Connect with us

Hi, what are you looking for?

RYNKI

RPP: W KWIETNIU NIKT NIE CHCIAŁ PODWYŻKI STOPY REFERENCYJNEJ

Żaden z członków RPP nie zgłosił w kwietniu wniosku o podwyżkę stopy referencyjnej – wynika z opublikowanych dziś przez NBP wyników głosowań. Pojawił się za to wniosek o podwyższenie aż o 3 punkty procentowe – z 0.5% do 3.5% – stopy rezerw obowiązkowych od depozytów nie dłuższych, niż dwuletnie.

Za podwyżką stopy rezerw obowiązkowych, a przy okazji obniżeniu oprocentowania depozytów, które banki musiałyby złożyć z jednej dziesiątej procent do jednej setnej procent – głosowali Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt i Kamil Zubelewicz.Ale ten jastrzębi triumwirat nie wystarczył, żeby Rada podjęła decyzję o podwyżce. Przeciw głosowało bowiem sześcioro jej członków – prezes Adam Glapiński, Grażyna Ancyparowicz, Cezary Kochalski, Jerzy Kropiwnicki, Eryk Łon i Jerzy Żyżyński.


W głosowaniu nie brał udziału Rafał Sura. Ten z członków RPP wkrótce opuści Radę i przejdzie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.