Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

RUCH RZĄDU WSTECZ. WYCOFUJE SIĘ Z OZUSOWANIA UMÓW (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

JOLANTA PAWLAK, BIZNES24: Z nami jest Piotr Szumlewicz, przewodniczący związku zawodowego Związkowa Alternatywa. Dzień dobry.

PIOTR SZUMLEWICZ, ZWIĄZKOWA ALTERNATYWA: Witam. Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


JP: Czy to rzeczywiście jest przywilej dla pracownika?

PS: Moim zdaniem to jest bardzo zła informacja dla setek tysięcy polskich pracowników i dla polskiego państwa. Po pierwsze Polska idzie na kurs kolizyjny z Unią Europejską. To jest duże rozczarowanie. Rząd miał inne deklaracje. Natomiast jeśli chodzi o pracowników, to jest niestety promowanie umów cywilnoprawnych, to jest promowanie niestandardowego zatrudnienia. Tu jestem rozczarowany głosem pracodawców, bo słyszałem od nich wiele głosów, że oni jednak chcą ujednolicenia wszelkich rodzajów umów, co ja gorąco popieram. Warto też pamiętać, że składki w Polsce ktoś musi zapłacić.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest w najlepszej kondycji. Ta kondycja się będzie pogarszać. Brak ozusowania części umów-zleceń i braku stosowania umów o dzieło oznacza, że cały ciężar na siebie biorą etatowcy. Etatowcy muszą uzupełniać luki. Ktoś te składki musi zapłacić. Te pieniądze nie wezmą się znikąd. Więc to nie jest dobra informacja.

To jest też zła informacja o tyle, że w Polsce na masową skalę prawo jest łamane dlatego, że zatrudnia się w ramach umów cywilnoprawnych pracowników, którzy powinni mieć umowy etatowe. Na przykład: handel, na przykład gastronomia, rozrywka. Jest mnóstwo takich branż i większość umów-zleceń to powinny być etaty. Więc przyznam szczerze, jestem tą informacją bardzo zmartwiony. To jest też psucie systemu podatkowo składkowego. System powinien być jasny, zrozumiały, uniwersalny, a to są wyłomy.

I z tych wyłomów wielu pracodawców korzysta, będzie korzystać. To jest jasny sygnał ze strony rządu, że niestety popiera omijanie oskładkowania części umów. To jest bardzo zły sygnał. Zresztą niestety w spółkach Skarbu Państwa te patologie też mają miejsce. Na przykład w Telewizji Polskiej czy w Polskich Liniach Lotniczych LOT też są umowy cywilnoprawne, które powinny być etatami. Nie są. Chodzi głównie właśnie o optymalizację podatkowo-składkową. To jest moim zdaniem zły kierunek.

JP: No, ale to może ten koszt, Panie przewodniczący: 5-6 miliardów to jest taki koszt, na który nie stać po prostu przedsiębiorców. Nie stać na ten koszt?

RUCH RZĄDU WSTECZ. WYCOFUJE SIĘ Z OZUSOWANIA UMÓW (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

PS: Myślę, że jesteśmy już na tyle rozwiniętym państwem, że przede wszystkim powinno nas być stać na przestrzeganie prawa, na wdrażanie powszechnych rozwiązań. Natomiast jeżeli polski rząd jest przekonany razem z przedsiębiorcami, że na przykład te składki razem z podatkami dla części podmiotów są zbyt wysokie, to można oczywiście wspólnie usiąść i zastanowić się, czy na przykład po oskładkowaniu wszystkich rodzajów umów będzie można nieco zmodyfikować system podatkowo-składkowy. Natomiast tak, jak mówię, dzisiaj jest taka chora sytuacja, że część osób w ogóle nie płaci składek (patrz umowy o dzieło), a część osób płaci te składki i pracodawców obniżone, patrz umowy-zlecenie.

Natomiast osoby zatrudnione w ramach umów-zleceń płacą pełny ZUS. W związku z tym oni ponoszą ci pracownicy zatrudnieni na etatach, że tak powiem, pełny koszt w systemie emerytalno składkowym. No i tutaj nie powinno być tak, że jeden z rodzajów umów jest jakoś, nie wiem, że jest się karanym za to, że się zatrudnia na etat. To jest bardzo zły sygnał również dla uczciwych pracodawców, którzy zatrudniają wszystkich pracowników na etat i stają się mniej konkurencyjni.

Nie powinno tak być, więc myślę, że tutaj naprawdę Polskę stać na to, żeby wprowadzić uniwersalne przepisy, które funkcjonują praktycznie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

JP: Ale uniwersalne, to znaczy jakie, Panie przewodniczący, co byłoby dla Pana takim najlepszym rozwiązaniem?

PS: Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem było jednolite opodatkowanie i oskładkowanie wszystkich rodzajów umów. Umów-zlecenia, umów o dzieło, B2B, różnych innych rodzajów umów, umów prowizyjnych. Tych umów trochę jest i pod tym względem ten system podatkowo-składkowy stałby się prostszy. Osobiście skłaniałbym się ku temu, żeby wszystkie rodzaje składek wrzucić do wysokich, progresywnych podatków. Tak, jak w Danii. W Danii nie ma wyodrębnionych składek, w Danii wszystkie składki, również emerytalno-rentowe są częścią progresywnych podatków. Każdy wie, ile płaci, wie w jaki próg wejść po przekroczeniu pewnego rodzaju pewnego poziomu dochodów wszystko jest jasne i zrozumiałe.

Przedsiębiorcy często mówią o potrzebie uproszczenia systemu podatkowego i nawet mówią o tym, też rozmawiałem z nimi o tym, że byliby w stanie troszkę więcej płacić, aby ten system był prostszy. W związku z tym prostszy to myślę właśnie uniwersalny, że wszyscy płacą na jednolitych zasadach, na wszystkich rodzajach umów.

JP: Piotr Szumlewicz, przewodniczący związku zawodowego Związkowa Alternatywa. Bardzo dziękuję Panie przewodniczący. Wszystkiego dobrego na święta.

PS: Dziękuję. Nawzajem, wszystkiego najlepszego.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

RUCH RZĄDU WSTECZ. WYCOFUJE SIĘ Z OZUSOWANIA UMÓW (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV