Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

RPP ZNOWU ZASKOCZYŁA RYNEK

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek.
Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś oprocentowanie 7-dniowych bonów pieniężnych jakie NBP sprzedaje bankom wynosi 5,25 procent. Oprocentowanie tych właśnie bonów nazywane jest stopą referencyjną NBP

Narodowy Bank Polski
Narodowy Bank Polski

Większość analityków i ekonomistów w odpowiedzi na najwyższą inflację od 24 lat spodziewała się wyraźniejszej podwyżki – o 100 punktów bazowych.
To już ósma kolejna podwyżka głównej stopy NBP od października ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że od maja 2020 r. do października 2021 r. główna stopa procentowa w Polsce była najniższa w historii i wynosiła 0.10 proc.

Stopy procentowe NBP rosną od posiedzenia do posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej – ale rynkowe stopy procentowe – czyli oprocentowanie po jakim banki pożyczają sobie pieniądze – rośnie niemal każdego dnia. Stopa WIBOR 3M – to od niej uzależnione jest oprocentowanie większości kredytów o zmiennej stopie procentowej w Polsce – znajduje się obecnie najwyżej od 13 lat i wynosi 6,62 proc.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Chiny także mierzą się z wyższą niż zakładano inflacją. Zgodnie z dzisiejszym odczytem w kwietniu ceny towarów i usług wzrosły o 2.1% r/r a...

ŚWIAT

Dziś o godzinie 14.30 poznamy kwietniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Według prognoz wyniesie ona do 8,1% rok do roku.

POLSKA

Takiego wzrostu cen towarów i usług w kwietniu nikt się nie spodziewał. Według wstępnego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego inflacja konsumencka wzrosła do 12,3 proc.,...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

%d bloggers like this: