Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

RUSZA PORTAL PARP DOTYCZĄCY OBIEGU ZAMKNIĘTEGO W PRZEDSIĘBIORSTWACH (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: No a jeśli są Państwo zainteresowani nowinkami, które prowadzą do tego, że robicie biznes w mniej szkodliwy sposób dla środowiska naturalnego, to chcę wam w tym pomóc Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która uruchomiła specjalny portal na temat gospodarki obiegu zamkniętego. Witamy wirtualnie w naszym studiu Panią Maję Wasilewską, ekspertkę Departamentu Analiz i Strategii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Witam bardzo serdecznie.

MAJA WASILEWSKA, DEPARTAMENT ANALIZ I STRATEGII POLSKIEJ AGENCJI ROZWOJU: Dzień dobry, panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Zajrzałem na Państwa stronę, widzę, że są tam dobre praktyki. No, ale jak otworzyłem te dobre praktyki, to znalazłem tylko trzy nieduże firmy, a spodziewałem się jakichś fantastycznych opowieści o tym, co można robić w hutnictwie, we wspomnianym wcześniej górnictwie i w budowlanych technologiach… To taki skromny start?

MW: Tak, to jest skromny start, bo z serwisem ruszyliśmy dopiero w zeszłym tygodniu. Także można powiedzieć, że się rozkręcamy. Tak naprawdę jest on odpowiedzią na kilka aspektów, które chcemy poruszyć, jako agencja. Przede wszystkim oczywiście są to regulacje prawne. Druga rzecz to jest serwis, który będzie bardzo ściśle związany z tym, co jako Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości chcemy oferować. I mówimy tutaj o twardym finansowaniu inwestycji.

Czyli to, co pan wspomniał. Nie wiem, czy hutnictwo do końca, ale: na pewno inwestycje, które pozwolą przedsiębiorcom dokonać tej transformacji w kierunku bardziej zielonej gospodarki i ekonomii, ale też mamy przeznaczone środki na wsparcie kompetencyjne i tak naprawdę zwiększenie świadomości przedsiębiorców i pracowników, co tak naprawdę do tego, czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym i w jaki sposób można to aplikować we własnym przedsiębiorstwie. I ten trzeci aspekt to jest właśnie też zbieranie tych dobrych praktyk, wyłuskiwanie tych najlepszych projektów.

Z dwóch powodów: po to, żeby inni przedsiębiorcy mogli się przyjrzeć, jak robią to koledzy z branży bądź branż pokrewnych. Ale druga rzecz jest też taka, że gospodarka obiegu zamkniętego nie dzieje się na poziomie „mikro‟. Aby rzeczywiście dokonać tej poważnej transformacji, powinniśmy myśleć o tym w kategoriach makro i przyglądanie się temu, co robią koledzy z branży pozwala nam też w pewien sposób zmapować nasze procesy i zobaczyć, czy gdzieś nie możemy dołączyć jakiegoś partnerstwa cyrkularnego. I to są takie trzy główne aspekty.

RM: To w jaki sposób, myśli Pani, że będzie możliwe zapięcie tego makrosystemu? Bo rozumiem, że mówiąc o makro ma Pani na myśli takie przedsięwzięcia jak na przykład zbieranie butelek, system kaucyjny, który jest procedowany prawnie, to jest jeden ze sposobów. No, ale oczywiście takich obiegów zamkniętych można by sobie wyobrazić dużo więcej, na przykład w odniesieniu do wspomnianych przeze mnie materiałów budowlanych wcześniej. W jaki sposób pojedyncze firmy z pomocą nawet dobrego portalu informacyjnego, jaki budujecie, mają ten makropoziom osiągnąć, żeby to rzeczywiście działało?

MW: Portal jest takim pierwszym właściwie krokiem do zapoznania się z tym, co oferuje PARP, ale też szerzej z tym, czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym. Natomiast to, co też będziemy oferować i to, co za chwilę się będzie działo, będziemy realizować cykl spotkań, natomiast bardzo konkretnych spotkań, do których będziemy zapraszać firmy z pewnym potencjałem cyrkularnym, które będą mogły podczas tego spotkania właśnie nawiązać to partnerstwo biznesowe.

Na takiej bardzo prostej zasadzie: mój odpad może być twoim surowcem. Bardzo szukamy tego sieciowania i tych powiązań pomiędzy przedsiębiorcami, bo wiemy, że to się dzieje. Takie praktyki też znajdą się na portalu, że coś, co ja zawsze wyrzucałam, za co płaciłam tak naprawdę, dla kogoś może się okazać bardzo cennym surowcem do jego produktu. Tym sposobem możemy zamknąć te obiegi i to już właśnie w szerszym partnerstwie.

Również to, co planujemy i to się wydarzy bardzo niedługo, na jesieni (a jesień mamy za chwilę), też planujemy, żeby ten portal był takim bardzo konkretnym produktem, gdzie będą pewne narzędzia. Mówimy tutaj o kursach, gdzie pierwszym krokiem do zapoznania się z tym, w jaki sposób możemy wchodzić w te projekty cyrkularne. No to jest oczywiście pigułka wiedzy typu webinary i publikacje, ale też będziemy planować takie narzędzia autodiagnostyczne, czyli firma będzie mogła sama przejść pewnego rodzaju ankietę, podczas której będzie mogła zdefiniować, czy w którymś momencie w którymś aspekcie, obszarze swojej działalności nie wpasowuje się właśnie w to zamykanie obiegu.

RM: Rozumiem, że dzięki istnieniu tego portalu nie tylko będzie się można dowiedzieć, o co chodzi, ale też jest szansa, że wychwycicie – to taka siatka, w którą złowicie firmy, które mogłyby wykorzystywać lub dostarczać odpady i będziecie w stanie je połączyć. Dobry pomysł, trzymamy kciuki, żeby się to udało. Maja Wasilewska, ekspert Departamentu Analiz i Strategii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości była naszym gościem.

MW: Dziękuję.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

RUSZA PORTAL PARP DOTYCZĄCY OBIEGU ZAMKNIĘTEGO W PRZEDSIĘBIORSTWACH (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV