Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

RUSZA MÓJ PRĄD 6.0 (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Teraz porozmawiamy o pieniądzach na mikroinstalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i magazyny ciepła w domach. Anna Trudzik, dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie.

ANNA TRUDZIK, NARODOWY FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ: Witam, dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Już od pierwszego dnia szkoły, czyli od wczoraj, od drugiego września, można składać wnioski w jednym z ulubionych programów, jeśli chodzi o dopłaty dla prosumentów, czyli Mój Prąd – edycja 6.0. Edycja nieco zmieniona. Czego nie sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej? A co sfinansuje w zamian?

AT: Sfinansuje przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne, które jeśli były przyłączone przed 1 sierpnia to mogą przyjść wnioskodawcy po samo dofinansowanie do samej instalacji. Natomiast, jeżeli instalacja została zgłoszona do przyłączenia od 1 sierpnia 2024 to obligatoryjny jest tutaj magazyn energii lub magazyn ciepła. Po co nie mogą przyjść? Wyłączyliśmy pompy ciepła, ale dla pomp ciepła są dedykowane programy takie, jak Czyste Powietrze czy Moje Ciepło. Tak, że nie zostawiliśmy tutaj wnioskodawców bez programu finansującego.

RM: Jasne. To teraz proszę powiedzieć – suma pieniędzy to jest ponad 400 milionów złotych?

AT: Tak. Budżet programu Mój Prąd 6.0 to jest 400 milionów złotych. Ale chcę powiedzieć, że wczoraj zalała nas fala wniosków i bardzo dużo, ponad połowę wniosków jest z magazynami energii. Także należy się troszkę pośpieszyć z aplikowaniem o te środki.

RM: Tak, należy się pospieszyć, bo maksymalne dofinansowanie pojawia się wtedy, kiedy magazyn energii (lub magazyn ciepła rozumiem) będzie częścią tej mikroinstalacji, a to oznacza 28 tysięcy. A gdyby wszyscy chcieli po 28 tysięcy to tam zaledwie kilkanaście tysięcy takich instalacji będzie się dało sfinansować?

AT: No, budżet taki jest, ponieważ uzyskaliśmy środki unijne na ten cel. Będziemy jeszcze pozyskiwać, będziemy starać się, żeby pozyskać więcej tych środków. Tak, że no prawie wszystkie edycje jakby nie patrząc to około pół miliona złotych zawsze było na każdą edycję. Różnie to się oczywiście rozkładało. No i mamy tą świadomość, że to jest kilka tysięcy wniosków, ale będziemy pracować dalej. Nie zostawimy prosumentów samych.

RM: Z pewną taką rzeczą koncepcyjnie nie do końca jasną jest to, że można wnioskować o dofinansowanie do instalacji od 1 stycznia 2021 roku. Czyli to rozumiem jest rozwiązanie dla kogoś, kto ma tą instalację, ona spełnia bieżące wymogi, ewentualnie dołożył do niej sobie magazyn energii, jest podłączony do sieci elektroenergetycznej i jeszcze nie wziął dotacji, tak?

AT: To znaczy to wszystko wygląda tak, że my finansujemy projekty zakończone, czyli takie, które są podłączone do sieci elektroenergetycznej i sfinansowane w stu procentach przez prosumenta. Co oznacza ten 1 stycznia 2021? To jest okres kwalifikowalności wynikających z FEniKS-a.

Natomiast trzeba spełnić jeszcze inne warunki w programie, takie jak na przykład przyłączenie do sieci elektroenergetycznej w nowym systemie rozliczeń, czyli netbillingu i tu ta data pewnie się troszkę przesunie. Stąd tych wniosków już wczoraj było bardzo dużo, bo po zakończeniu naboru 13 grudnia 2023 prosumenci przyłączali cały czas instalacje i oni spełniają te warunki, żeby skorzystać z tej dotacji.

RM: Ale dotacja ma formę grantu. Granty na ogół dotyczą przyszłych wydatków. To jak to się wszystko ma do siebie?

AT: To znaczy wszystkie programy masowe realizowane w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są finansowane na projekty zakończone. Czyli tutaj mamy do czynienia z tym, że trzeba najpierw wykonać instalację, ponieść koszty, a dopiero przyjść tak naprawdę po zwrot pieniędzy, czyli po refundację tych kosztów.

RM: I refundacje są opisane maksymalnymi kwotami dla poszczególnych urządzeń, bo są osobne kwoty dla samej fotowoltaiki i osobne kwoty dla urządzeń magazynujących. To po ile można dostać najwięcej?

AT: Jeżeli chodzi o magazyny energii, to mamy tutaj 50% kosztów kwalifikowanych – nie więcej, niż 16 tysięcy złotych. Jeżeli chodzi o magazyny ciepła to mamy oczywiście znowu 50% kosztów kwalifikowanych – nie więcej, niż 5 000 złotych. A jeżeli chodzi o instalację fotowoltaiczną, jeżeli mamy bez urządzenia dodatkowego to jest 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 6 tysięcy. A jeżeli mamy i wykazujemy urządzenie dodatkowe to na instalację PV dostajemy 7 000 zł.

RM: A co to jest urządzenie dodatkowe?

AT: Urządzenie dodatkowe to jest ten magazyn energii lub magazyn ciepła.

RM: Rozumiem. A jak idzie ten program naboru na domowe, prosumenckie turbiny wiatrowe?

AT: Jeżeli chodzi o instalacje wiatrowe, no to tutaj czekamy cały czas, aż rozwinie się ten rynek. Obserwujemy, jest bardzo dużo zapytań. Wniosków nie jest dużo, ale tutaj nie spodziewaliśmy się jakoś na samym początku, żeby wniosków było dużo.

Co fajnego jest w tych wnioskach, które zostały już złożone? Że prawie 90% tych wniosków są instalacje mikroturbiny wiatrowe wraz z magazynami energii. A nam tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby prosument mógł zużywać tą energię elektryczną w miejscu jej wytworzenia, a nie przesyłać do sieci. Więc bardzo nas cieszy to zainteresowanie magazynami energii zarówno w programie Mój Prąd jak i w programie Moja Elektrownia Wiatrowa.

RM: Tak, ale proszę pamiętać, że dofinansowywane będą urządzenia nie starsze – to znaczy w sensie nowe i wyprodukowane nie wcześniej, niż dwa lata przed rozpoczęciem montażu, co rozumiem jest kwestią technologii i wydajności tych urządzeń, zaawansowania technologicznego?

AT: Chodzi nam, żeby było tak zaawansowane technologicznie, żeby one były jak najbardziej, no i żeby te urządzenia przede wszystkim były nowe, czyli żeby nie kupował prosument tych urządzeń sprzed lat, bo na przykład rynek spoza naszych granic chce pozbyć się sprzętu, który nie został zużyty.

RM: Anna Trudzik, dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dziękuję bardzo serdecznie. Powodzenia w rozdzielaniu tych środków. Dziękujemy serdecznie.
 
AT: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

RUSZA MÓJ PRĄD 6.0 (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV