaż Polacy mają swoje ulubione formy inwestowania, chociażby nieruchomości. Natomiast te dwa dni i trzy sceny, jeśli mogę tak się wyrazić, pracujące od rana do wieczora, z debatami, z dyskusjami, z takimi bardzo praktycznymi szkoleniami, głównie ukierunkowane na początkujących czy średniozaawansowanych, dadzą pełen przegląd. Od wspomnianej giełdy, no, bo to jest jednak nasza domena, rynków kapitałowych polskich, ale i zagranicznych, ale również wspomniane przed chwilą przeze mnie nieruchomości czy też surowce.
To wszystko nieważne tak naprawdę wydaje mi się, jest to, co nas skłoni do tego, żebyśmy się trochę bardziej zainteresowali praktycznie swoimi własnymi finansami, oszczędnościami. Czy ktoś trafi do świadomego inwestowania i powielania swoich oszczędności poprzez nieruchomości czy rynek kapitałowy, wydaje mi się sprawę wtórną. Najważniejsze, żeby miał świadomość, że to jest jedna z dziedzin życia, którą warto podkreślić, bo dotyczy samego niego.
MD: Timing macie znakomity, biorąc pod uwagę to, że od sześciu tygodni trwa, można powiedzieć hossa na warszawskim rynku – złoty do tego się umacnia i to też imponująco można powiedzieć. A do tego niedoszacowane są też inne instrumenty finansowe takie, jak chociażby certyfikaty na złoto, więc jest okazja do tego, aby móc porozmawiać, który z tych instrumentów jest najlepszy, który może przynieść największą stopę zwrotu.
W tym roku stawiacie raczej na inwestowanie pasywne czy aktywne?
JD: No, nie będę ukrywał, że te oczekiwania artykułowane przez sam zainteresowanych i nawet można powiedzieć, że lekki boom już na inwestowanie pasywne ma większe odzwierciedlenie w naszym programie w agendzie. No, ale to też bardzo dobrze, bo chyba nie ma nigdzie na świecie tak, że przysłowiowy Kowalski na naszym rynku będzie spędzał czas i śledził cały czas rynki kapitałowe, bo to nie jest dla każdego.
Natomiast na pewno każdy może być beneficjentem rozwiązań tego, jak te aktywa rosną, więc chyba ten ciężar, (nawet nie chyba) jest w tym roku akcent położony bardziej na inwestowanie pasywne: ETF-y, dywersyfikację nie tylko, jeśli chodzi o giełdę, ale też i geograficzną, czyli rynki zagraniczne.
MD: A jak się zmieniają źródła wiedzy, z których korzystają inwestorzy? Kiedyś to były plotki, ploteczki, były informacje na różnych forach internetowych o tym, co może się zdarzyć w danej spółce. Niektórzy na to szli, niektórzy nie, wychodzili na tym lepiej lub gorzej. Jak to się teraz zmienia? Kanałów dotarcia jest dużo, dużo więcej, ale czy inwestorzy potrafią wyłapać tę właściwą informację?
JD: Zapewne słusznie pan zauważył, że to się zmienia i taką perfekcyjną informację wręcz zaryzykuję. O 10: 30 już Polska, a na pewno uczestnicy Forum Finansów będą wiedzieli, bo zaczynamy samo wydarzenie od publikacji konferencji prasowej związanej z publikacją najświeższych badań Ogólnopolskiego Badania Inwestorów Indywidualnych. Gdzie tam na reprezentatywnej grupie Polacy wypowiadają się, w co teraz inwestują, skąd właśnie czerpią informacje, więc no nie mogę tego zdradzić. Ja już dzisiaj zaglądnąłem. Natomiast mogę tylko potwierdzić, że faktycznie to ewoluuje. Internet i różnego rodzaju blogi zyskują na znaczeniu. No i to jest chyba taka zmiana, która od lat ten trend zarysowuje. Polakom, szczególnie tym, którzy zaczynają bliżej do tego.
MD: Nie będę ciągnął Pana za język, chociaż chciałoby się dowiedzieć czegoś więcej, jeszcze przed oficjalną publikacją tego raportu o 10:30. Ten cykliczny, coroczny raport stowarzyszenia zobaczy światło dzienne.
A na koniec muszę zapytać o tą łyżkę dziegciu, która jednak mocno zniechęciła część inwestorów. Jeszcze przed rozpoczęciem tej sześciotygodniowej, (a może pokoleniowej w przyszłości hossy) tzn. wycofanie niektórych alternatywnych spółek inwestycyjnych. Czy Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych stanęło w obronie tych, którzy zainwestowali w akcje tych spółek? Proszę powiedzieć, czy jest jakiś postęp, jeżeli chodzi o ASI? Czy wiecie coś o tym, czy giełda zamierza przywrócić te spółki do obrotu?
JD: Tam na pewno każda instytucja, nadzorca, każdy deklaruje, że chce znaleźć rozwiązanie jak najszybsze. Tylko jak mam świadomość, to nie jest decyzja jednoosobowa. Niestety ten proces legislacyjny wyglądał tak, jak wyglądał… Od samego początku jeszcze walczyliśmy, bo to była taka furtka, żeby poprzedni parlament z Senatem jednak przyjęli takie rozwiązania, które nie wyleją dziecka z kąpielą. No, stało się, jak się stało. Tak, jak pan redaktor powiedział, to jest na pewno więcej niż łyżka dziegciu, bo źle świadczy o naszym rynku. Natomiast w chwili obecnej dziś nie mam żadnych takich informacji, gdzie mógłbym wskazać perspektywę, że ten problem powinien być rozwiązany w perspektywie tygodnia, miesiąca. Oczywiście presję wywieramy nie tylko my.
MD: Wywierajcie cały czas. Będziemy robić to i my.
JD: Cieszę się, że pan też o to zadba.
MD: Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych był z nami. Dziękuję bardzo.
JD: Dziękuję.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV