Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

RUSZYŁA AKCJA KREDYTOWA. JEST OŻYWIENIE W MIESZKANIÓWCE? (ROZMOWA)

O wynikach raportu AMRON-SARFiN rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z doktorem Jackiem Furgą, prezesem Centrum Amron przy Związku Banków Polskich.

RUSZYŁA AKCJA KREDYTOWA. JEST OŻYWIENIE W MIESZKANIÓWCE? (ROZMOWA)
Jacek Furga, prezes Centrum AMRON

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Banki udzieliły prawie 31 tysięcy nowych kredytów mieszkaniowych, w drugim kwartale 2023 r., co oznacza wzrost o 40 procent kwartał do kwartału i spadek o niemal 20 procent rok do roku- tak wynika z raportu AMRON-SARFiN. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła ponad 11 mld zł. Tu mamy wzrost ponad 50 procentowy kwartał do kwartału, ale też spadek o 16,5 procent rok do roku.

Z nami jest dr Jacek Furga, prezes Centrum Amron przy Związku Banków Polskich. Dzień dobry Panie doktorze.

JACEK FURGA, CENTRUM AMRON, ZWIĄZEK BANKÓW POLSKICH: Dzień dobry Państwu. Dzień dobry panu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: To są liczby, które oczywiście możemy analizować. One świetnie wyglądają też w tabelach i cieszą oko wszystkich, którzy obserwują ten rynek, bo jest jakaś nadzieja na pewne ożywienie. Czy tak należy je interpretować?

JF: Zdecydowanie tak. Po pierwszym kwartale, który był pierwszym kwartałem odwrotu poprzedniego trendu trwającego 5 tygodni od trzeciego kwartału 2021 roku, potwierdziło się, że rynek mieszkaniowy i rynek kredytowy ożywa. I tak, jak wspomniał pan redaktor, to ożywienie nabrało bardzo dynamicznego charakteru. Te wzrosty, co prawda z niskiej bazy, ale jednak dają satysfakcję i raczej prognozują, że wyniki tego roku będą dużo lepsze, niż wyniki roku 2022, który był przynajmniej dla sektora bankowego w obszarze kredytowania rokiem katastroficznym.

MD: Ale jednocześnie w Państwa dokumencie czy z Państwa dokumentu można wyciągnąć zaskakujące wnioski, m.in. o tym, że kredyt na 2% jest wykorzystywany do celów inwestycyjnych. Że ten rządowy projekt miał być realizowany, jako pomoc dla młodych małżeństw, dla osób samotnych, które chcą kupić pierwsze swoje mieszkanie. Okazuje się, że są pewne przesłanki, które świadczą o tym, że inwestorzy kupują nieruchomości przy wykorzystaniu tego instrumentu. Proszę wytłumaczyć, o co chodzi.

JF: Ja też nie do końca wiem jak to interpretować, ale rzeczywiście w tej chwili trudno mówić, jaki jest efekt programu Bezpieczny Kredyt 2%, ponieważ nasz raport dotyczy jeszcze drugiego kwartału, a ten produkt pojawił się dopiero od trzeciego lipca, a więc dopiero w kolejnej analizie będziemy mogli popatrzeć, kto tak naprawdę po ten kredyt sięga, w jakich lokalizacjach są te mieszkania nabywane.

Na dzisiaj z informacji, które wpływają do nas od banków, ale również z informacji z Ministerstwa Rozwoju Technologii, wynika, że wniosków jest zdecydowanie bardzo dużo- ponad 36 tysięcy po dwóch miesiącach funkcjonowania tego programu. Ale decyzje zostały podjęte jedynie w przypadku 10% tych wniosków, więc to pokazuje, że są to wnioski skomplikowane i z jednej strony obwarowane różnymi warunkami zapisanymi w ustawie, z drugiej strony wymagają podobnej analizy zdolności kredytowej, jak każdy inny wniosek, mimo, że ten kredyt jest zdecydowanie tańszy i o tę zdolność jest łatwiej.

MD: No dobrze, ale panie doktorze, o co chodzi z tym wykorzystaniem do celów inwestycyjnych?

JF: Myślę, że niedobór po stronie podażowej mieszkań nie pozwala uzyskać mieszkania, o którym się marzyło, czy które może spełniać oczekiwania. Natomiast ten, kto ma prawo podstawy do tego, żeby z takiego mieszkania skorzystać, kupuje je, bo jest to okazja naprawdę na tani zakup mieszkania. Natomiast jest on obwarowany licznymi tutaj granicami. Także funkcjonowanie tego mieszkania będzie musiało się wiązać z tym, że nabywca będzie musiał w nim przynajmniej 10 lat mieszkać i nie będzie można było z tego mieszkania ani wynająć, ani sprzedać.

MD: Ciekawe, kto będzie to sprawdzał w toku tych dziesięciu lat, które się teraz pojawią. W Waszym raporcie, ponieważ analizujecie nie tylko akcję kredytową, ale również ceny transakcyjne nieruchomości- jak duży był wzrost? Bo oczywiście spadku nie było, ale jak duży był wzrost, (może na szczęście) w tym drugim kwartale?

JF: W drugim kwartale zmiany kwartał do kwartału nie były wysokie. W Warszawie przekroczyły 2,8 procenta i to były najwyższe wzrosty. W innych miastach te wzrosty były nieco mniejsze, a nawet w Gdańsku czy w Poznaniu były lekkie spadki. Ale tak jak mówię, to są jeszcze ceny nabywanych mieszkań za normalny kredyt komercyjny, bo te z bezpiecznego kredytu się pojawią dopiero od lipca, czyli dopiero w sprawozdaniu za trzeci kwartał.

MD: Czy to są dane o rynku pierwotnym i czy to są wzrosty na rynku pierwotnym?

JF: To są wzrosty i jedne, i drugie. Ponieważ w raporcie oczywiście je rozróżniamy, ale to są dane, które dotyczą wspólnie- łącznie obu rynków.

MD: Bardzo dziękuję Panie doktorze. Jacek Furga, prezes Centrum Amron był z nami. Dziękuję pięknie.

JF: Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co zmieni reforma rynku bilansującego i jak może poprawić wyceny energii elektrycznej, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Maciejem Wapińskim z PSE

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym ile kosztuje utrzymanie Spodka i jakie są koszty największych konferencji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Wojciechem Kuśpikiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Wspierania...

GPW

Wynikami nie zaskoczyła Giełda Papierów Wartościowych. Inwestorzy przyjęli je jednoprocentowym spadkiem kursu. Kwartalny zysk operatora warszawskiego parkietu wyniósł 27 mln i okazał się o...

WYNIKI

Z kolei przychody spółki wzrosły o ponad 25 proc. do 636 mln zł. Wynik ten jest o prawie 24 proc. lepszy od prognoz analityków....