Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

RPP UTRZYMAŁA STOPY PROCENTOWE

DECYZJA RPP

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła rynków i po raz dziewiąty z rzędu utrzymała stopy procentowe na niezmiennym poziomie.

Przypomnijmy, że ostatnia podwyżka miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy to rada poniosła stopy o 25 punktów bazowych.

Od tego czasu stopa referencyjna, czyli ta, która najbardziej interesuje osoby spłacające kredyty, utrzymuje się na poziomie 6,75 procent.

Z komunikatu opublikowanego na stronach Narodowego Banku Polskiego wynika, że inflacja w Polsce będzie spadać a przyczyniać się do tego będzie osłabienie dynamiki PKB, w tym konsumpcji.

Poza tym zdaniem RPP wcześniejsze jej decyzje o podniesieniu stóp a później utrzymywanie ich na niezmiennym poziomie będą prowadzić do obniżenia się inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP.

Co ciekawe, rynek kontraktów FRA na polskie stopy procentowe sugeruje, że jeszcze w tym roku dojdzie do obniżki stóp. Przynajmniej tak zakładają inwestorzy, którzy stawiają na taki scenariusz swoje środki.

A już środę na comiesięcznej konferencji prezesa NBP a zarazem szefa RPP Adama Glapińskiego poznamy jego komentarz do dzisiejszej decyzji rady.
Całą konferencję wraz z reakcjami rynku będzie można obejrzeć na żywo w BIZNES24 już w środę 06.06. od godziny 15:00.

RPP UTRZYMAŁA STOPY PROCENTOWE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Oświadczenie ws. bezpodstawnych i nieuprawnionych oszczerstw kolportowanych na temat NEWAG S.A. – Nasze oprogramowanie jest czyste. Nie wprowadzaliśmy, nie wprowadzamy i nie będziemy wprowadzać...

GOSPODARKA

Prawie 16 procent tracił na otwarciu handlu nowosądecki Newag. Przecenę akcji wywołała informacja Onetu na temat tego, że producent celowo wywoływał usterki w swoich...

USA

Akcje Apple wzrosły wczoraj o prawie 2 proc. A to sprawiło, że amerykański gigant znowu ma 3 biliony kapitalizacji. Po raz pierwszy Apple przekroczył...

USA

Gośćmi zamknięcia nowojorskiej giełdy byli przedstawiciele spółki Shopify. Wśród komponentów indeksu Dow Jones Industrial Average najlepszy wynik zanotowała spółka Apple Inc. (NASDAQ:AAPL), która zyskała...

%d